130 let

PRAŽŠTÍ SENÁTNÍ KANDIDÁTI ODPOVÍDAJÍ LN PŘED DRUHÝM KOLEM VOLEB

Česko

Zdeněk Schwarz (ODS)

PRAHA 1

1. Proč by měli lidé volit právě vás, a ne vašeho soupeře?

Nabízím voličům něco, co má soupeřka nemůže: pravicovou politiku v Praze. To je důležité. Z výsledků po prvním kole je vidět, že v případě mé protikandidátky si voliči nevybírali osobnost, ale stranu. Moji protikandidátku voliči až do té chvíle prakticky neznali a nic o ní nevěděli.

Náš vzájemný souboj bude o to zajímavější, že jsme oba doktoři. Zatímco má protikandidátka sedí v ambulanci, já se zdravotnictví věnuji přes 20 let. Byl jsem na Bulovce, na traumatologii, teď řídím pražskou záchranku. Jsem pro poplatky u lékaře, ale ne u novorozenců, sociálně slabých a v lékárnách. Problém je, že ministerstvo zdravotnictví nezvládlo propagaci při jejich zavedení do praxe.

2. Jakou účast očekáváte ve druhém volebním kole?

Opravdu nevím. To neví nikdo, ani politologové ne. Tipovat nehodlám, nejsem hazardní hráč. Ke spekulacím se neuchýlím. kla

Blanka Haindlová (ČSSD)

1. Chci lidem pomoci ve zdravotní reformě. Je potřeba, aby pojišťovny zůstaly státní a nemocnice se neprivatizovaly. Určitě se také chci věnovat vývoji deregulace bytů v Praze 1. Myslím si, že pro lidi je to zásadnější problém než to, co chce můj soupeř. Ten slibuje více zeleně v Praze 1 a chce, aby na ni přispívali boháči. Zajímavé, ale určitě to pro voliče není to hlavní.

Mohu svého soupeře porazit kontaktní kampaní. Lidé vědí, že si se mnou mohou kdykoliv pohovořit. Už od ledna s nimi mluvím na toto téma v mé ordinaci, mám 3 tisíce až 5 tisíc pacientů. V posledních měsících chodím po obvodě a diskutuji s občany, naposled to bylo na Petrském náměstí. V tom budu pokračovat i tento týden.

2. Obávám se, že bude menší. Někteří staří lidé nevědí, že mají jít volit. Čekají, že dostanou volební lístky do poštovní schránky stejně jako v prvním kole. Nebojím se toho, výsledek voleb může být překvapením. kla

PRAHA 5

Miroslav Škaloud (ODS)

1. Znám dobře volební obvod 21 a jeho problémy. Už jako starosta Prahy 5 v letech 1998 až 2002 jsem se snažil lidem pomáhat, například v souvislosti s vytunelovanými bytovými družstvy nebo při komunikaci s úřady. Chodím na jednání zastupitelstev městských částí, například v Praze 5 a Praze 13. V tomto trendu pokračuji i jako senátor. Jsem místopředsedou senátorského klubu ODS.

Lidé vědí, že mám dlouholeté zkušenosti s tím, co je trápí, a já jim teď nabízím právě své zkušenosti.

2. Opravdu nevím. Zdržuji se jakýchkoliv odhadů, když pro ně není sebemenší základ. Někteří politologové předpokládají, že voliči budou chtít vyvážit tu převládající oranžovou barvu v krajích. Budu rád, když to tak bude. Podle mě to ale bude jen jeden z mnoha faktorů, který volební účast ovlivní.

Obvykle však účast ve druhém kole bývá nižší než v kole prvním. Budu rád, když naši voliči přijdou znovu. Ale kolik lidí opravdu přijde, si netroufám odhadnout. kla

Jiří Witzany (ČSSD)

1. Z celého šestiletého působení mého soupeře Miroslava Škalouda v Senátu jsem nenašel jediný konkrétní výstup. Jsem daleko iniciativnější a aktivnější. Svoje akademické funkce, především na postech děkana a rektora, jsem nebral jen jako způsob uspokojení svých osobních ambicí, ale jako šanci realizovat se pro věc.

Chci voličům nabídnout pracovitost. To, co jim nyní slibuji, myslím vážně. Ať už jsou to záležitosti kolem důchodové a daňové reformy, otázky zdravotnictví, sociální výstavby nebo podpory výzkumu.

Velký důraz kladu na výchovu dětí a mladých lidí - od mateřských škol až po studium na vysokých školách a podporu výzkumu. Považuji to za základ budování prosperující společnosti, není to dosud v takové míře, jak by to mělo být. 2. Určitě bude nižší. Velký problém to může být u starších lidí, z nichž řada má pocit, že už odvolila a splnila si tak občanskou povinnost. kla

PRAHA 9

Tomáš Kladívko (ODS)

1. Nabízím voličům své zkušenosti z postu starosty a poslance i své vize, jak řešit v Praze bezpečnost nebo problémy kolem dopravy. V našem volebním obvodě chci vybudovat lesoparky a cyklostezky. Mám výhledové plány i co se týče péče o seniory.

Pro mě je to zvláštní situace. Lidé mně vlastně vystaví účet, jestli jsem svou dosavadní práci poslance vykonával dobře, nebo špatně. Zdá se, že mě hodnotí dobře.

2. Obecně platí, že účast ve druhém kole bývá nižší. Já bych rád vzkázal voličům, aby přesto ještě jednou přišli. Ve druhém kole mě podporují dva kandidáti, kteří neprošli. Je to Zuzana Baudyšová, která kandidovala za SNK ED, a Vlastimil Ježek, který kandidoval za lidovce. Voliči, kteří jim dali hlas v prvním kole, by se teď mohli přesunout ke mně. Samozřejmě: mohou být zklamáni, že jejich kandidáti nepostoupili, a podruhé už nepřijdou. Ale část z nich dá určitě hlas někomu, kdo postupuje. kla

Jiří Koskuba (ČSSD)

1. To je velmi netaktní otázka. Nejsem tady od toho, abych říkal, v čem jsem lepší než můj soupeř, i když se dobře známe. Tomáš Kladívko je skoro můj kamarád.

Lišíme se hlavně tím, že jsme každý z jiné politické strany. To ale neznamená, že bychom se měli prát. On je politik a já zatím jen obyčejný „felčar“, internista. Lékař dnes nahrazuje lidem faráře. My se od svých pacientů dozvídáme skoro všechno, takže o tom, co obyčejné lidi trápí, vím určitě víc než vrcholný politik. Největší rozdíl je v tom, že Tomáš Kladívko už poslancem je, takže když zvítězí, Praha 9 přijde o svého poslance. On půjde do Senátu a za něj přijde z ODS Jiří Janeček, který je z Prahy 11. (V parlamentu však zůstane ještě druhý současný poslanec ODS za Prahu 9: Daniel Rovan - pozn. red.) Když vyhraju já, Tomáš Kladívko zůstane poslancem, já budu senátorem a Praha 9 bude mít dva své lidi v horní a dolní komoře parlamentu.

2. Nechte to na lidech. kla

  • Vybrali jsme pro Vás