Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přečtěte si Peroutkův článek, který mohl zmást Zemana

Česko

  19:15
Vlevo dole píše Ferdinand Peroutka o gentlemanství. Přesně tak, jak to prezident Miloš Zeman v kauze, která už 100 dní cloumá veřejností, prohlásil. Tím ale veškerá podobnost končí. Nepíše se to na stránkách Přítomnosti a v textu se nezmiňuje Hitler.

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. foto: MAFRA

Sedmdesátiletý důchodce František Čejka napsal na Hrad, že nejspíš našel článek, ze kterého si zřejmě Miloš Zeman odvodil, že novinář Peroutka byl fascinován nacismem.


„Na první stránce je uveden následující důvod jejího vydání: ‚Z autorovy potřeby předvésti svou linii v souvislosti, aby řemeslo falešného vykladačství mělo větší potíže!‘ Vskutku skvělý začátek. Na další stránce začíná článek ‚Když spáč procitne‘. Opět symbolické,“ ocitoval Čejka. V tomto článku podle jeho názoru Peroutka odůvodňuje nevyhnutelnost vítězství socialismu: že kdo nechce socialismus malý, bude mít socialismus velký.

Peroutka v tomto textu prý uvádí všechna úskalí, která mohou tento proces provázet. A na straně čtrnáct Čejka narazil na tento citát: „Bylo jednou řečeno o socialismu, že jest to ‚výzva k gentlemanům všech zemí, aby se spojili‘. Rozklíčujete-li název strany NSDAP a při troše snahy dojdete k závěru, že v citátu je implicitně řečeno, že Hitler je gentleman, na základě tohoto myšlenkového pochodu dojdete také k tomu, že další gentleman byl Stalin,“ argumentoval důchodce.

Autor: