29. ledna 2018 17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Happening pražských Pirátů. Přes uzavřený Libeňský most vozili lidi rikšou

Piráti jezdili po Libeňském mostě rikšou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piráti jezdili po Libeňském mostě rikšou. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Pražští Piráti v pondělí uspořádali na Libeňském mostě happening, při kterém převáželi obyvatele přes uzavřený most rikšou. Akcí chtěli upozornit na to, že město nezačalo včas most rekonstruovat. Mohou na něj pouze pěší a cyklisté. Součástí akce byla i možnost podepsat petici proti chystanému zákazu průjezdu kol centrem města, který prosadila Praha 1. Libeňský most, který spojuje Holešovice a Libeň, je kvůli havarijnímu stavu uzavřený pro auta i MHD od pátku 19. ledna.

„My chceme upozornit na to, že již před dvěma lety jsme říkali, že most je ve špatném stavu a že je potřeba zahájit jeho opravu. Avšak to bylo od vedení Začíná oprava havarijní konstrukce Libeňského mostu, potrvá 30 dní města, zejména náměstka (Petra) Dolínka, ignorováno a dostalo se to až do současného stavu, kdy musel být uzavřen.

A to je velmi nešťastné pro obyvatele a Praha 7 se začíná stávat poměrně odříznutou od zbytku města. Myslíme si, že tomu šlo zabránit lepším vedením Prahy,“ řekl poslanec a předseda pražských Pirátů Ondřej Profant, který byl donedávna pražským zastupitelem.

Piráti již v roce 2016 podali trestní oznámení pro zanedbání základní údržby mostu. To však policie odložila. Na Libeňském mostě v pondělí postavili Piráti stánek, kde mohli kolemjdoucí podepsat petici proti zákazu průjezdu na kole centrem.

„Absurdnost situace dokresluje, že Praha 1 a někteří radní na magistrátu se ve stejný čas snaží velmi striktně omezit cyklistickou dopravu v centru Prahy,“ uvedl Profant. Cyklistům chce radnice Prahy 1 zakázat vjezd v souvislosti se snahou dostat z centra elektrické koloběžky, kterými provozovatelé nahradili zakázaná vozítka segway.

Na libeňském mostě v pondělí jezdila rikša.
Piráti vozili po Libeňském mostě rikšou kolemjdoucí.

Na Libeňský most byla zavedena náhradní autobusová doprava, která z obou stran zajíždí na most, a to nejdále, jak je možné. Lidé přesto musí urazit mezi nejbližšími zastávkami 450 metrů. Právě v tomto úseku Piráti s rikšou jezdili. Pokud by spoje na most nezajížděly vůbec, museli by lidé jít z Palmovky do Holešovic asi kilometr.

Libeňský most byl v předminulém týdnu přeřazen do kategorie mostů v havarijním stavu. Technická správa komunikací (TSK) a vedení Prahy zakázaly vjezd vozidel nad pět tun a zastavily také provoz MHD. TSK začala most podpírat, práce by měly trvat zhruba měsíc, pak by se na most MHD mohla vrátit. Kdy bude most z roku 1928 opraven, není jasné.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz