Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Před čínskou ambasádou se konal happening na podporu Tibetu. Na akci zpíval Tomáš Klus

Před čínským velvyslanectvím v Praze se v neděli sešly přes dvě stě lidí, aby si v rámci akce Hlas pro Tibet připomněli uplynutí 60 let od tibetského povstání proti čínské okupaci. Shromáždění bylo součástí kampaně Vlajka pro Tibet pořádané Spolkem Lungta, ke které se připojily organizace Amnesty International a Češi Tibet podporují. Účastníci happeningu zároveň protestovali proti násilné převýchově tibetských dětí čínským režimem. Promluvit přišel mimo jiné bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík a zastupitelka hlavního města Prahy Hana Marvanová.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 11.3.2019 14:30

Pochybuji, že někdo z těch bláznů, kteří happeningovali před čínským velvyslanectvím někdy byl v Tibetu či zda aspoň mluvil s rodilým Tibeťanem. Já s takovým mluvil loni. Jeho rodiče se narodili jako "svobodní"nevolníci lámaistického kláštera. On díky Číně studuje v Praze. To ovšem ti pouliční vyřvávači neví a vědět nechtějí. Stačí se podívat na jejich fotku. Takový zanícený výraz v očích bylo lze spatřovat v padesátých letech minulého století na demonstracích v Praze a jiných městech u komunistů a stejný také u náboženských fanatiků, lhostejno ke které víře a církvi patří

O. Dvořák 11.3.2019 14:37

Na místě bylo také možné podepsat petici za učitele Tašiho Wangčuka, kterému hrozí patnáct let vězení za to, že upozornil na nedostatek tibetského jazykového vzdělávání v čínském vzdělávacím systému. Pane Čechu, četl jste? Jo, a ten článek není Německy, je Česky.

P. Čech 11.3.2019 17:07

Ten článek jsem nečetl, to přiznávám. Asi proto, že mne nezajímá nějaký učitel v Tibetu, stejně jako žádného Tibeťana nezajímá třeba David Rath. Prostě nechápu, jak se může někdo sexuálně uspokojovat nějakým vyřváváním před ambasádami.

O. Dvořák 11.3.2019 18:36

Rakouská monarchie zavřela Havlíčka Borovského, Čína zavřela Wangčuka. Je to jak přes kopírák. Co myslíte, dočká se Tibet svého r. 1918? Najde svého Masaryka?

P. Navrátil 11.3.2019 12:33

Tibeťani když tam vládli lámové tak byli jejich otroci něco jako naší předkové ve středověku když je okrádala a mučila katolická církev.Čína obsadila Tibet jen proto že si tam chtěli udělat Američani vojenskou základnu a to nechtěla Čína dopustit .Tibeťani pod bohatou Čínou netrpí, zvedla se jim životní úroveň a po tom aby o jejich životech znovu rozhodovali lámové vůbec netouží je to jen pokrytecká západní propaganda která z nich dělá utiskované chudáky

O. Dvořák 11.3.2019 13:35

Stejně jako mnoha dalším, i Vám uniká pointa. Tibeťané jsou samostatný národ se svojí řečí, písmem, kulturou, a tento samostatný národ je okupovaný a převychovávaný na národ čínský. Pod heslem Tibet je Čína jim ukradli zemi pod nohama a soustavně potlačují a likvidují jejich identitu. V Česku se o to pokoušeli 300 let Habsburkové, potom znovu krátce Hitler, a se svou troškou do mlýna přišli i Rusové. Je to stejná písnička, stejná pošetilost, protože národ nepřevychováte na jiný, je jako pampeliška, která proroste asfaltem. A krom přirozené povahy svébytného národa, je tu právo na sebeurčení národa. Tibet je blatantní příklad porušování tohoto práva, a přehlíží se to na mezinárodní úrovni proto, že jsou ve hře ekonomické zájmy a také proto, že Čína je silná i vojensky. V podstatě je to totéž jako Mnichovská dohoda.

M. Henrik 11.3.2019 13:57

Pak jde o velké pokrytectví, protože podobně by se mohlo protestovat za právo Kurdů na sebeurčení, nebo Katalánců, Basků... Příkladů je mnoho.

O. Dvořák 11.3.2019 14:05

Kdo říká, že případů není mnoho. Tibet je jeden ze dvou řekněme nejrozsáhlejších. Kurdům nechtějí dát zemi, protože je napumpovaná ropou. Katalánci a Baskové, ty nikdo neutlačuje, a když tak rozhodně ne v té míře, ve které se tomu děje v Tibetu.

P. Čech 11.3.2019 14:36

Mám k Vám jen jednu otázku. Co je to národ? prosím o vyčerpávající a nezpochybnitelnou definici tohoto pojmu. Stejný jazyk to není. Angličtinou hovoří "národ" britský, australský, kanadský a mnoho dalších. Stejná kultura to není. Naše a slovenská kultura je stejná. Tak, do toho! Co je to rod či kmen víme a definovat to lze. Ale národ? Několik milionů Mayů netvořilo národ, byly to kmeny. Taktéž Keltové, Germáni, Aztékové a pod. Znovu se ptám, co je to národ?

O. Dvořák 11.3.2019 14:39

Národ je tautologie definovaná těmi, kteří se k národu hlásí. Stačí takto?

