Pátek 4. října 2024, svátek má František
130 let

Lidovky.cz

Česko

V pražské MHD bude dopravce zjišťovat přítomnost koronaviru pomocí senzorů i odběru vzduchu

DPP bude v prostředích MHD kontrolovat přítomnost koronaviru. foto: Anna VavríkováMAFRA

PRAHA - Pražský dopravní podnik (DPP) bude v MHD pomocí speciálních biosenzorů a systémů na odběr vzduchu zjišťovat přítomnost nového koronaviru způsobujícího nemoc covid-19. V dubnu odebere z autobusů, tramvají, vlakových souprav i ve stanicích metra přibližně 500 vzorků z povrchů i ze vzduchu uvnitř dopravních prostředků. Na projektu spolupracuje podnik s Fyzikálním ústavem Akademie věd.
  9:13

Výsledky testování by měly být k dispozici nejpozději na přelomu května a června. Informoval o tom vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík. DPP v boji proti covidu v uplynulém roce zintenzivnil úklid vozů, které například čistí ozónem či dezinfikuje.

Na pražském letišti začíná letní sezona. Dopravci obnovili několik linek, další plánují přidávat postupně

Generální ředitel DPP Petr Witowski uvedl, že zahraniční studie potvrzují, že MHD není zdrojem šíření covidu-19 a pravděpodobnost nákazy je malá. V České republice podle něj neexistuje studie o šíření covidu v MHD. „Proto jsme se rozhodli takovou studii ve spolupráci s fyzikálním ústavem realizovat. Inspirovali jsme se v Londýně,“ uvedl. Tam se koronavirus v MHD nepotvrdil.

Lidé musí nosit v MHD respirátory.
Cestující s respirátorem v MHD

Přítomnost viru bude podnik zjišťovat stěry z tyčí, madel, sedadel, ovládacích tlačítek či terminálů na jízdenky. Ve stanicích metra pak z ovládacích tlačítek, výtahů, madel eskalátorů a ze schodů nebo laviček a infopanelů na nástupištích. Pro detekci viru ze vzduchu použijí zařízení vyvinuté fyzikálním ústavem spolu s Národním centrem kompetence MATCA. „Jejich (biosenzorů) základem je speciálně navržený polymerní nanokartáč, který cíleně zachycuje částice koronaviru obsažené ve zkapalněném vzorku, vše ostatní ignoruje,“ uvedl vedoucí výzkumu z fyzikálního ústavu Alexandr Dejneka.

Vědci v dubnu odeberou stěry 150 vzorků v autobusech, stejný počet v tramvajích a stovku ve vlacích. Nejméně, padesátku, pak v metru. Kromě toho provedou také 50 odběrů ze vzduchu jak v dopravních prostředcích, tak v prostoru metra. Odběry vzduchu budou provedeny za plného provozu s cestujícími, stěry ihned po odstavení vozidla.

DPP pro odběry vybral linky a stanice metra poblíž velkých pražských nemocnic. Jedním z nich bude například obratiště Březiněveská. Tam končí tramvaje číslo 3 a 24, které jezdí okolo Fakultní nemocnice Na Bulovce a Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Pro autobusy bude jedním z odběrových míst terminál Želivského. Vlakové soupravy se budou testovat v depech Kačerov a Hostivař a odběry ve vestibulech a nástupištích jsou naplánovány například na Karlově náměstí, na Budějovické nebo Kačerově.

Vzorky budou zkoumat vědci z fyzikálního ústavu akademie v laboratořích Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. „Ve spolupráci s těmito pracovišti provedou testy pomocí biočipů a současně kontrolní analýzu metodou PCR a kultivaci pro stanovení infekčnosti podezřelých vzorků,“ uvedl Šabík.

DPP v uplynulém roce, po který pandemie trvá, přijal řadu opatření. Do vestibulů stanic metra instaloval 120 dávkovačů s dezinfekcí. Denně čistí a dezinfikuje vozy včetně madel, tlačítek a tyčí. Cestujícím také prodává respirátory.

Autor: