10. dubna 2013 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeptat se Livie Klausové? Nemožné. Spolupracovnice ji brání vlastním tělem

Livia Klausová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová | foto: MAFRA - Jiří Sláma

PRAHA Livia Klausová by ráda jako velvyslankyně zastupovala Českou republiku na Slovensku, komunikace s novináři jí ale zjevně činí problém. Server Lidovky.cz se opakovaně snažil získat její vyjádření k nominaci, která způsobila první vážný konflikt mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), Klausová však veškeré otázky přechází mlčením.

Informace o Zemanově nominaci Klausové se objevila 28. března, ten samý den kontaktoval server Lidovky.cz její bývalou tajemnici a předsedkyni dozorčí rady Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových Libuši Schmidovou, ale reakce se nedočkal, a to ani po opakovaných pokusech.

Telefon vzala Schmidová až 6. dubna. "Nemohu vám bohužel pomoct, přijďte v úterý ráno na jednání správní rady fondu," doporučila.

VÍCE O TÉMATU NAJDETE ZDE


Jenže ani pokus zeptat se Livie Klausové přímo v sídle fondu na Pražském hradě nevyšel.

Jen dostat se k samotnému objektu není jednoduché. "Jste ohlášen?" ptá se strážný v uniformě u brány do Královské zahrady. Potom po několikaminutové konzultaci pouští návštěvu dovnitř.

Jenže brzy se ukazuje, že Klausová pravděpodobně neodpoví ani "z očí do očí". "Cože, rozhovor?" táže se nechápavě jedna ze zaměstnankyň. "To nejde, v devět začíná jednání a hosté už zde čekají. Pokud jste domluven, počkejte na ní támhle v té místnosti, ale čas možná bude až v poledne," vyprovází rázně novináře s květinou v ruce na uvítání šéfové. Neobměkčí ji ani ujištění, že redaktor Klausovou nezdrží déle než minutu.

Bitva o Klausovou

Prezident Miloš Zeman nominoval Klausovou na post slovenské velvyslankyně, což odmítá ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Bývalá první dáma podle něj nemá potřebnou kvalifikaci, navíc překročila věkovou hranici pro posílání zahraniční mise. S Hradem se Černínský palác pře i o to, kdo informaci vynesl jako první.  Kvůli rozepři jsou zablokována i jednání o dalších velvyslancích, patovou situaci by měla řešit schůzka obou stran po návratu ministra zahraničí z pracovní cesty do Arménie a Gruzie. - ČTĚTE ZDE:

Mezitím před hlavní vchod přijíždí Škoda Octavia, z jejíhož zadního sedadla vystupuje Klausová. "Žádné otázky," hrozí zaměstnankyně sekretariátu. Cestu ke Klausové brání doslova vlastním tělem.

"Paní Klausová, máte skutečně zájem o velvyslanecký post na Slovensku? Co si myslíte o rozruchu, který vaše nominace vyvolala?" pokládá přesto redaktor dotazy. To už ho ale rozezlená pracovnice pevně čapne za ruku a táhne ho pryč. "Vy jste nerozuměl?! Žádné otázky!" zvyšuje dál hlas. Klausová mezitím jakoby nic mizí v útrobách domu, dotazy nechává bez odpovědi.

Podobná scénka se odehrála více než před rokem i u Karolina v centru Prahy. Server Lidovky.cz se několik dní pokoušel tehdejší první dámy zeptat na vazby mezi ní a exředitelkou Metropolitní univerzity Annou Benešovou. Prezident Václav Klaus totiž odsouzenou korupčnici omilostnil, server Lidovky.cz však zjistil, že Benešová má na Klausovy vazby. Jedinou reakcí první dámy na cestě od auta do univerzitní budovy bylo tehdy dvakrát "ne".  (ČTĚTE VÍCE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.