25. června 2014 19:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sanitky vozily vážně nemocné po Praze, nemocnice je odmítaly. Uspěly až ve čtvrté

Záchranná služba- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná služba- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Pražská záchranná služba opětovně upozornila na problém s předáváním pacientů do nemocnic. Na svém webu uvádí, že se v noci na středu její posádky potýkaly s komplikacemi při snaze předat tři lidi s příznaky cévní mozkové příhody a muže se srdečními potížemi.

Šéf záchranky Zdeněk Schwarz přitom na úterní tiskové konferenci uvedl, že přebírání pacientů se po dubnovém zásahu ministerstva zdravotnictví výrazně zlepšilo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Docházelo k časovým prodlevám, dispečerky musely avizovat pacienta v několika nemocnicích a někteří pacienti byli nakonec předáni až do třetí nebo čtvrté nemocnice v pořadí. Další problém řešili záchranáři před půlnocí, když hledali umístění na kardiologické oddělení pro třicetiletého muže se srdečními potížemi," popsala uplynulou noc záchranka v tiskové zprávě.

Zároveň varovala, že období letních dovolených s sebou přinese uzavírání jednotlivých oddělení v nemocnicích, což počet lůžek pro pacienty ještě sníží. V dubnu vyvolal pozornost případ ženy, kterou záchranáři přes hodinu vozili po Praze, protože ji s otravou postupně odmítlo přijmout sedm nemocnic.

ČTĚTE VÍCE:

Podle statistik záchranné služby se po následné medializaci problémů s předáváním pacientů počet komplikovaných předání citelně snížil - zatímco v březnu odmítly nemocnice záchranářům 165 pacientů, od počátku června do úterka zaznamenala záchranka jen 11 takových situací.

Problém se specializovanými lůžky

Ministerstvo zdravotnictví totiž nařídilo svým zařízením, že v Praze musí pacienty od záchranné služby převzít nejbližší nemocnice. Ke stejnému postupu vyzvalo i ostatní pražské a středočeské nemocnice.

Šéf záchranky Schwarz v úterý uvedl, že v současné době jsou problémy především s cévními mozkovými příhodami a otravami, protože takto specializovaných lůžek je v metropoli nedostatek. Podle něj je k navýšení kapacit zapotřebí koncepčního řešení.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz