Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podmínky pro bývalého ministra kultury Balvína platí, potvrdil soud

Jiří Balvín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Balvín | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Soud ve čtvrtek potvrdil desetiměsíční podmínky pro bývalého ministra kultury Jiřího Balvína, někdejšího náměstka generálního ředitele Českého rozhlasu Michala Koliandra a podnikatele Jana Hnilicu za korupci související s prodejem zámku Českého rozhlasu v Přerově nad Labem. Každý má také podle rozsudku zaplatit peněžitý trest 240 tisíc korun. Rozsudek Pražského městského soudu je pravomocný.

Podle obžaloby se Balvín setkal s podnikatelem Hnilicou, který měl o koupi zámku zájem. Hnilica dal podle spisu bývalému ministrovi 250 tisíc korun, které Balvín předal Koliandrovi. Ten si polovinu nechal a zbytek donesl tehdejšímu řediteli rozhlasu Petru Duhanovi jako „zálohu na chystaný prodej zámku“. Duhan si obálku nejprve vzal a uložil ve své kanceláři, že jde o úplatek, mu prý došlo až později. Na radu spolupracovníků pak vše ohlásil policii.

Koliandr dříve řekl, že peníze v obálce byly mimořádně vysoké manažerské odměny, které bývalý ředitel vyplácel svým podřízeným. Bylo mu prý řečeno, že se polovina odměn musí Duhanovi vracet. To ale u soudu popřeli další pracovníci rozhlasu.

Vina byla prokázána

„Vina obžalovaných byla bez pochyby prokázána,“ řekla předsedkyně senátu Alena Makovcová. Duhanova výpověď je podle soudkyně věrohodná.

Soud se ve čtvrtek kauzou zabýval podruhé. Všichni muži byli nejprve loni v dubnu zproštěni obžaloby, jelikož podle soudkyně Hany Chaloupkové chyběly důkazy, že se trestný čin skutečně stal. Osvobozující verdikt obvodního pak zrušil pražský městský soud, který nařídil nové projednání případu.

Balvínův obhájce Tomáš Sokol označil celý případ za „kuriózní“. Obvodní soud pro Prahu 2 dal letos v lednu podle něj v odůvodnění rozsudku zřetelně najevo, že muže uznal vinnými jen kvůli názoru pražského městského soudu. „Nalézací soud dal najevo, že přesto, že jeho pohled na důkazy je jiný, rozhoduje tak, jak rozhoduje, protože je vázán odvolacím soudem,“ řekl. Obvodní soud podle něj nevysvětlil, proč napodruhé rozhodl rozdílně.

Podle Koliandrova zástupce Marka Nespaly je senát odvolacího soudu podjatý. Jeho námitku ale soud zamítl.

Zámek nakonec majitele nezměnil. V době, kdy ho rozhlas nabízel, už případ vyšetřovala policie, rozhlas proto výběrové řízení zastavil. Duhan na svou funkci rezignoval v listopadu 2015. Zájem o zámek loni oznámil Středočeský kraj. Tehdejší vedení kraje naznačovalo, že by památka šla propojit s nedalekým skanzenem.

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

Stavba dvou nových mostů nad čtyřproudou silnicí a železnicí ve Frýdlantu nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...