14. března 2018 17:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražský středoškolský sněm vyzval studenty k účasti na stávce za ústavní zvyklosti

Středoškoláci plánují výstražnou stávku studenstva na obranu ústavních a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středoškoláci plánují výstražnou stávku studenstva na obranu ústavních a... | foto: facebook

PRAHA Pražský středoškolský sněm vyzval studenty k účasti na čtvrteční výstražné stávce studentstva. V poledne vyjdou studenti na půl hodiny ze školních budov. Chtějí tak vyzvat nejvyšší veřejné činitele k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot. Informoval o tom magistrát hlavního města. Podle seznamu zapojených škol se do stávky zapojí zhruba 100 pražských škol.

„Přestože většina studentů středních škol ještě nemá volební právo, i tak vnímá velmi negativně současnou politickou kulturu reprezentovanou dvěma nejvýznamnějšími představiteli státu. Na každém stupni školy jsou nám od mala vštepovány principy chování a slušnosti, které ve středu, z velké míry právě kvůli těmto ústavním činitelům, naprosto vymizely. 

Čtvrteční výstražnou a poklidnou stávkou chceme upozornit na to, jak moc nesouhlasíme se současnou situací,“ uvedl předseda pražského středoškolského sněmu a student Gymnázia Arabská Dominik Duchek.

Akci podpořila také radní pro školství Irena Ropková (ČSSD), která vyzvala vedení všech škol v hlavním městě, aby svým studentům umožnila dobrovolnou účast na výstražné stávce. Například studenti Gymnázia Českolipská projevili o akci zájem, ředitelka školy jim vyšla vstříc. „Studenti se zavázali dodat seznam účastníků stávky, zletilí studenti si vyplnili žádost o uvolnění z výuky a nezletilí donesli souhlas rodičů s účastí. Absence bude omluvena po dobu jedné vyučovací hodiny, škola navíc před budovou vyhradila prostor pro konání protestní akce,“ uvedla Ropková. Účast je podle ní politickým právem studentů. Hlavní město zřizuje 101 středních škol, dalších 75 je soukromých.

Výzvu nazvanou #Vyjdiven vyhlásili před týdnem studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU). Mezi jejich požadavky je například, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou. Studenti rovněž chtějí, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát.

Celkem v republice plánují stávkovat studenti ze zhruba 230 gymnázií, vyšších a středních odborných škol a vysokých škol. Stávku studentů podporuje i Studentská komora Rady vysokých škol, někteří senátoři a dvě desítky divadel.

Český středoškolský sněm umožňuje zapojení studentů do směřování hlavního města. V orgánu, který vznikl loni na podzim ve spolupráci České středoškolské unie a magistrátu hlavního města, zasedají studenti středních škol a odborných učilišť. Sněm reprezentuje zájmy mladých lidí a snaží se je promítnout do reálného života metropole. Jednání se účastní i představitelé Prahy.

ČTK