Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Prchajícímu motorkáři postavil do cesty auto. Razantní síla je přípustná, očistil soud policistu. Zatím

Česko

  5:00
PRAHA - Když policista Šimon Vaic vstupoval 10. října do budovy soudu, podporu mu deklarovala řada kolegů. Státní zástupce ho obžaloval z těžkého ublížení na zdraví. Aby Vaic zastavil pronásledovaného motorkáře, postavil mu do cesty služební vůz. Soud policistu osvobodil. Při zákroku jen naplnil podstatu donucovacího prostředku, plyne z odůvodnění rozsudku, jejž mají Lidovky.cz k dispozici. Vaice ale čeká druhé soudní kolo, žalobce se odvolal.

Obžalovaný policista Šimon Vaic před obvodním soudem v Praze. foto: ČTK

„Právní úpravu (…) nelze hodnotit tak, že by od obžalovaného vyžadovala, aby při užití donucovacího prostředku nedošlo vůbec ke zranění poškozeného. Taková podmínka zákonem stanovená není. Vinu obžalovaného nelze mechanicky dovozovat z toho, že došlo-li k ohrožení života a zdraví osoby, vůči které zákrok směřoval, šlo o zákrok nezákonný,“ zní klíčová pasáž rozsudku, jejž Lidovky.cz prostudovaly.

Vaice přivedl před obvodní soud incident z odpoledne 16. července loňského roku. Policejní hlídka se v Praze 8 v ulici Voctářova zařadila za podezřelého motorkáře, který už jednou údajně policii ujížděl. Stejný scénář se opakoval i týž den. Muž na motocyklu, Tomáš B., nejprve projel několika křižovatkami na červenou. Když zmíněná hlídka spustila světelný signál vyzývající k zastavení, podezřelý zrychlil. 

VIDEO: Zatarasil cestu motorkáři se zákazem řízení, ten utrpěl vážná zranění. Soud zprostil policistu viny

Honička trvala 10 minut, do pronásledování motorkáře se zapojilo několik policejních vozů. Ve finále úprku přejel Tomáš B. Hlávkův most, zamířil do Klimentské a vjel do Těšňovského tunelu. Tubusem se hnal rychlostí 150 kilometrů za hodinu. Honičku zaregistroval ve vysílačce svého služebního auta i Šimon Vaic. Aby motorkáře zastavil, v tunelu mu svým vozem přehradil silniční pruh. Podezřelý srážku odnesl několika zraněními.

Podle žalobce se Vaic provinil tím, že sáhl po nepřiměřeně tvrdém prostředku. Soudce Miroslav Rákosník však verzi státního zástupce nepřijal. „Pomíjí ostatní zjištěné skutečnosti uvedeného případu, jako byla předcházející nebezpečná jízda poškozeného, skutečnost, že obžalovaný svůj manévr korigoval tak, aby neohrozil třetí osoby, a v neposlední řadě vysokou rychlost poškozeného,“ vysvětluje soudce, proč Vaice zbavil obžaloby. 

Vymknutý loket, zlomená noha a prasklý měchýř

Soudce měl jeho zákrok v rámci možností za promyšlený. Než policista provedl manévr, nechal projet auto pozdější svědkyně. Při vjíždění do protisměru navíc zpomalil vůz. Soudce zdůraznil, že policista v první řadě odvracel riziko vyplývající z divoké jízdy Tomáše B. Při výjezdu z tunelu následuje světelná křižovatka. Vzhledem k předchozímu stylu řízení bylo prakticky jisté, že případná červená Tomáše B. nezastaví. 

„Zdánlivě banalita v profrčení na červenou, tedy nerespektování červeného světelného znamení, které poškozenému v uvedenou dobu zakazovalo projetí, což ale na druhé straně současně znamená, že řidiči z ostatních směrů ústících do dané křižovatky a chodci, měli zelenou, tedy měli přednost, se mění ve skutečné riziko a bezprostřední nebezpečí,“ vysvětluje soudce.

Podle znalce mohl motorkář zareagovat na policistu nejdříve 1,7 sekundy předtím, než došlo ke střetu. Tomáš B. přitom skutečně začal brzdit. V okamžiku srážky jel rychlostí 85 kilometrů za hodinu. Přeletěl kapotu vozu a skončil na silnici. Vaic mu s kolegou poskytli první pomoc. Motorkář kolizi odnesl vymknutým loktem, zlomeninou kyčelního kloubu a prasklým močovým měchýřem. V pracovní neschopnosti byl 12 týdnů.

‚Nebyly zhodnoceny všechny důkazy‘

Soudce podotkl, že tvrdost Vaicova řešení odpovídala situaci. „Podstatou tohoto donucovacího prostředku je, a zákon s tím počítá, že v určité situaci bude osobě, vůči které donucovací prostředek směřuje, způsobena újma, ba dokonce připouští, aby byla nepřiměřená z té logiky, že při odvracení útoku jiného nebezpečného chování musí být použita síla razantnější než je síla útočníka, neboť v opačném případě by uvedený institut postrádal smysl.“

Tomáš B. v osudný den neměl za řídítky motocyklu co dělat. Měl zákaz řízení. Za zmíněnou honičku ještě loni v září dostal pro maření výkonu úředního rozhodnutí od soudu pokutu 30 tisíc korun. V tomto ohledu platí za recidivistu. Dohromady už čtyřikrát přišel o řidičák. Vedle toho byl za maření výkonu úředního rozhodnutí trestaný opakovaně, také si vyslechl sankci za řízení pod vlivem návykové látky.

Obviněný policista Šimon Vaic.
Desítky policistů ve středu přišly k soudu podpořit svého kolegu Šimona Vaice,...

„Jsem za to velice rád. Je to pro mě pozitivní zpráva v tom smyslu, že ti, co ujíždějí, nemají vždycky vyhráno,“ reagoval Vaic na osvobozující rozsudek. Navzdory své trestní kauze zůstal ve službě. Jeho případ je výjimečný tím, jak se za něj postavili kolegové včetně nejvyšších představitelů sboru. „Pokud policistům začneme při zákrocích svazovat ruce, je velice možné, že oni raději začnou zavírat oči,“ uvedl tehdejší policejní prezident Tomáš Tuhý.

Vaic navzdory výhře v prvním soudním kole nemá klid. Žalobce se 30. listopadu odvolal, případ tak projedná Městský soud v Praze. Policistovi dál hrozí až dva roky vězení. „Dle názoru státního zástupce nebyly řádně zhodnoceny všechny relevantní důkazy a jednání obžalovaného naplňuje znaky těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!