Odvolací senát snížil bývalému politikovi původní trest, podle kterého měl za mřížemi strávit 8,5 roku. Jde o první pravomocný verdikt od Rathova zadržení v květnu 2012. Rath k soudu nepřišel, k rozsudku se vyjádří na tiskové konferenci v Hostivici u Prahy.
Rath deset hodin přednášel své odvolání. Státní zástupce ho navrhl zamítnout![]() |
Bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra poslal vrchní soud na šest let do vězení. Každý má také zaplatit 15 milionů korun a nebude smět působit v řídících orgánech společností. Podle odvolacího senátu žádali úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi.
V kauze bylo kromě bývalého hejtmana obžalováno dalších deset lidí. Také je soud uznal vinnými.
Rath: Jsem hrdý, že poškozuji zájmy EU
Rath řekl ve středu před polednem novinářům ve středočeské Hostivici, kde žije, že je připraven se rozhodnutí podrobit. S rozsudkem ale nesouhlasí, považuje ho za nespravedlivý a bude se dále bránit právními prostředky, „klidně až ke štrasburskému soudu“. Celý případ považuje za politický proces, cítí se nevinný a svým způsobem hrdý.
Podle Ratha vrchní soud konstatoval, že nešlo o korupci, ale o poškozování zájmů Evropské unie. „Cítím se být hrdý na to být odsouzen za poškozování zájmů Evropské unie, protože je to obdoba, jak naši předci byli odsuzování za poškozování zájmů třetí říše. Myslím si, že takovéto paragrafy vůbec do normální demokratické země nepatří,“ řekl Rath. Kdyby podle něj byla kvalifikace případu od začátku taková, jako uznal ve středu vrchní soud, tak by nemohl být ve vazbě rok a půl.
Sedmileté vězení považuje za nepřiměřené tvrdé a exemplární. Je podle něj patrné, že vrchní soud podlehl tlaku veřejnosti a politiků. „Považuji to za nespravedlivé a neodpovídající,“ dodal. V zakázce na buštěhradský zámek prý nic nezákonného nekonal a je zvědavý, o jaké důkazy soud opře své rozhodnutí. Rath necítí, že by u buštěhradské zakázky udělal cokoli špatně, naopak učinil kroky, které ji zlevnily o 40 milionů korun. Přístup vrchního soudu nicméně ocenil, byl podle něj o něco méně nespravedlivější než v případě krajského soudu. „Jestli máte být (ve vězení) osm a půl let, nebo sedm let, je to v podstatě totéž,“ uvedl s úsměvem. Rath reagoval také na vyměření peněžitého trestu. „Nevím, z čeho bych to zaplatil. Nemám ani deset milionů, ani jeden milion,“ řekl Rath novinářům. Počká si na písemné vyrozumění.
Podle státní zástupkyně Lenky Šimkové je významným signálem pro společnost, že i po několika letech od počátku trestního řízení dospěla Rathova kauza k vyhlášení pravomocného rozsudku. I když byli Rath a manželé Kottovi zproštěni v části obžaloby, byli stále uznáni vinnými v podstatné části, uvedla po vyhlášení rozsudku.
K trestům, které odvolací senát uložil, se žalobkyně zatím vyjadřovat nechtěla. „Co se týče trestu, došlo k nikoli nevýznamným změnám (...), je to otázkou určitého vyhodnocení a zejména je potřeba počkat, jak se k jednotlivým trestům postaví soud,“ řekla. Žalobkyně podotkla, že soud nevyhověl jejímu požadavku na to, aby Rathovi propadl veškerý majetek, nezopakoval ani trest částečného propadnutá majetku. Na druhou stranu uložil soud obžalovaným různě dlouhé zákazy činnosti.
„Rozsudek vítám v tom směru, že doktor Rath byl zproštěn ve čtyřech skutcích a zůstal mu vlastně jen jeden skutek, a to je zámek Buštěhrad, nicméně ani v tomto případě nesouhlasíme s výrokem o vině,“ řekl jeden z Rathových obhájců Roman Jelínek. Vrchní soud podle něj vypustil z důkazů odposlechy. Avizoval, že ve věci podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
U Ratha našli krabici se sedmi miliony korun
Rathovi uložil prvoinstanční soud trest 8,5 roku vězení. Kottovi dostali o rok méně. Všichni se odvolali, od počátku případu trvají na své nevině. Odvolání podalo také státní zastupitelství, které požaduje propadnutí celého majetku hlavní trojice obžalovaných. Pravomocný verdikt padl sedm let od Rathova zadržení policií. Bývalého politika zatkli kriminalisté v květnu 2012, našli u něho krabici se sedmi miliony korun. Obžaloba v první části Rathovy korupční kauzy se týká přijímání úplatků, uplácení a manipulací s tendry na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici a nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory a středočeských nemocnic. V kauze kromě bývalého hejtmana figuruje dalších deset lidí.
Pražský vrchní soud se případem zabývá podruhé. Stejný prvoinstanční verdikt v roce 2016 zrušil kvůli použití odposlechů. Nejvyšší soud však následně uvedl, že je lze použít jako důkaz.
První větev kauzyManipulace zakázek na modernizaci kolínské, mladoboleslavské či kladenské nemocnice, opravy zámku v Buštěhradě na Kladensku či budovy gymnázia v Hostivici:
|
Druhá větev kauzyÚdajné manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic:
|