Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražské firmy hlídá v dozorčích radách přes sto politiků. Nejvíce je z ANO

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová a Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátorka Prahy Adriana Krnáčová a Andrej Babiš | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Bouři nevole vyvolaly informace o tom, že mocná místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová působí ve statutárních orgánech pražských energetických firem. Spolu s její kritizovanou smlouvou s polostátním gigantem ČEZ na právní služby vedly tyto zprávy k tomu, že rezignovala na svou funkci ve vedení strany Andreje Babiše.

Případem Kleslová se znovu otevřela debata o tom, jestli politici mají sbírat i pozice v městských firmách. Kleslová v tom totiž rozhodně není sama.

Lidové noviny připravily přehled všech politiků, kteří zasedli ve firmách, na jejichž obsazení má pražská vláda vliv. Rovných sto míst obsadili politici v dozorčích radách, dalších 34 v představenstvech. Z přehledu přitom vyplývá, že nejvíc politiků dosadilo právě ANO – v dozorčích radách má 44 míst, v představenstvech 10. Druhý největší počet míst zastává sociální demokracie a třetí Trojkoalice. Všechny tyto strany tvoří vládnoucí koalici na pražském magistrátu. Místa ve statutárních orgánech mají ale i někteří opoziční politici.

Primátorka versus starostka

Pro ANO bylo obsazování městských firem odborníky jedním z témat předvolební kampaně. Po volbách ale už s tímto názorem zůstává primátorka Adriana Krnáčová osamocená.

„Musíme se nejdřív dopracovat ke společnému konsenzu, že změna je potřebná. Někteří sdílí můj názor, ale jsou také někteří, kteří si myslí něco jiného, a já potřebuji, aby stáli za mnou a uvědomili si, že ve hře je reputace našeho hnutí,“ řekla LN Krnáčová.

Opačný názor ovšem zastává již zmíněná starostka Prahy 10 Kleslová, která zůstala šéfkou pražské organizace ANO. O sporech obou žen se na pražském magistrátě mluví už dlouho. Začít měly právě kvůli městským firmám – dámy se neshodly na nominantech hnutí do pražského dopravního podniku, největší městské firmy. O jaká jména šlo, není jasné.

„Nedomnívám se, že někteří zastupitelé nejsou zároveň odborníci. Když jsme firmy obsazovali, snažili jsme se to dělat tak, aby to odborníci byli,“ tvrdí Kleslová.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...