P. Čech 11.3.2019 17:11

Jak se může někdo hlásit k národu, když neví, co to je?A tautologie? To je vždy pravdivý výrok, formule; definice kruhem, důkaz dokazovaným; básnická figura spočívající v hromadění významů. To není definice pojmu. Tedy, takto mi to zásadně nestačí.

O. Dvořák 11.3.2019 18:29

To máte pravdu, že je to definice kruhem, ve kterém se všichni příslušníci drží za ruce.

F. František 11.3.2019 7:59

A proč nikdo neprotestuje proti tomu, že Turecko člen NATO okupuje už x let severní Kypr? Ani demokratům z EU to nevadí?

J. Nový 11.3.2019 7:28

A co Kalousek? Přišel podpořit Tibet zahalen v tibetské vlajce?

J. Nový 11.3.2019 7:27

Chodí ti samí lidé a vzpomínkové akce k výročí obsazení našeho území Němci?

J. Denemark 11.3.2019 7:55

Proč? Obsazení snad trvá?

A. Devátý 11.3.2019 9:51

Jistě, jsme nový protektorát unie.

V. Cibulka 13.3.2019 19:20

O vstupu do EU bylo referendum, v EU jsme dobrovolně, to neokecáte.

P. Čech 11.3.2019 6:50

Celé se mi to jeví jako nanejvýše směšné. Myslí si snad ty dvě stovky zmanipulovaných bláznů, že před nimi Čína padne na zadek a opustí Tibet? Mám za to, že kdyby se bavili smysluplně, udělali by líp.

P. Navrátil 11.3.2019 12:44

Tibet. Západní propaganda lidem vtloukla do hlav podivné klišé o "okupaci Tibetu". Západ velmi snadno zapomněl, že téměř tisíc let do roku 1959 byl Tibet součástí Číny a jen po dobu několika desetiletí japonské okupace a občanské války byl mimo jurisdikci čínské vlády.

Stručně řečeno, ani v roce 1959 Čína zvláštní potřebu "okupace" neměla. Potřeba přišla až ve chvíli, kdy si USA uvědomily, že raketa středního doletu umístěná na vrcholku hory vysoké 4 - 5 tisíc metrů nad úrovní moře se mění na raketu doletu velmi dlouhého...

R. Šigut 11.3.2019 6:26

a

R. Šigut 11.3.2019 6:26

Tibeťané určitě taky demonstrovali před rokem 89' za naší svobodu!!A taky mávali našima vlajkama!!!Anebo nedemonstrovali?Asi ani nemávali.Vlastně oni ani neví, kde se ČSSR nacházelo...Neví ani dnes,kde se nachází ČR a už vůbec, že za ně demonstrovalo 200 lidí...

P. Čech 11.3.2019 6:52

Znovu je vidět, že takoví a podobní duševní méněcenci, kterým se u nás říká lepšolidé se vyskytují jen v Praze.

J. Novák 12.3.2019 3:54

Já bych neřekl. V minulosti jsem s lidmi, kteří se této konkrétní demonstrace v Pelléově ulici v Praze 6 měl co dělat. A mohu vás ujistit, že se tam vždy sjedou exoti z celé republiky, resp. zástupci exotů z celé republiky. Spíš je mi záhadou, jak se povedlo "zpropagandovat" tolik starostů, obecních rad a zastupitelstev k tomu, aby za obecní peníze zakoupili vlajku a tu jako nemyslící tvorečkové pravidelně vyvěšovali na budovy obecních úřadů. Nu, zřejmě jim je jedno, zda vyvěsí dříve sovětskou vlajku či dnes tibetskou, hlavně když tam nějaká vlajka visí a oni jsou "zapojeni".

I. Štípek 11.3.2019 5:56

Bursík, Marvanová, Klus. Není co řešit.

P. Čech 11.3.2019 6:54

Nějak tady postrádám Báru Štěpánovou, Zdeňka Svěráka, Jana Hrušínského, Jana Krause a další blouznivce

J. Novák 12.3.2019 3:55

Že by už konečně prohlédli? Spíš na ně byla zima...

J. Novák 11.3.2019 4:12

Prodej těch vlajek musí být docela slušný kšeft. Když jsem koukl na net, tak se e-shopy předhánějí, kdo v jakém rozměru takovou tibetskou vlajku za kolik prodá. Docela by mě zajímalo, za kolik byla při té demonstraci. Začínám uvažovat, že bych kšeft s "tibetskou svobodu" taky rozjel. Musí to být docela lukrativní, když si vezmu, že čím dál více obcí je zblblých a ty vlajky prostě musí někde koupit, že?

P. Čech 11.3.2019 6:56

Tí účastníci happeningu si ty vlajky určitě nekupovali. Těm byly tozdávány právě těmi neziskovými organizacemi a byly takto placeny z peněz daňových poplatníků. Tedy i z peněz mých či Vašich.

J. Novák 12.3.2019 3:48

A k tomu svému tvrzení máte nějaký podklad nebo jen tak plácáte, aby řeč nestála, event. abyste hodil alespoň trochu špíny, když se to tak na netu nosí? Četl jsem k tomuto článku řadu vašich příspěvků a musím říci, že s většinou souhlasím. Tento mi však přijde jak z pera Balcara, Ježe nebo Kodeše, tedy zdejších obecních šašků.


Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...