Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stovky fanoušků na Žižkově při sledování zápasu s Finskem nedodržovaly opatření. Akcí se zabývá hygiena

Česko

  8:29
Praha - Stovky fanoušků vyrazily minulý čtvrtek na pivní zahrádku na pražském Žižkově, aby zde sledovaly čtvrtfinále mistrovství světa v hokeji. Podle zjištění serveru iRozhlas.cz ale během akce nebyla dodržena protiepidemiologická nařízení - diváci z většiny neměli respirátory a nedodržovali rozestupy. Případem se nyní zabývá pražská hygienická stanice.

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Peněžní bonus může hnout s odpůrci vakcín. I nevelká částka dokáže přesvědčit řadu lidí

Na konci května se v Česku díky verdiktu Nejvyššího správního soudu znovu otevřely podniky jako restaurace, bary, sauny, bazény nebo posilovny. Stále ale platí protiepidemiologická nařízení, která mají zamezit vzniku nových ohnisek infekce. Ne všude jsou ale opatření stoprocentně dodržována, jak ukázala čtvrteční početná akce v Praze.

Zápas s Finy byl pro české hokejisty zásadní, prohra 0:1 pro český tým nakonec znamenala konec v turnaji. Žižkovský podnik BeerGarden, který provozuje jednu z největších pivních zahrádek v Praze, nabízel živý přenos utkání na velkoplošné LED obrazovce. Na zahrádku dorazilo několik stovek lidí, většina z nich ale neměla zakrytá ústa a nedodržovala bezpečnou vzdálenost, jak je vidět z dostupných fotografií. Hygienici proto kvůli porušení pravidel akci prošetří ve spolupráci s policí, uvedl pro iRozhlas mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík.

Očkování stíháme za minutu dvanáct. ‚Nechtěli jsme předbíhat ve frontě,‘ říká šéflékař českých olympioniků

Provozní manažer BeerGarden Martin Chmelař sdělil serveru, že podnik se snaží dodržovat všechna protiepidemiologická nařízení, provádí pravidelnou dezinfekci stolů a návštěvníky nabádá k dodržování rozestupů. „Více není v našich silách ani kompetenci,“ uvedl Chmelař.

V současnosti podle nařízení ministerstva zdravotnictví platí pro hosty v restauracích a barech povinnost mít zakrytý nos a ústa respirátorem či chirurgickou rouškou, a to uvnitř i venku. Odložit ochranu je možné při konzumaci jídla a pití.

Od července možná v MHD a obchodech postačí chirurgická rouška, předpokládá Vojtěch

Zákazníci by měli dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru, tedy kromě zákazníků sedících u jednoho stolu. Ten mohou sdílet nejvýše 4 hosté, více už jen v případě, že jde o členy jedné domácnosti. Lidé by měli dbát na dezinfekci rukou, kterou musí provozovatel podniku zajistit. U všech stravovacích zařízení platí tzv. Systém O-N-T: Očkování – prodělaná Nemoc – Test.

Znamená to, že hosté by měli být schopni doložit buď nejdéle týden starý PCR test, antigenní test starý max. 72 hodin nebo prokázat, že byli očkováni nebo koronavirus prodělali v posledních 180 dnech. Při nedodržení pravidel pořádání hromadných akcí hrozí pokuta až tři miliony korun.

Autoři:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat