Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Pražské politikaření‘. Radní neschválili rozpočet, vzniká nová koalice

Ústřední sídlo pražského magistrátu na Mariánském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústřední sídlo pražského magistrátu na Mariánském náměstí. | foto: Wikipedia.org

PRAHA Praha začala chystat rozpočtové provizorium na rok 2016. Již připravený rozpočet radní neschválili, důvodem je nestabilní situace ve vedení města. Novinářům to řekla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.

Kluby Trojkoalice, TOP 09, ODS, Piráti a Nezávislí vyzvou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), aby na středu svolala mimořádné jednání rady k rozpočtu. Nechtějí rozpočtové provizorium.

Rýsuje se nová koalice TOP 09, ODS, Trojkoalice. Záleží ale na pirátech

Pražská TOP 09 nevyužije nabídku ANO a ČSSD na vytvoření koalice na magistrátu. Po koaličním jednání to řekl předseda klubu zastupitelů Václav Novotný. TOP 09 má podle něj vlastní koaliční projekt s ODS, Trojkoalicí a nezávislými a jedná také s piráty. Taková koalice by měla v zastupitelstvu většinu 35 hlasů. ČSSD to od TOP 09 považuje za bouchnutí dveřmi. "Musíme počkat, až ten projekt dožije," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). "Poděkovali jsme za nabídku s tím, že máme vlastní projekt," uvedl po jednání s ANO a ČSSD Novotný. Menšinová vláda podle něj nepřichází v úvahu. "Chceme, aby se všichni jednoznačně a otevřeně přihlásili ke spolupráci," doplnil. Piráti ale podle Jakuba Michálka dál trvají na tom, že neusednou v radě spolu s ODS.

Primátorka Krnáčová připustila, že by mimořádné jednání mohla svolat. Klade si ale podmínky. Požaduje, aby duo ANO - ČSSD našlo osm zastupitelů, kteří podpoří na jednání zastupitelstva rozpočet v té podobě, ve kterém jej schválí rada. „My jsme ten krok udělali kvůli tomu, aby ten rozpočet nedopadl jako další tisky, aby nenastal chaos a nezřízené jednání a neschválila se úplně jiná podoba,“ řekla Krnáčová.

„Bianko šek nedáme“

Primátorka chce oslovit všechny zastupitele. Po nich bude chtít, aby podpořili rozpočet v nezměněné podobě tak, jak je nyní sestaven. Zda se jí je podaří sehnat, není jasné.

Návrh primátorky odmítla opoziční TOP 09 i piráti. Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný uvedl, že takový „bianko šek nemohou dáti“. Předseda klubu pirátů Jakub Michálek návrh označil za popření funkce zastupitele.

Podle Novotného symbolizuje Krnáčová neúspěšnou koalici a neúspěšnou radu. „A primátorčin neúspěch vyvrcholil tím, že rada nepředložila rozpočet,“ uvedl. Novotný vyzval radní v čele s primátorkou, aby na prosincovém jednání zastupitelstva odstoupili.

ANO a ČSSD: Může za to Trojkoalice

Na jednání se rozpočet nedostal. „Byli jsme velice překvapeni stažením rozpočtu z programu rady, chceme tomu zabránit,“ řekla za ODS zastupitelka Alexandra Udženija. ANO podle ní udělalo vše pro to, aby rozpočet nebyl projednán.

„Rozpočtové provizorium jsme zažili letos na začátku roku a vypořádali jsme se s ním. Nyní nás čeká stejná situace a kolegové z odboru (magistrátu) už jej začali chystat,“ řekla Kislingerová.

Zástupci ANO a ČSSD z odpovědnosti za rozpočtové provizorium obvinili Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN). „Přípravou rozpočtového provizoria reagujeme na nezodpovědný přístup Trojkoalice, jejíž hlasování je nepředvídatelné,“ řekla Kislingerová.

Nejtěsnější většina nevydržela

Po loňských volbách vládly v Praze ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Koalice se rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Spory mezi stranami se dál vyhrotily minulý týden, když zastupitelstvo odvolalo předsedu výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD). Trojkoalice deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS.

Proti tomuto tvrzení se ohradili radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL) a Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN). Rozhodnutím ANO a ČSSD byli prý nemile překvapeni. Zastupitelský klub Trojkoalice byl podle nich připraven na prosincovém jednání pro řádný rozpočet hlasovat. Dnešní rozhodnutí považují za nezodpovědné politikaření a totální selhání ANO a ČSSD.

Nesplnila úkol

Wolf vyzval náměstkyni primátorky Evu Kislingerovou, aby odstoupila ze své funkce. Důvodem je, že z programu jednání rady společně se svými spolustraníky a ČSSD nechala stáhnout materiál týkající se rozpočtu. „Věřím, že poté, co paní náměstkyně Kislingerová nepředložila včas rozpočet pro rok 2016, rozhodne se rezignovat na svůj post, a to co nejdříve, respektive neodkladně. Nesplnila totiž úkol člena rady odpovědného za rozpočet a přitom na něj měla celý rok 2015,“ uvedl Wolf.

V neschváleném návrhu rozpočtu Praha počítala s příjmy 43,6 miliardy korun a výdaji 58,7 miliardy, rozdíl město mělo dorovnat ze státních příspěvků, které dostává každoročně vždy zhruba v pololetí. Na investice bylo v dokumentu vyčleněno 12,7 miliardy, tedy zhruba stejně jako letos.

Nové vedení města je v nedohlednu

V rozpočtovém provizoriu Praha hospodařila i počátkem letošního roku. Důvodem byly volby a výměna vedení města. Kvůli magistrátu skončily v provizoriu i všechny městské části. Řádný rozpočet na rok 2015 pražští zastupitelé schválili až 19. února. Obdobná situace, kdy Praha i mnohé městské části hospodařily v rozpočtovém provizoriu, byla také v prvních měsících roku 2011. Předtím taková situace nastala v Praze v případě rozpočtu na rok 1999.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...