Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korupční vzoreček strážníka Kotrouše: Čtvrtletně, 5 % v čistým a v obálce

Česko

  10:34
PRAHA - V digitální knihovně serveru Lidovky.cz přibyl nový zajímavý dokument k prostudování. Je jím konečný rozsudek nad bývalým šéfem pražských strážníků Vladimírem Kotroušem. Přečtěte si, jak měl expolicista vymyšleno, že si ročně díky úplatkům přilepší o více než milion korun.

Vladimír Kotrouš u soudu foto: MAFRA - Petr TopicLidové noviny

V roce 2011 se tehdejší šéf pražské městské policie Kotrouš obrátil na majitele autoservisu Jíša s následující nabídkou: Já zařídím, že policejní vozy bude nadále spravovat váš autoservis, a vy mi budete na oplátku dávat provizi z částky, kterou si od pražských strážníků vyfakturujete.

Korupční vzoreček strážníka Kotrouše

Z rozsudku nad Vladimírem Kotroušem vyplývá, že si řekl o úplatek, který činil 5 % z pravidelné fakturační částky. Nejmenší fakturační částka byla cca 6 milionů korun, z toho 5 % činí nejméně částku 300 tisíc korun.

Kotrouš si také řekl, jak a kdy přesně chce "provizi" dostávat. Mělo to být "čtvrtletně z provedené fakturace v čistým, v obálce", a to "za každý kvartál, pravidelnost, každýho 20. prvního měsíce kvartálu".

S tímto návrhem Kotrouš oslovil Josefa Jíšu hned dvakrát. "Inicioval konání schůzek v Praze 9, Podvinný mlýn, v restauraci Tiamo a v sídle společnosti Jíša v Praze 9," píše se v rozsudku. Majitel autoservisu na nabídku nakonec přikývl. To už však byl ve spojení s policií.

Kotroušovi šlo do kapsy nejprve 200 tisíc, podruhé pak 150 tisíc korun. "Částka, kterou jako úplatek žádal, by se ročně vyšplhala na 1 200 000 korun," konstatoval Vrchní soud v Praze. K tomu však nedošlo, s druhým úplatkem ho totiž zadržela policie.

K TÉMATU:

První úplatek Kotrouš popíral a odvolával se na to, že peníze policie při domovní prohlídce nenašla. "To však rozhodně není důkazem toho, že je obžalovaný nepřevzal," uvedl soudce Jiří Lněnička. Jako důkaz posloužila zvuková nahrávka, kterou při předávce pořídil majitel autoservisu Jíša.

Doznal, jen co mohl těžko zapírat

Převzetí druhé částky vysvětloval Kotrouš tím, že se ocitl v těžké životní situaci. To mu však soud neuvěřil. "Žádné tíživé osobní problémy, které by jej ke spáchání činu vedly, rovněž zjištěny nebyly," stojí v rozsudku, který mají Lidovky k dispozici. "Pokud jde o doznání, přínos k odhalení trestné činnosti a lítost obžalovaného, lze uzavřít, že obžalovaný doznal pouze to, co mohl těžko zapírat, tj. převzetí peněz, se kterými byl zadržen," dodal k polehčujícím okolnostem soudce.  

ČTĚTE TAKÉ:

Kotrouš se při dojednávání obchodu také zmínil, že je jen prostředníkem a peníze jsou pro poradce primátora Bohuslava Svobody (ODS). Kotrouš ale u soudu vypověděl, že jména použil jen proto, aby svým slovům dodal větší váhu.

Za přijetí úplatku hrozilo Kotroušovi až 12 let za mřížemi. Nakonec odešel s trestem v délce 5,5 let. Pokud však neuhradí peněžitý trest 400 tisíc korun, prodlouží si pobyt za mřížemi o půl roku.   

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat