Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přeborník přes poradce Chalupa. Kolegyni z Prahy 6 poslal přes milion

Česko

  6:00aktualizováno  9:07
PRAHA - Za dva roky jí jako externí poradkyni ministra Tomáše Chalupy (ODS) poslal rezort životního prostředí přes milion korun. Jana Blažíčková je členka ODS na Praze 6, které Chalupa šéfoval, a tamější zastupitelka. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu Chalupovi pomáhala s agendou, kterou mají zvládat úředníci ministerstva v zaměstnaneckém poměru.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Ministerstvo využilo služeb externího poradenství fyzické osoby pro zpracování analytických zpráv k materiálům pro jednání vlády, zpracování odborných stanovisek pro rozhodování ministra životního prostředí a poradenství v oblasti marketingu a public relations," stojí ve zprávě NKÚ, která kontrolovala hospodaření rezortu v letech 2011 a 2012. Jak nyní zjistil server Lidovky.cz, onou fyzickou osobou je právě Blažíčková. Za zmíněné služby inkasovala 1,29 milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Již loni server Lidovky.cz informoval, že 740 tisíc dostala Blažíčková jako poradkyně ministra pro oblast šumavského národního parku. Nyní se ukázalo, že inkasovala více.

Kontroloři Chalupovi vyčítají, že zbytečně. "Tuto oblast měl ve své působnosti odbor kabinetu, ve kterém v roce 2011 pracovalo celkem 12 zaměstnanců a v roce 2012 celkem 15 zaměstnanců, a dále odbor tiskový a marketingu, ve kterém v roce 2011 pracovalo celkem 7 zaměstnanců a v roce 2012 celkem 8 zaměstnanců," upozorňují.

'Úřadu jsem ušetřila'

Blažíčková nicméně tvrdí, že její angažmá bylo pro úřad výhodné. "Veškeré náklady spojené s mou prací jsem si hradila sama, za zmíněné období třeba 95 výjezdů na Šumavu a jinam, ubytování i další věci. Udělala jsem stovky materiálů. Od oponentur, zpráv, podkladů pro jednání, různá stanoviska až po koncepčnější věci jako příprava zákona o Národním parku Šumava," vypočítává.

Odmítá také jakoukoliv souvislost s angažmá na Praze 6, kde Chalupa šéfoval organizaci ODS a radnici. "Šumavě se věnuji od roku 2008, problematice životního prostředí na různých úrovních o něco déle. S Prahou 6 to tedy nesouvisí," ohradila se Blažíčková.   

Mistr přes poradce

Chalupa v roce 2012 utratil za poradce ze všech ministrů Nečasovy vlády nejvíce, přes 6,8 milionu korun. V nové zprávě týkající se hospodaření rezortu životního prostředí NKÚ píše, že v letech 2010 - 2012 utratilo ministerstvo za konzultační, poradenské a právní služby přes 106 milionů korun.

Rámeček za 15 tisíc

NKÚ také zjistil, že ministerstvo nakoupilo například 73 fotorámečků za 113 tisíc korun. Jejich cena se pohybovala od 592 korun do 14 760 korun za kus. V době kontroly přitom sloužilo svému účelu jen šest z nich, 64 rámečků bylo ve skladě a tři se zaměstnancům ministerstva nepodařilo dohledat.

Třeba dvěma externím poradcům poslal úřad podle NKÚ 848 tisíc korun za mediální poradenství. Jak zjistil server Lidovky.cz, jde o novináře Jefima Fištejna a exšéfa poradců tehdejšího primátora Pavla Béma Michaila Odarčenka. První inkasoval 380 tisíc, druhý 468 tisíc korun.

20 tisíc měsíčně pro Fištějna

Fištejnovi Chalupův úřad posílal 20 tisíc měsíčně, podle NKÚ však neumí doložit, za co přesně. Jak zjistil server Lidovky.cz, fakturoval například analýzu zahraničního a domácího odborného tisku, seznámení ministra s výsledky analýzy nebo přípravu mediálních vystoupení. Hmotně zachycené výsledky činnosti však nedoložil.

Podle NKÚ Chalupa dramaticky navýšil i činnost na dohody o pracích mimo pracovní poměr, v letech 2010 až 2012 jejich počet stoupl ze 64 na 177. Náklady na ně se v letech 2011 a 2012 meziročně téměř zdvojnásobily na bezmála 9,3 milionu korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat