130 let

Znovu zpřístupněné parky u Pražského hradu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Doporučujeme

Pražský hrad kraluje ve světové konkurenci na Instagramu. Rozdrtil i legendární Windsor

Česko
  •   16:55
PRAHA - Covid necovid, Pražský hrad se stal vládcem Instagramu. V kategorii hradů porazil anglickou pýchu Windsor či španělský skvost Alhambru. V průzkumu britské společnosti Stokemont vynesl sídlo českých králů a prezidentů na zlatou příčku počet hashtagů. Těch získal při sčítání minulý týden více než šest set tisíc.

O bezmála devadesát tisíc méně si vysloužil hrad ve skotském Edinburghu, třetí je německý pohádkový hrad Neuschwanstein, který měl na svém kontě necelých 400 tisíc hashtagů. 

S bramborovým umístěním odešel z průzkumu Windsorský hrad. Tento druhý největší obydlený hrad na světě a také nejdéle systematicky obydlený hrad (od dob Viléma I. Dobyvatele) měl na sociální síti Instagram zhruba 388 tisíc fotografických příspěvků, TOP 5 uzavírá Palác Pena v Portugalsku.

Pražský hrad ruší plošné vstupní kontroly. Otevřou se i zahrady a část Jeleního příkopu

Žebříček byl sestaven tak, že Stokemont vzal 30 nejkrásnějších hradů a zámků na světě, které jsou běžně uváděny na internetu a doporučovány k návštěvě. U každého z nich pak analyzoval počet hashtagů na Instagramu, což vyústilo v konečné pořadí.

Hlad po turistech

Přestože panoramata Hradčan v online světě bodují a o fanoušky nemají nouzi, v reálném světě je to o poznání horší. Koronavirová pandemie odřízla i tuto věhlasnou památku od turistů, kteří se v loňském roce kvůli epidemiologickým opatřením za brány hradu nehnali. V roce 2019 přitom navštívilo Pražský hrad 2 587 492 platících hostů, jeho areálem však prošlo více než 8,5 milionu osob.

Pražský hrad na fotkách uživatelů na Instagramu.
Ve zvláštním režimu byly zpřístupněny zahrady a parky Pražského hradu.

Vloni došlo k poklesu hraduchtivých o přibližně devadesát procent, příjmy z návštěvnosti se tak propadly přibližně o půl miliardy korun. Sezonu podle mluvčího Správy Pražského hradu (SPH) Jana Pastora nezachránil ani zájem českých návštěvníků, jichž dorazilo pětkrát více než v předešlém roce. Turisté ze zahraničí však dlouhodobě tvoří 97 procent návštěvníků.

Letošní osud nejvýznamnější pražské památky leží ve hvězdách. Doba zatím ani po roce uzávěr cestování nepřeje. Pro Pražany „skříplé“ v okresním lockdownu proto budou podle Kanceláře prezidenta republiky (KPR) zpřístupněny některé části hradu. „Chceme ulevit všem místům v Praze, která jsou nyní pod velkým náporem, a přispět k tomu, aby se počet míst, jež mohou lidé v Praze navštívit, rozšířil o další zajímavé místo,“ řekl Vít Novák z KPR.

Kvůli pandemii ale zatím zůstávají již od podzimu uzavřena nádvoří. Naopak k procházce může nově sloužit Královská zahrada, Jižní zahrady Pražského hradu po Plečnikovu vyhlídku a Horní Jelení příkop, kde se opravovala kanalizace a byl tak několik let uzavřen.

Na vymáhání rozestupů nemá KPR personální kapacitu, je to podle Nováka na zodpovědnosti každého z návštěvníků. Samozřejmostí je nošení respirátorů či chirurgických roušek u dětí.

Pražský hrad zůstává pro veřejnost uzavřen. Kancléř Mynář to zdůvodnil obavou z front a přeplněných nádvoří

Pražský hrad zároveň ruší kontroverzní plošné vstupní bezpečnostní kontroly. Policisté budou kontrolovat namátkově, počet návštěvníků nebude regulován „Po vyhodnocení aktuální bezpečnostní situace a v souvislosti s posilováním kamerového systému a dalších prvků ochrany se na Pražském hradě ruší plošné bezpečnostní kontroly při vstupech do areálu,“ uvedl na svém webu Hrad. Kontroly zůstanou prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka zrušené i poté, co se veřejnosti otevřou kvůli pandemii uzavřená nádvoří a hradní objekty.

Kontroly u vstupů byly zavedeny v létě 2016. Především zpočátku se před Hradem tvořily dlouhé fronty. Lidé museli projít bezpečnostními rámy a policisté jim kontrolovali i zavazadla. Podle kritiků byla opatření zbytečná. Hrad je hájil potřebou zajistit bezpečí turistů.

Autor: Iveta Křížová
  • Vybrali jsme pro Vás