Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská ODS vyprovodila z výkonné rady Richtra s Blažkem

Česko

  13:24
PRAHA - Milan Richter a Rudolf Blažek už nebudou ve vedení ODS. Pražský regionální sněm je odmítl vyslat znovu do výkonné rady strany, kde dosud zasedali. O jejich nominaci přitom podle informací serveru Lidovky.cz usiloval pražský kmotr Tomáš Hrdlička, primátor Bohuslav Svoboda jim ale zahradil cestu.

Lídr pražské ODS Bohuslav Svoboda a místopředsedové Rudolf Blažek a Jiří Janeček. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

„Hrdlička chtěl mít Petra Nečase ve výkonné radě dál obloženého svými lidmi,“ řekl Lidovkám.cz vysoce postavený účastník nočního jednání. „Postupně ale zjišťoval, že s Richtrem a Blažkem tentokrát neuspěje. Nakonec odešel s tím, že je to nedemokratická volba. A s ním i zástupci Prahy 10, 11 a 13. Bylo to někdy v půl druhé v noci,“ zmiňuje dále zdroj z ODS.

ČTĚTE TAKÉ:

Místopředseda pražské ODS Marek Benda potvrdil, že oba politici zůstali bez nominace. „Celkem bylo 13 kandidátů na čtyři místa ve výkonné radě. Oni dva bojovali jako lvi, ale neuspěli,“ přiblížil pro Lidovky.cz. Do výkonné rady Praha nakonec vyslala čtveřici Bohuslav Svoboda, Filip Dvořák, Andrea Vlásenková a Pavel Hurda. Tedy pražského primátora a jeho tři spojence.

Rebelové mají nominace

Středočeská ODS nenavrhla na šéfa strany nikoho. Nečas na regionálním sněmu nezískal ani ve třetím kole nadpoloviční většinu hlasů. Rebelové však mají šanci dostat se do vedení strany - Petr Tluchoř získal spolu s Markem Šnajdrem nominaci do výkonné rady, Ivan Fuksa dokonce na místopředsedu strany. "Region se tak jednoznačně postavil za naše snahy nezvyšovat daně a dal nám najevo svou podporu," řekl pro server iDNES.cz Tluchoř.

Milan Richter vede ODS na Praze 10, kde je Hrdlička členem oblastní rady. Z desátého pražského obvodu je také poslanec Boris Šťastný, který šéfoval pražským občanským demokratům před Svobodou.

Šťastný: Propukla procedurální bitka

Právě Šťastný nabízí alternativní obraz volební noci. „V prvním kole měl největší počet hlasů primátor Svoboda a hned za ním byl Filip Dvořák. Do druhého kola postoupili Richter, Hurda, Blažek a Vlásenková. Ve třetím kole prošel o pár hlasů už jenom Hurda,“ vypočetl.

Následně podle něj propukla „procedurální bitka“. „Podle stávajícího volebního řádu by musel být nový sněm. Když ve třech kolech nejsou zvoleni všichni, kdo se volit mají, musí být nový sněm,“ zmínil Šťastný s tím, že Svoboda přispěchal s jiným řešením. „Primátor navrhl, že volební řád celý změníme, abychom mohli ještě někoho – konkrétně paní Vlásenkovou, kterou sám navrhl – zvolit. To už část lidí odešla pryč. Asi jí zvolili, protože tak snížili kvorum. Já u toho už nebyl,“ uzavřel.

Pražská ODS před dvěma lety

Rudolf Blažek je zastupitelem na pražském magistrátu za Prahu 7. Občanské demokraty tu do loňského listopadu dokonce vedl. Když ale vyměnil primátor koaliční spolupráci s ČSSD za TOP 09, na funkci rezignoval.

Regionální sněm ODS v hlavním městě skončil více než dvě hodiny po půlnoci.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...