Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražský program pro čínského prezidenta: setkání se sportovci i návštěva kláštera

Česko

  18:01
PRAHA - Čínský prezident Si Ťin-pching by se měl při návštěvě Česka setkat nejen s prezidentem Milošem Zemanem, ale také s premiérem Bohuslavem Sobotkou, předsedy obou komor Parlamentu a pražskou primátorkou. V zatím nepotvrzeném programu je rovněž účast na diskusním ekonomickém fóru na Žofíně nebo setkání se sportovci. Vyplývá to z webových stránek Pražského hradu určených pro akreditace novinářů.

Čínský prezident Si Ťin-pching během vojenské přehlídky v Pekingu. foto: Reuters

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček již dříve řekl, že čínský prezident přiletí do Česka 28. března na 40 hodin, během nichž navštíví Pražský hrad a zámek v Lánech. Víc informací uvést nechtěl. „O konkrétních bodech programu budeme podrobně veřejně informovat s dostatečným předstihem. V tuto chvíli nebudu jednotlivé uvažované body programu komentovat,“ sdělil ve čtvrtek Ovčáček.

Čínský prezident bude první, koho Zeman pozve do Lán. Jako výraz ‚osobních sympatií‘

Zeman již dříve řekl, že čínského prezidenta přivítá 28. března v lánském zámku. Podle hradního webu je v plánu 29. března společný fototermín prezidentů v Habsburském salonu i setkání s novináři v Rothmayerově sálu Pražského hradu. V Lichtenštejnském paláci se má téhož dne uskutečnit schůzka Si Ťin-pchinga s předsedou vlády Sobotkou, předsedy Senátu a Poslanecké sněmovny Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem (všichni ČSSD) a pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).

Miliardové investice

Na středu 30. březnu se novináři mohou přes hradní web akreditovat na diskusní ekonomické fórum na Žofíně za účasti prezidentů, na jejich setkání se sportovci a na návštěvu Strahovského kláštera.

Návštěva Česka bude jedinou zastávkou Si Ťin-pchinga na jeho cestě do USA, přiletí s ním proto pravděpodobně velmi početná delegace. Budou v ní podle Zemana také desítky čínských podnikatelů. Zeman již dříve řekl, že očekává čínské investice v hodnotě 45 miliard korun a že k podpisu je připraveno asi 20 konkrétních dohod. Týkat by se mohly třeba lázeňství. Plánuje se také podpis strategického partnerství.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat