Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Pražský šourek“ slaví úspěch

Česko

Román Jana Faktora se objevil mezi finalisty na Německou knižní cenu

BERLÍN/PRAHA Spisovatel Jan Faktor, který žije v Berlíně a píše německy, má naději být vůbec prvním českým držitelem Německé knižní ceny. Jeho nejnovější román se dostal mezi šestici letošních finalistů tohoto prestižního ocenění. Oznámili to včera pořadatelé soutěže na jejích internetových stránkách. Vítěz bude vyhlášen 4. října v předvečer Frankfurtského knižního veletrhu.

Faktor na cenu dotovanou 25 tisíci eur (přes 617 tisíc korun) aspiruje s knihou Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des Heiligen Hodensack-Bimbams von Prag (Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty z Prahy), která vyšla letos v nakladatelství Kiepenheuer & Witsch. V silně autobiografickém románu vypráví příběh pražské židovské rodiny v Československu 50. až 70. let minulého století. V České republice zatím žádná Faktorova kniha v českém jazyce nevyšla.

Zatím bez českého překladu Nominace na Německou knižní cenu ale může přispět k tomu, že se to brzy změní. „Doufáme, že kniha najde českého nakladatele,“ řekla Eva Vondálová z pražského Goethova institutu. Signály o tom, že zájem by byl, prý už institut má, zatím ale nechce více prozradit, vše je prý v jednání.

Autor by se měl představit českým čtenářům na autorských čteních v Brně a v Praze, které se mají konat 3. a 4. listopadu. Bude číst ukázky ze své nové knihy v němčině a zazní i česká verze, na které podle Vondálové Faktor spolupracuje. Spolu s Faktorem se o cenu ucházejí romány Němce Thomase Lehra September. Fata Morgana (Září. Fata morgana), Švýcarky Melindy Nadjové Abonjiové Tauben fliegen auf (Holubi vzlétají), rakouského spisovatele izraelského původu Dorona Rabinoviciho Andernorts (Jinam), jeho německého kolegy Petera Wawerzineka Rabenliebe (Krkavčí láska) a německé autorky Judith Zanderové Dinge, die wir heute sagten (Věci, které jsme dnes řekli). Všechna tato díla vyšla stejně jako Faktorova kniha letos.

„Celý jeden den jsme o kandidátech pro náš zúžený seznam diskutovali. Ne vždy jsme se shodli, ale to k tomu patří,“ popsala práci odborné poroty její členka Julia Enckeová. Podle ní vybrané romány reprezentují šest rozdílných literárních jazyků, mezi nimiž nechybí poetický, komický nebo experimentální. „Jsou to romány, jejichž společný prvek by nejspíš bylo možné najít v jejich světovosti,“ dodala Enckeová na stránkách Německé knižní ceny.

Spisovatel žijící v Německu přes třicet let Tu uděluje od roku 2005 sdružení německých knihkupců. Šest finalistů vybrala sedmičlenná jury z dvaceti nominovaných děl, jejichž seznam byl zveřejněn v srpnu. Pětice finálových autorů, kteří cenu nezískají, obdrží odměnu 2500 eur (61 700 Kč).

Faktorova novinka se tento rok už dostala do užšího výběru na cenu Lipského knižního veletrhu a zaznamenala několik pochvalných recenzí v německém tisku. Spisovatel žije a tvoří v Německu už přes třicet let, prosadil se tam ale až svým předchozím románem z roku 2006 Schornstein, který získal před časem prestižní Döblinovu cenu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...