130 let
Ivo Rittig u soudu.

Ivo Rittig u soudu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Původní zpráva

Před parťákem, a tak vás beru, nelžu, nekradu, napsal Rittig Nečasové

Česko
  •   14:13
PRAHA - Lobbista Ivo Rittig se dostal až do těsné blízkosti premiéra premiéra Petra Nečase. Obžaloba v kauze úniku z Bezpečnostní informační služby uvádí, že díky tomu mohl zakrýt svůj vliv na státní instituce. Spojku představovala někdejší ředitelka kabinetu premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová). Společně s nimi čelí obžalobě v kauze BIS také advokáti David Michal a Tomáš Jindra.

O větvi kauzy Nagygate týkající se úniku tajné informace Bezpečností informační služby se kvůli utajení na veřejnost nedostalo příliš informací, celý dosud neznámý příběh popisuje až obžaloba olomouckého vrchního státního zastupitelství, s níž se seznámil server Lidovky.cz.

Rittig s Nečasovou podruhé musí k soudu. Kvůli úniku z BIS dorazí expremiér i Bendl

Ačkoliv kvůli citlivosti informací dokument nezmiňuje žádné konkrétní údaje, jedno z něj jde přesto vyčíst: Rittig se v roce 2012 dostal až to těsné blízkosti k tehdejšímu nejmocnějšímu politikovi v zemi, předsedovi vlády Nečasovi.

Stačilo šest dnů

Pokud se u soudu potvrdí informace z obžaloby, stačilo přesně šest dnů, aby se obsah utajované zprávy BIS týkající se Rittiga a spol. určený jen očím premiéra dostal z trezoru Úřadu vlády až do pokoje číslo 26 hotelu Ventana, kde lobbista úřadoval.

Policejní příběh zní následovně: 21. března 2012 na Úřadu vlády přistávají dvě analytické zprávy označené stupněm utajení Důvěrné. Podle záznamů se s nimi seznamuje Nečas, tehdejší šéf Úřadu vlády Lubomír Poul a referentka Blanka Šedová. Nikomu dalšímu se do ruky podle záznamu nedostávají.

Jana Nečasová u soudu kvůli zneužití Vojenského zpravodajství

Echo od Bendla či Nečasové

Nečasová o zprávě informuje Rittiga. Zastupitelství na základě odposlechů mezi lobbistou, Jindrou a Michalem uvádí, že o zprávách BIS se měl šéfce kabinetu zmínit sám premiér. Podle obžaloby mohlo echo však přijít i od tehdejšího ministra zemědělství Petra Bendla, pro něhož Jindra pracoval jako poradce.

„...materiál se dotýkal jejich aktivit a vlivu na státní orgány, instituce a státní společnosti, z něhož mají mít osobní prospěch,“ líčí obžaloba prvotní informaci, již měli Rittig a spol. získat.

Lobbista ihned začal jednat, aby získal podrobnosti potenciálně výbušné zprávy. S Nečasovou přes SMS dojednává 27. března 2012 schůzku v 17:30 v Hrzánském paláci, kam poslal „právníka“, jak označovali advokáta Michala. „Sjednal místo, čas a další podrobnosti, například akceptování požadavku, aby se Michal dostavil v nenápadném autě,“ popisuje obžaloba.

Nečasová se pak s Michalem skutečně schází a sděluje mu podrobnosti ze zprávy. Michal podstatnou část informace Rittigovi obratem telefonuje a zbytek pak dopoví ústně. „Ach Jano, vidím, že někdo má mimořádný zájem nás rozeštvat......asi by to chtělo si dát 10 min my dva. Ale na čem si zakládám, že před parťákem, a tak vás beru, nelžu, nekradu,“ napsal Rittig v SMS Nečasové, když se dozvěděl, o čem pojednává utajovaná zpráva. Rittig a spol. ani Nečasová se přitom s informacemi v režimu utajení Důverné nemohli seznamovat.

Podle obžaloby díky cenné informaci mohla skupina zahladit stopy, aby ztížila práci BIS. „Vyzrazení utajovaných informací mohlo narušit bezpečnostní operace nebo činnost BIS. Mohlo snížit ochotu osob spolupracujících s BIS ke spolupráci kvůli obavám, že jejich informace budou zveřejněny, což by mohlo vést k odhalení jejich totožnosti,“ vykresluje státní zástupce Rostislav Bajger.

Příběh vykreslovaný zastupitelstvím nicméně trpí minimálně dvěma trhlinami. Policisté ho staví především na základech z odposlechnuté komunikace mezi Rittigem, Michalem a Jindrou plus Rittigem a Nečasovou. A co víc: není jasné, jak se Nečasová k obsahu tajné zprávy dostala, či kdo jí ho vyzradil.

Tomáš Jindra (vpravo), Petr Bendl a Ivo Rittig

Vyhýbá se podrobnostem

Vzhledem k požadavku soudů, aby obžaloba nebyla utajovaná, se státní zástupce na devatenácti stránkách úzkostlivě vyhýbá jakýmkoliv utajovaným podrobnostem a nezmiňuje tak ani, čeho konkrétně se zpráva týká. Ze zapojení ministerstva zemědělství, jeho šéfa Petra Bendla a poradce Jindry lze usuzovat na proniknutí Rittiga a spol. do pivovaru Budvar.

Média 15. března 2012 informovala, že Nečas na ministra zemědělství tlačí, aby vyčistil dozorčí radu státního podniku. Bendl do ní krátce před tím přitom dosadil právě svého tehdejšího poradce Jindru, dlouhodobě spojovaného s Rittigem. Ředitel Budvaru Jiří Boček na vazbu upozornil a Jindrovi odmítl vydat dokumenty o hospodaření firmy. Rittig se tehdy zprávám o obsazení lukrativního podniku bránil. „V Budvaru jsem nikdy nebyl, pana Bočka jsem nikdy osobně nepotkal a pivo Budvar nepiju. Nechápu, jak bych mohl Budvar opanovat,“ uvedl v únoru 2012.

Obhajoba: Nesmysl

Rittigova obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová označila celý případ za účelový. „Když se po obří policejní akci v roce 2013 postupně zhroutily podivné konstrukce o sabotážích a organizované trestné činnosti, tak se pracně vytvořily jiné, ačkoliv ne tak bombastické,“ řekla serveru Lidovky.cz.

Lobbista podle ní nikdy žádnými utajenými informacemi BIS nedisponoval ani si žádné neobstarával. „Proto se se zprávou doposud ani neseznámil, ačkoliv měl na to právo. Trváme s klientem na tom, že obžaloba je prostě nesmyslná a nedůvodná,“ tvrdí advokátka.

Případ úniků začne na konci května projednávat Městský soud v Praze. Čtveřice obžalovaných se před ním bude zpovídat z ohrožení utajované informace, Nečasové hrozí dva až osm let vězení, zbylé trojici pak až tři roky. (VÍCE ZDE)

Server Lidovky.cz žádá již několik dnů všechny klíčové aktéry o vyjádření. Michal ani advokát Nečasové Eduard Bruna nereagovali.

Autor: Ondřej Golis
  • Vybrali jsme pro Vás