Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražské jaro: výjimečné koncerty

Česko

Zatímco uplynulé dny patřily na Pražském jaru především staré hudbě, dnes a zítra lze očekávat dva výjimečné koncerty hostujícího NDR Sinfonienorchestru Hamburg a dvou výjimečných hostů: barytonisty Thomase Hampsona a dirigenta Christopha von Dohnányiho.

Světoznámý barytonista Hampson není v Praze poprvé, a operní publikum ho navíc může znát z přenosů z Metropolitní opery. Podobně jako při své předchozí návštěvě na Pražském jaru přednese písně s orchestrálním doprovodem, dnes výběr z díla Huga Wolfa.

„Zpívat písňový repertoár je pro mě naprostá nutnost, vždycky se snažím kombinovat písňové programy s operou, což je někdy velmi těžké,“ říká pěvec, který je žádán na všech světových operních scénách. Za jeden z mezníků své dráhy považuje setkání s Leonardem Bernsteinem, se kterým koncem 80. let natočil písňové cykly Gustava Mahlera.

Dirigent Christoph von Dohnányi letos oslaví osmdesátiny a patří mezi světové dirigentské legendy. Proslavil se jako dlouholetý šéf Clevelandského symfonického orchestru a jeho éra bývá srovnávána s působením Georga Szella. Pochází ze slavné rodiny, jeho dědečkem byl významný maďarský skladatel a klavírista Ernst von Dohnányi. Christoph von Dohnányi je taktéž čestným šéfdirigentem anglického Philharmonia Orchestra, stálým hostem pařížského divadla Chatelet.

Písně Huga Wolfa na dnešním koncertu doplní velkolepá Symfonie č. 9 Antona Brucknera. I zítřejší koncert Symfonického orchestru Severoněmeckého rozhlasu (NDR) kombinuje velké symfonické dílo a unikátní příležitost slyšet světového sólistu v repertoáru ne právě typickém. Houslista Frank Peter Zimmermann přednese Houslový koncert č. 2 Bohuslava Martinů a po přestávce zazní Beethovenova Symfonie č. 3 Eroica.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!