9. února 2016 8:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražský městský soud projedná nárok Ratmíra Ratha na zabavené miliony

Ratmír Rath na snímku z roku 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratmír Rath na snímku z roku 2012 | foto: Jindřich Mynařík

PRAHA Městský soud v Praze v úterý projedná žalobu zesnulého Ratmíra Ratha, která požaduje vydání osmi milionů korun zabavených policií při prohlídce domu žalobcova syna, někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha.

Obvodní soud požadavek zamítl, Ratmír Rath se proti rozhodnutí odvolal. Vzhledem k tomu, že poté zemřel, ho na jednání zastoupí správce jeho pozůstalosti.

Peníze, jejichž vydání se žaloba domáhá, zabavili policisté v květnu 2012 při prohlídce exhejtmanova domu v Hostivici. Ratmír Rath trval na tom, že 7,300.000 korun a 39.000 euro (zhruba milion korun) nepatří jeho synovi, ale jemu. Peníze označil za své celoživotní úspory. Prý si je vydělal, když jako lékař pracoval v zahraničí. Další příjmy mu údajně plynuly z pronájmu restaurace, kterou jeho rodina získala v restituci.

Obvodní soud pro Prahu 7 v červenci 2014 Rathovi seniorovi nevyhověl. Soudkyně poukázala na to, že peníze byly zabaveny v rámci trestního řízení, a proto by měl v této záležitosti i nadále rozhodovat trestní soud, nikoliv civilní.

V korupční kauze, která s domovní prohlídkou souvisela, uložil středočeský krajský soud Davidu Rathovi za přijímání úplatků 8,5 roku vězení a propadnutí majetku v hodnotě přes 20 milionů korun. Bývalý politik se proti verdiktu odvolal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz