Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sanitky vozily vážně nemocné po Praze, nemocnice je odmítaly. Uspěly až ve čtvrté

Záchranná služba- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranná služba- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Pražská záchranná služba opětovně upozornila na problém s předáváním pacientů do nemocnic. Na svém webu uvádí, že se v noci na středu její posádky potýkaly s komplikacemi při snaze předat tři lidi s příznaky cévní mozkové příhody a muže se srdečními potížemi.

Šéf záchranky Zdeněk Schwarz přitom na úterní tiskové konferenci uvedl, že přebírání pacientů se po dubnovém zásahu ministerstva zdravotnictví výrazně zlepšilo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Docházelo k časovým prodlevám, dispečerky musely avizovat pacienta v několika nemocnicích a někteří pacienti byli nakonec předáni až do třetí nebo čtvrté nemocnice v pořadí. Další problém řešili záchranáři před půlnocí, když hledali umístění na kardiologické oddělení pro třicetiletého muže se srdečními potížemi," popsala uplynulou noc záchranka v tiskové zprávě.

Zároveň varovala, že období letních dovolených s sebou přinese uzavírání jednotlivých oddělení v nemocnicích, což počet lůžek pro pacienty ještě sníží. V dubnu vyvolal pozornost případ ženy, kterou záchranáři přes hodinu vozili po Praze, protože ji s otravou postupně odmítlo přijmout sedm nemocnic.

ČTĚTE VÍCE:

Podle statistik záchranné služby se po následné medializaci problémů s předáváním pacientů počet komplikovaných předání citelně snížil - zatímco v březnu odmítly nemocnice záchranářům 165 pacientů, od počátku června do úterka zaznamenala záchranka jen 11 takových situací.

Problém se specializovanými lůžky

Ministerstvo zdravotnictví totiž nařídilo svým zařízením, že v Praze musí pacienty od záchranné služby převzít nejbližší nemocnice. Ke stejnému postupu vyzvalo i ostatní pražské a středočeské nemocnice.

Šéf záchranky Schwarz v úterý uvedl, že v současné době jsou problémy především s cévními mozkovými příhodami a otravami, protože takto specializovaných lůžek je v metropoli nedostatek. Podle něj je k navýšení kapacit zapotřebí koncepčního řešení.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.