Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
23. ledna 2017 13:07, aktualizováno  17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli smogu budou pražští radní v úterý jednat o zavedení MHD zdarma

Tramvaj č. 9 pokrývá trasu od hotelu Golf až po zastávku Spojovací. Snímek je z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj č. 9 pokrývá trasu od hotelu Golf až po zastávku Spojovací. Snímek je z... | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA Na většině území republiky už několik dní po sobě přetrvávají špatné rozptylové podmínky. Meteorologové v pondělí odvolali smogovou situaci ve Zlínském kraji a části Moravskoslezského kraje, naopak v Plzeňském kraji začala platit přísnější regulace, při níž některé podniky omezují činnost. Signál regulace zůstává také v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji.

Smogová situace trvá i v aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek bez Třinecka, dále v celém Ústeckém, Jihočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Stav ovzduší se zhoršil i v Karlovarském kraji. I když tam dosud nebyla vyhlášena smogová situace, množství polétavého prachu už překračuje limity. Meteorologové většinou neočekávají, že se stav ovzduší v regionech zasažených smogem v nejbližší době výrazně změní.

Pražští radní budou v úterý kvůli smogu jednat o zavedení městské hromadné dopravy zdarma. Omezení pro automobily hlavní město zatím nechystá. Utlumena už byla výroba ve čtyřech podnicích. Hlavním zdrojem znečištění v Praze je ale automobilová doprava. Magistrát opakovaně vyzval řidiče, aby nechali auta doma a využili MHD. Lidé by měli také omezit topení tuhými palivy a nepoužívat krby.

Rovněž v Plzeňském kraji platí regulace, která znamená omezení pro některé prašné provozy. Krajský úřad se už v minulých dnech dohodl s Plzeňskou teplárenskou, Plzeňskou energetickou a hutěmi a kovárnami Pilsen Steel na omezení provozu, byť kvůli topné sezoně jen v omezené míře. Podle meteorologů je však většina exhalací i v tomto městě způsobena automobily a z lokálních topenišť.

Smogová situace se vyhlašuje, když hodnota koncentrace polétavého prachu za 12 hodin překročí aspoň na polovině meteorologických stanic 100 mikrogramů na metr krychlový a zároveň se pro dalších 24 hodin nečeká pokles. Regulace se vyhlašuje, když dvanáctihodinový průměr koncentrace prachu překročí 150 mikrogramů.

Lidé s dýchacími a kardiovaskulárními obtížemi, děti a starší lidé by měli při zhoršené smogové situaci omezit pohyb venku, doporučují hygienici. V předškolních zařízeních je možné zkrátit nebo zcela vynechat dobu, po kterou děti chodí ven. Pokud se učitelky rozhodnou s dětmi na procházku jít, měly by s nimi venku omezit tělesnou zátěž. „Ani zdraví dospělí by neměli smogovou situaci podceňovat, rovněž by měli omezit pohyb venku, především se vyvarovat fyzicky náročným aktivitám a sportu,“ uvedl ředitel pražské hygienické stanice Jan Jarolímek.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.