Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dopisy s drogami plní pražské letiště. Lidé si kokain a další látky objednávají na internetu

Česko

  5:00
PRAHA - Vycvičený pes očichává několik dopisů a balíčků. U jednoho se zastaví. Při bližším prozkoumání vychází najevo, že obsahuje téměř gram kokainu. Scéna, která se na Letišti Václava Havla opakuje několikrát za den.

Letiště Václava Havla. foto:  František Vlček, MAFRA

Celní správa, která kontroluje zásilky České pošty z ciziny, přitom odhaduje, že zachytí jen zhruba desetinu drogového kontrabandu. Vzrůstající trend drogových zásilek potvrzuje i nejnovější statistika celní správy, kterou LN získaly.

„V roce 2017 byly policejním orgánem celní správy na letišti Václava Havla v Praze-Ruzyni zahájeny úkony trestního řízení v 699 případech, v roce 2018 byly úkony trestního řízení zahájeny již v 796 případech,“ uvádí výroční zpráva Generálního ředitelství cel. U každé zásilky musejí celníci zjistit, odkud pochází a kam směřuje. Jenže odhalení pachatelů podstatně komplikuje anonymita internetu.

Poptávka a nabídka se totiž protínají na zakázaných tržištích zvaných Darknet a k platbám se využívá virtuální měna bitcoin. Vysoká pravděpodobnost, že nákup zůstane bez trestu, zvyšuje apetit.

Obliba drogových e-shopů vzkvétá. „V zásilkách se sice nachází pouze malé množství látky, ale objem odbavených a pozitivně detekovaných zásilek rapidně stoupá. Jedná se především o objednávky látek ze zahraničních serverů,“ uvádí zpráva celníků z odboru pátrání, kterým velí Robert Šlachta, někdejší ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Nárůst zachycených „psaníček“ zároveň znamená větší náklady na analýzu v laboratoři. Jeden rozbor vyjde na pět tisíc korun.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat