130 let

Pražská spisovatelka osloví německé poslance

Česko

PRAHA Před ní to byli nositelé Nobelovy ceny Elie Wiesel či Imre Kertézs. Dnes se dostane té cti Lence Reinerové, která je poslední německy píšící spisovatelkou v Praze. Na půdě německého Bundestagu zazní její projev ke Dni obětí národního socialismu.

Toto výročí si Němci připomínají 27. ledna, v den osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim. Letos se však pietní zasedání spolkového parlamentu koná už o dva dny dříve. „Velmi si vážím příležitosti oslovit v tento den současnou německou veřejnost,“ říká k tomu Reinerová. Pozvání k projevu obdržela loni od předsedy německého parlamentu Norberta Lammerta, který tak chtěl ocenit spisovatelčin přínos pro evropskou literaturu a českoněmecké vztahy.

Slavnosti v Bundestagu se Reinerová osobně nezúčastní, protože jí to nedovoluje zdravotní stav. Její řeč proto pronese německá herečka Angela Winklerová, akce se však zúčastní spisovatelčina dcera Anna Fodorová.

„Byla jsem svědkem úspěšné kulturní spolupráce mezi českými, německými a židovskými intelektuály meziválečného Československa,“ vzpomíná 91letá Reinerová, která má za sebou pohnuté životní osudy. Před nacisty jako židovská intelektuálka uprchla do zahraničí. Po válce se vrátila do Prahy, kde nenalezla nikoho ze svých blízkých.

V Německu je známa nejen jako německy píšící autorka, ale také jako iniciátorka projektu Pražského literárního domu. Ten se věnuje tradici německy píšících spisovatelů z českých zemí, jako byli Rainer Maria Rilke, Max Brod nebo Franz Werfel. Projekt podporuje český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg i jeho německý kolega Frank-Walter Steinmeier.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás