Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Pražské politikaření‘. Radní neschválili rozpočet, vzniká nová koalice

Ústřední sídlo pražského magistrátu na Mariánském náměstí. foto: Wikipedia.org

PRAHA - Praha začala chystat rozpočtové provizorium na rok 2016. Již připravený rozpočet radní neschválili, důvodem je nestabilní situace ve vedení města. Novinářům to řekla náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.
  11:14aktualizováno  16:10

Kluby Trojkoalice, TOP 09, ODS, Piráti a Nezávislí vyzvou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), aby na středu svolala mimořádné jednání rady k rozpočtu. Nechtějí rozpočtové provizorium.

Rýsuje se nová koalice TOP 09, ODS, Trojkoalice. Záleží ale na pirátech

Pražská TOP 09 nevyužije nabídku ANO a ČSSD na vytvoření koalice na magistrátu. Po koaličním jednání to řekl předseda klubu zastupitelů Václav Novotný. TOP 09 má podle něj vlastní koaliční projekt s ODS, Trojkoalicí a nezávislými a jedná také s piráty. Taková koalice by měla v zastupitelstvu většinu 35 hlasů. ČSSD to od TOP 09 považuje za bouchnutí dveřmi. "Musíme počkat, až ten projekt dožije," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). "Poděkovali jsme za nabídku s tím, že máme vlastní projekt," uvedl po jednání s ANO a ČSSD Novotný. Menšinová vláda podle něj nepřichází v úvahu. "Chceme, aby se všichni jednoznačně a otevřeně přihlásili ke spolupráci," doplnil. Piráti ale podle Jakuba Michálka dál trvají na tom, že neusednou v radě spolu s ODS.

Primátorka Krnáčová připustila, že by mimořádné jednání mohla svolat. Klade si ale podmínky. Požaduje, aby duo ANO - ČSSD našlo osm zastupitelů, kteří podpoří na jednání zastupitelstva rozpočet v té podobě, ve kterém jej schválí rada. „My jsme ten krok udělali kvůli tomu, aby ten rozpočet nedopadl jako další tisky, aby nenastal chaos a nezřízené jednání a neschválila se úplně jiná podoba,“ řekla Krnáčová.

„Bianko šek nedáme“

Primátorka chce oslovit všechny zastupitele. Po nich bude chtít, aby podpořili rozpočet v nezměněné podobě tak, jak je nyní sestaven. Zda se jí je podaří sehnat, není jasné.

Návrh primátorky odmítla opoziční TOP 09 i piráti. Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný uvedl, že takový „bianko šek nemohou dáti“. Předseda klubu pirátů Jakub Michálek návrh označil za popření funkce zastupitele.

Podle Novotného symbolizuje Krnáčová neúspěšnou koalici a neúspěšnou radu. „A primátorčin neúspěch vyvrcholil tím, že rada nepředložila rozpočet,“ uvedl. Novotný vyzval radní v čele s primátorkou, aby na prosincovém jednání zastupitelstva odstoupili.

ANO a ČSSD: Může za to Trojkoalice

Na jednání se rozpočet nedostal. „Byli jsme velice překvapeni stažením rozpočtu z programu rady, chceme tomu zabránit,“ řekla za ODS zastupitelka Alexandra Udženija. ANO podle ní udělalo vše pro to, aby rozpočet nebyl projednán.

„Rozpočtové provizorium jsme zažili letos na začátku roku a vypořádali jsme se s ním. Nyní nás čeká stejná situace a kolegové z odboru (magistrátu) už jej začali chystat,“ řekla Kislingerová.

ANO propáslo šanci, pražská koalice se rýsuje bez něj

Zástupci ANO a ČSSD z odpovědnosti za rozpočtové provizorium obvinili Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN). „Přípravou rozpočtového provizoria reagujeme na nezodpovědný přístup Trojkoalice, jejíž hlasování je nepředvídatelné,“ řekla Kislingerová.

Nejtěsnější většina nevydržela

Po loňských volbách vládly v Praze ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Koalice se rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Spory mezi stranami se dál vyhrotily minulý týden, když zastupitelstvo odvolalo předsedu výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD). Trojkoalice deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS.

Proti tomuto tvrzení se ohradili radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL) a Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN). Rozhodnutím ANO a ČSSD byli prý nemile překvapeni. Zastupitelský klub Trojkoalice byl podle nich připraven na prosincovém jednání pro řádný rozpočet hlasovat. Dnešní rozhodnutí považují za nezodpovědné politikaření a totální selhání ANO a ČSSD.

Nesplnila úkol

Wolf vyzval náměstkyni primátorky Evu Kislingerovou, aby odstoupila ze své funkce. Důvodem je, že z programu jednání rady společně se svými spolustraníky a ČSSD nechala stáhnout materiál týkající se rozpočtu. „Věřím, že poté, co paní náměstkyně Kislingerová nepředložila včas rozpočet pro rok 2016, rozhodne se rezignovat na svůj post, a to co nejdříve, respektive neodkladně. Nesplnila totiž úkol člena rady odpovědného za rozpočet a přitom na něj měla celý rok 2015,“ uvedl Wolf.

V neschváleném návrhu rozpočtu Praha počítala s příjmy 43,6 miliardy korun a výdaji 58,7 miliardy, rozdíl město mělo dorovnat ze státních příspěvků, které dostává každoročně vždy zhruba v pololetí. Na investice bylo v dokumentu vyčleněno 12,7 miliardy, tedy zhruba stejně jako letos.

Nové vedení města je v nedohlednu

V rozpočtovém provizoriu Praha hospodařila i počátkem letošního roku. Důvodem byly volby a výměna vedení města. Kvůli magistrátu skončily v provizoriu i všechny městské části. Řádný rozpočet na rok 2015 pražští zastupitelé schválili až 19. února. Obdobná situace, kdy Praha i mnohé městské části hospodařily v rozpočtovém provizoriu, byla také v prvních měsících roku 2011. Předtím taková situace nastala v Praze v případě rozpočtu na rok 1999.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat