Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražskou ODS urazil 'kartel moci'. Přerušila jednání s TOP 09

Boris Šťastný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Šťastný | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA ODS opustila společné jednání vyjednávacích týmů s TOP 09. Důvodem byla předchozí výzva TOP 09, aby se vzájemných jednání účastnil premiér Petr Nečas (ODS). Novinářům to řekl předseda pražské ODS Boris Šťastný. Zástupci ODS vyjádření, ve kterém TOP 09 uvedla, že pražští občanští demokraté jednají ve prospěch podnikatelských skupin, označili za urážlivé. Šťastný ale dodal, že budou pokračovat jednání o programové shodě na úrovni předsedů zastupitelských klubů.

"Naše dnešní jednání velmi zásadním způsobem ovlivnila tisková konference předsednictva TOP 09," řekl Šťastný. Na ní TOP 09 svou výzvu k Nečasovi zdůvodnila tím, že se obává, že prioritou předáků pražské organizace není změna politiky, ale "udržení dosavadního kartelu moci ve prospěch podnikatelských skupin napojených na ODS a ČSSD".

ČTĚTE TAKÉ:

"Náš vyjednávací tým byl velmi zásadním a z našeho pohledu v polistopadové historii všech vyjednávání na podobné úrovni bezprecedentním způsobem obviněn," zdůraznil Šťastný. "Já tuto věc mohu osobně brát jako urážku, ale jsme politici a naší povinností je hledat řešení vzniklé situace," dodal. TOP 09 také kritizoval za to, že výzvu řekli dříve médiím než ODS na jednání.

Viditelně rozladěný volební lídr ODS Bohuslav Svoboda uvedl, že krok TOP 09 nechápe. Podle něj ODS konečně pokročila, když se v pondělí shodla na nových lidech, kteří by mohli usednout ve vedení města. "Nejsem tak dlouho politik, abych se s některými věcmi vyrovnával snadno," poznamenal Svoboda. "Opustili jsme jednání v okamžiku, kdy padla osobní urážka," dodal. Šťastný v Radiožurnálu řekl, že "osobní urážka" směřovala ke Svobodovi.

Čtěte více

Pražská ODS se proto ve čtvrtek sejde na mimořádném společném jednání regionální rady a zastupitelského klubu, kde chce poslední vývoj probrat se svými členy.

Podle Šťastného budou ale jednání o připomínkách ke koaliční smlouvě pokračovat. Předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek řekl, že v obecné rovině nemá ODS s koaliční smlouvou potíže.
Kandidát na primátora TOP 09 Zdeněk Tůma po jednání zopakoval, že prioritním partnerem TOP 09 je pro koalici na pražské radnici ODS a strana je nadále připravena jednat. Svým vyjádřením prý strana chtěla jen podpořit hlasy v ODS, které jsou pro koalici s TOP 09. "Nemyslím si, že by bylo prohlášení tak dramatické, aby přerušilo jednání," konstatoval.

Šťastný řekl, že až budou ukončena vyjednávání o koalici, svolá
regionální sněm. Na něm by mělo být voleno nové vedení pražské buňky. Dodal, že pokud bude ODS pokračovat v jakékoli formě na pražské radnici, bude obhajovat post předsedy. V takovém případě by chtěl, aby bylo vedení pražské ODS doplněno o Svobodu.

Pražský městský soud bude řešit 15 stížností na volby

Pražský městský soud bude řešit 15 stížností na volby v hlavním městě.  Celkem čtyři stížnosti se týkají voleb do zastupitelstva Prahy 1. Dvě z nich podali členové místní ODS - dosavadní starosta Filip Dvořák a neúspěšný kandidát do zastupitelstva Pavel Beneš.  Dvořák svou stížnost zdůvodnil tím, že před volbami byly v médích zveřejněny nepravdivé informace, které mohly ODS v Praze 1 poškodit. Beneš si zase stěžuje na to, že předvolební plakáty ODS byly přelepovány jinou stranou. Tři stížnosti napadají volby do zastupitelstva hlavního města, které je vlastně krajským zastupitelstvem. Dvě z nich podaly strany, které v těchto volbách neuspěly. Žalobu na neplatnost voleb podala strana Pražané za svá práva, stěžují si také zástupci SZ, SNK ED a Věcí veřejných.
Soud bude dále řešit stížnost na volby v Praze 3, 4, 5, 6, 10, 12, 13 a v pražských Ďáblicích.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...