1. ledna 2016 8:55, aktualizováno  11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poklidný Silvestr přinesl extrémní počet požárů, v Motole naměřili dívce 7,2 promile

Silvestr na Staroměstském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvestr na Staroměstském náměstí | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Silvestrovské oslavy přinesly vysoký počet požárů, ačkoli jinak byly většinou klidnější. Do centra Prahy přišlo podle strážníků méně lidí než v minulých letech, i podle brněnské městské policie byla noc klidná. Požárů v celé zemi ale bylo v posledním dni roku nejvíce za posledních několik let. Řadu z nich způsobila zábavní pyrotechnika, třeba v Semilech hořelo kvůli balonku štěstí.

Zatímco v roce 2014 bylo 31. prosince v Česku požárů jen 71, nyní hasiči vyjížděli k téměř dvojnásobnému počtu. Celkem zaznamenali 121 požárů a stejný počet jich byl i v prvních šesti hodinách prvního dne nového roku. ČTK to dnes oznámila mluvčí generálního ředitelství hasičského sboru Nicole Zaoralová.

Za vznikem požárů podle ní jako obvykle stála neopatrnost či nedbalost lidí a nesprávné zacházení se zábavní pyrotechnikou. Třeba ve čtvrtek ráno chytil byt v Rokycanech od svíčky z vánoční výzdoby a večer zase zapálil střechu panelového domu v Semilech zřejmě takzvaný balonek štěstí.

Zřejmě rekordmankou byla opilá dvacetiletá dívka, kterou přijali na Silvestra v nemocnici Motol. V krvi jí naměřili 7,2 promile alkoholu. „Tancovala, s dopomocí byla schopná dojít do sanitky,“ řekla České televizi sestra z nemocnice.

Řadu požárů a zranění měla na svědomí pyrotechnika, respektive neopatrné zacházení s petardami a raketami. Zdravotníci museli ošetřovat lidi s popáleninami a utrhanými prsty a hasiči vyjížděli k hořícím stromům a keřům nebo popelnicím. V Karlových Varech ale petarda také způsobila poplach v bance. Rozbila totiž okno banky, požár však nezpůsobila.

Požáry a zranění mnohdy jako obvykle souvisely s pitím. V rukou záchranářů skončilo několik lidí s otravou alkoholem, ve Zlíně museli být hospitalizování dokonce dva opilí chlapci ve věku 15 až 16 let. Lidé však v opilosti nezvládali ani emoce. Policisté řešili mnoho potyček, často v rodinném kruhu. Na Náchodsku dva muži napadli vlastní matku a její přítelkyni a ve Zlínském kraji čelili dvakrát napadení sami záchranáři.

Na Olomoucku zase zdravotníci ošetřovali dvaadvacetiletého mladíka s vážným bodným zraněním. Jak ale zjistili, mladík si do hrudníku bodl nůž sám, a to nešťastnou náhodou při předvádění kouzelnického triku. Mladý muž bodnutí přežil, pro 74letou ženu na Jablonecku ale Silvestr skončil tragicky. Slavila s rodinou v Janově nad Nisou a večer se rozhodla odejít ke známým, kam ale nedorazila. Policisté ji našli před půlnocí mrtvou v korytě potoka, zemřela zřejmě při nehodě.

Kromě nepříjemných zážitků - zranění, požárů a potyček - ale silvestrovská noc přinesla mnohým lidem také štěstí, v podobě čerstvých přírůstků do rodiny. První dítě roku 2016 v Česku se dnes narodilo minutu po půlnoci v Havířově na Karvinsku. Holčička Alice vážila téměř tři kilogramy a měřila 48 centimetrů. Už v prvních minutách nového roku přišlo v Česku na svět několik dětí. Rychlejší byly ve většině krajů právě holčičky, kluci se jako první narodili v pěti ze 14 regionů.

ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)