Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražský hrad si objednal 695 masek proti biologickým hrozbám. Ochránit mají před koronavirem i azbestem

Česko

  16:19
Praha - Kvůli nynějšímu šíření nového koronaviru si správa Pražského hradu objednala 695 masek a také filtry či obaly na masky za zhruba 1,2 milionu korun. Uvedl to ve čtvrtek server Aktuálně.cz. Mluvčí hradní správy David Šebek řekl serveru, že velká část zaměstnanců Hradu se potkává při práci s turisty z celého světa a masky budou využity i při odstraňování azbestu.

ilustrační snímek foto: Facebook Pražský hrad - Kancelář prezidenta republiky

Část masek dostanou pracovníci prezidentské kanceláře, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to podle serveru nechtěl blíže komentovat.

„Masky byly pořízeny jednak kvůli ochraně před koronavirem a jednak pro pracovníky, kteří dohlížejí na odstraňování azbestu ve Španělském sále,“ řekl serveru Šebek. „Co se koronaviru týče, na Pražském hradě pracuje přes 400 zaměstnanců, z nichž téměř polovina je v každodenním styku s turisty z celého světa,“ doplnil.

Masky si Hrad objednal u české společnosti Nanologix corporation. „Je určená proti biologickým hrozbám. Zachytí nejen koronavirus, ale i další viry, jako je ebola, SARS, antrax, mor, jakýkoliv prach, kouř, dým. Prostě maska zachytí všechno s účinností 99,99 procenta,“ popsal serveru typ objednaných masek výkonný ředitel firmy František Bauer.

Podnik masky vyváží i do ciziny a v Česku je dodává třeba armádě, vězeňské službě, letištím, hasičům nebo ministerstvům zahraničí a zemědělství. Maskami zásobuje Nanologix corporation také české státní rezervy. Měsíčně firma podle serveru vyrobí zhruba 50 000 masek a až 150 000 filtrů.

Podle Asociace nanotechnologického průmyslu ČR v současnosti kvůli šíření koronaviru ve světě značně stoupl zájem o masky z nanomateriálů, schopné virus zachytit. Výrobci navyšují kapacity, ale přesto nestíhají pokrýt poptávku.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli koronaviru zakázalo vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem, mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

Nový typ koronaviru se od loňského prosince šíří z Číny a způsobuje onemocnění, které dostalo název Covid-19. Nakažených je už více než 90 000, přes 3000 lidí nákaze podlehlo. Naprostá většina připadá na Čínu. V Asii má mnoho nakažených zejména Jižní Korea, v Evropě Itálie. V Česku je nyní 12 nakažených.

Autor:

Mohlo by vás zajímat