30. května 2017 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražský soud projednává vydání údajného ruského hackera

Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | foto: Gazeta.ruLidovky.cz

PRAHA Vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, o které žádají Spojené státy i Rusko, v úterý v pankrácké věznici projednává pražský městský soud. Soud provázejí zvýšená bezpečnostní opatření. Nikulin vinu odmítá, s vydáním nesouhlasí.

Novináři, kteří se museli na jednání akreditovat dlouho dopředu, u vchodu odevzdali veškerou elektroniku kromě diktafonů. Povoleny nejsou kamery, mobilní telefony ani notebooky. Na jednání přišli i Nikulinovi rodiče, s novináři před začátkem soudu nemluvili.

Soudce Jaroslav Pytloun se chtěl návrhy státního zastupitelství zabývat již před třemi týdny, kvůli námitce Nikulinova právníka Martina Sadílka, který nedostal potřebné dokumenty, jednání odročil. Spojené státy viní devětadvacetiletého Nikulina z útoku na profesní síť Linkedin, Rusko na něj vydalo zatykač kvůli internetové krádeži v řádu desítek tisíc korun.

Nikulin popírá, že by byl hackerem, obvinění podle něho vycházejí pouze z tvrzení agentů americké FBI. Nechce být vydán ani do jednoho ze států, v případě vydání však upřednostňuje svou vlast. Ať již soudy rozhodnou jakkoliv, poslední slovo bude mít ministr spravedlnosti, který může Nikulina nevydat i navzdory soudnímu rozhodnutí.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz