Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražská zoo má nové logo. Zatím ho však tají

Kůň Převalského už logu pražské zoo nevévodí. Zbyla po něm jen jeho stopa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kůň Převalského už logu pražské zoo nevévodí. Zbyla po něm jen jeho stopa. | foto: ČTK

PRAHA Po letech hledání má pražská zoologická zahrada opět své oficiální logo. Po dvou neúspěšných soutěžích pověřila jeho výrobou profesionála. Zoo ho ale za žádnou cenu nechce ukázat před oficiálním startem sezóny na konci března. Server Lidovky.cz už však zná jeho detailní podobu.

S jakým zvířetem máte spojenou pražskou zoo? Kdyby se mezi lidmi udělala podobná anketa, hned vedle gorily Moja by pravděpodobně uspěl i kůň Převalského. A to nejen díky tomu, že se v zahradě zabydlel už více než před 90 lety, ale především protože řadu let na lidi hleděl z loga pražské zoo.

Jeho autor, akademický malíř Michal Cihlář však se zoo před lety spolupráci ukončil a užívání loga zahradě zakázal. Ta sice nesouhlasila, ale u soudu neuspěla. A tak musela začít hledat logo nové.

Zoo Praha - provizorní logo.

Provizorní logo, které zoo používá v součanosti.

Logo pražské zoo, které vytvořil výtvarník Michal Cihlář.

Logo z dílny Michala Cihláře už zoo používat nesmí.


Avšak ani soutěž, kterou vyhlásil bývalý ředitel Petr Fejk, ani druhá soutěž v gesci jeho nástupce Miroslava Bobka nové logo nepřinesla. Ze stovek došlých návrhů si ředitelé nevybrali (pět nejlepších návrhů viz přiložená fotogalerie).  Na řadu proto přišlo přímé oslovení tvůrců.

"Dohodli se s designérem až z New Yorku," řekl serveru Lidovky.cz člověk obeznámený s chodem zoo, který si nepřál být jmenován. Autor si podle něj přišel na odměnu ve výši milionu korun. Zoo si tak musela sáhnout mnohem hlouběji do kapsy, než jak dříve plánovala. Pro vítěze poslední soutěže byla vypsána odměna 150 tisíc korun.

Z 'převaláka' zbyla jen stopa

Ředitel okolnosti vzniku loga nechtěl komentovat. "Informace řekneme až 31. března na tiskové konferenci, kde logo představíme," uvedl Bobek. A nechtěl se vyjádřit ani k podobě loga. Přestože zoo od začátku preferovala pokračovat v tradici koně Převalského, zůstala po něm nakonec doslova jen stopa.

Na bílém podkladu je v elipse pět zvířecích stop, které vypadají jako vystřižené z barevného papíru.

Jak tedy samotné logo vypadá? "Má tvar obdelníku. Na bílém podkladu je v elipse pět zvířecích stop, které vypadají jako vystřižené z barevného papíru - hnědá lví, modrá velemločí, růžová orlosupí, zelená varaní a oranžová koňská. V pravém dolním rohu je napsáno Zoo Praha," popsal logo zdroj.

Zahrada ho do oficiálního zveřejnění přísně tají. Veřejnosti ho představí až při zahájení nové letní sezóny poslední březnový den, kam by měl dorazit i kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka, který nový symbol pražské zoo posvětí.

Kůň byl v logu už od 50. let

Jako první logo sloužil od roku 1931 pražské zoologické zahradě obrázek lvice Šárky od F. X. Procházky. V období druhé světové války se používal pouze česko-německý nápis. Od roku 1947 byl pět let ve znaku zubr, o jehož záchranu se pražská zoo také zasloužila.

V letech 1971 až 1997 zoo používala obrázek Jany Rožánkové znázorňující koně Převalského s hříbětem.

V 50. letech dnes již neznámý autor vytvořil logo se stádem koní Převalského, v 60. letech se pak používal obrázek dvou cválajících koní tohoto druhu. V letech 1971 až 1997 zoo používala obrázek Jany Rožánkové znázorňující koně Převalského s hříbětem.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...