11. května 2015 19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přečtěte si Peroutkův článek, který mohl zmást Zemana

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. | foto: MAFRA

Vlevo dole píše Ferdinand Peroutka o gentlemanství. Přesně tak, jak to prezident Miloš Zeman v kauze, která už 100 dní cloumá veřejností, prohlásil. Tím ale veškerá podobnost končí. Nepíše se to na stránkách Přítomnosti a v textu se nezmiňuje Hitler.

Sedmdesátiletý důchodce František Čejka napsal na Hrad, že nejspíš našel článek, ze kterého si zřejmě Miloš Zeman odvodil, že novinář Peroutka byl fascinován nacismem.

„Na první stránce je uveden následující důvod jejího vydání: ‚Z autorovy potřeby předvésti svou linii v souvislosti, aby řemeslo falešného vykladačství mělo větší potíže!‘ Vskutku skvělý začátek. Na další stránce začíná článek ‚Když spáč procitne‘. Opět symbolické,“ ocitoval Čejka. V tomto článku podle jeho názoru Peroutka odůvodňuje nevyhnutelnost vítězství socialismu: že kdo nechce socialismus malý, bude mít socialismus velký.

Peroutka v tomto textu prý uvádí všechna úskalí, která mohou tento proces provázet. A na straně čtrnáct Čejka narazil na tento citát: „Bylo jednou řečeno o socialismu, že jest to ‚výzva k gentlemanům všech zemí, aby se spojili‘. Rozklíčujete-li název strany NSDAP a při troše snahy dojdete k závěru, že v citátu je implicitně řečeno, že Hitler je gentleman, na základě tohoto myšlenkového pochodu dojdete také k tomu, že další gentleman byl Stalin,“ argumentoval důchodce.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz