27. ledna 2017 16:51, aktualizováno  18:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražský IKEM přestal přijímat pacienty, bude evakuován. Kvůli havárii topení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy. | foto: Facebook ZZS hl. m. Prahy

PRAHA V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v pátek nastala havárie topení. V potrubí, které do nemocnice přivádí teplo, se objevila trhlina. Dodávky tepla zatím pokračují. Asi sto pacientů bude v pondělí ráno rozvezeno do ostatních pražských nemocnic.

Pro ty, kteří v nemocnici zůstanou, budou připravena přenosná topidla. Novinářům to v pátek řekl ředitel IKEMu Aleš Herman.

Nemocnice, která se specializuje na transplantace, se o poruše dozvěděla kolem poledne a ihned zastavila příjem pacientů. V té době bylo v zařízení kolem dvou stovek nemocných. Pacienti, kteří byli v dobrém stavu, byli z nemocnice propuštěni, část byla předána do spádových nemocnic.

Ředitel doufá, že situace se nezhorší a že nebude potřeba zahájit nucenou evakuaci. „V tuto chvíli je situace zvládnutá do té míry, že můžeme zahájit řízenou evakuaci, i když mimořádná není vyloučena. Pokud dojde k úplnému přerušení dodávky tepla, máme na evakuaci šest až osm hodin, na což jsme připraveni,“ uvedl Herman.

Do ostatních pražských nemocnic bude nutné přesunout asi stovku pacientů. Převezeni budou i s personálem do nemocnic v Motole, na Homolku a Bulovku. „Budou převezeni v pondělí v osm ráno spolu s personálem a dokumentací,“ řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), který kvůli havárii na čtvrtek svolal krizový štáb ministerstva. Převoz bude mít na starosti firma Meditrans, kterou bude podle Ludvíka koordinovat pražská záchranná služba.

Pacienti by se měli do nemocnice vrátit ve čtvrtek

Nejtěžší pacienti, kteří jsou například po náročné operaci, leží na oddělení ARO či jednotce intenzivní péče a kterých je asi třicet, v IKEMu zůstanou. Po odpojení přívodu tepla budou prostory s těmito pacienty vytápěny přenosnými topidly. Stravu bude do IKEMu dodávat nemocnice v Motole, kterou Ludvík do svého nástupu na ministerstvo vedl.

Porucha nastala podle Hermana na potrubí s horkou vodou, které je v hloubce zhruba 4,5 metru. Potrubí se nachází v kolektoru. Na místě je nyní bagr, který se snaží k potrubí dostat. Až se pacienti v pondělí převezou, oprava bude trvat 12 až 48 hodin. Ve čtvrtek by se pacienti mohli vrátit.

Lidovky.cz
  • 19Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz