Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražská ODS vyprovodila z výkonné rady Richtra s Blažkem

Lídr pražské ODS Bohuslav Svoboda a místopředsedové Rudolf Blažek a Jiří Janeček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr pražské ODS Bohuslav Svoboda a místopředsedové Rudolf Blažek a Jiří Janeček. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Milan Richter a Rudolf Blažek už nebudou ve vedení ODS. Pražský regionální sněm je odmítl vyslat znovu do výkonné rady strany, kde dosud zasedali. O jejich nominaci přitom podle informací serveru Lidovky.cz usiloval pražský kmotr Tomáš Hrdlička, primátor Bohuslav Svoboda jim ale zahradil cestu.

„Hrdlička chtěl mít Petra Nečase ve výkonné radě dál obloženého svými lidmi,“ řekl Lidovkám.cz vysoce postavený účastník nočního jednání. „Postupně ale zjišťoval, že s Richtrem a Blažkem tentokrát neuspěje. Nakonec odešel s tím, že je to nedemokratická volba. A s ním i zástupci Prahy 10, 11 a 13. Bylo to někdy v půl druhé v noci,“ zmiňuje dále zdroj z ODS.

ČTĚTE TAKÉ:

Místopředseda pražské ODS Marek Benda potvrdil, že oba politici zůstali bez nominace. „Celkem bylo 13 kandidátů na čtyři místa ve výkonné radě. Oni dva bojovali jako lvi, ale neuspěli,“ přiblížil pro Lidovky.cz. Do výkonné rady Praha nakonec vyslala čtveřici Bohuslav Svoboda, Filip Dvořák, Andrea Vlásenková a Pavel Hurda. Tedy pražského primátora a jeho tři spojence.

Rebelové mají nominace

Středočeská ODS nenavrhla na šéfa strany nikoho. Nečas na regionálním sněmu nezískal ani ve třetím kole nadpoloviční většinu hlasů. Rebelové však mají šanci dostat se do vedení strany - Petr Tluchoř získal spolu s Markem Šnajdrem nominaci do výkonné rady, Ivan Fuksa dokonce na místopředsedu strany. "Region se tak jednoznačně postavil za naše snahy nezvyšovat daně a dal nám najevo svou podporu," řekl pro server iDNES.cz Tluchoř.

Milan Richter vede ODS na Praze 10, kde je Hrdlička členem oblastní rady. Z desátého pražského obvodu je také poslanec Boris Šťastný, který šéfoval pražským občanským demokratům před Svobodou.

Šťastný: Propukla procedurální bitka

Právě Šťastný nabízí alternativní obraz volební noci. „V prvním kole měl největší počet hlasů primátor Svoboda a hned za ním byl Filip Dvořák. Do druhého kola postoupili Richter, Hurda, Blažek a Vlásenková. Ve třetím kole prošel o pár hlasů už jenom Hurda,“ vypočetl.

Následně podle něj propukla „procedurální bitka“. „Podle stávajícího volebního řádu by musel být nový sněm. Když ve třech kolech nejsou zvoleni všichni, kdo se volit mají, musí být nový sněm,“ zmínil Šťastný s tím, že Svoboda přispěchal s jiným řešením. „Primátor navrhl, že volební řád celý změníme, abychom mohli ještě někoho – konkrétně paní Vlásenkovou, kterou sám navrhl – zvolit. To už část lidí odešla pryč. Asi jí zvolili, protože tak snížili kvorum. Já u toho už nebyl,“ uzavřel.

Vyjednavači Boris Šťastný (vlevo) a Rudolf Blažek s pražským lídrem strany Bohuslavem Svobodou (uprostřed) po tiskové konferenci

Pražská ODS před dvěma lety

Rudolf Blažek je zastupitelem na pražském magistrátu za Prahu 7. Občanské demokraty tu do loňského listopadu dokonce vedl. Když ale vyměnil primátor koaliční spolupráci s ČSSD za TOP 09, na funkci rezignoval.

Regionální sněm ODS v hlavním městě skončil více než dvě hodiny po půlnoci.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?