1. února 2019 10:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Před pobočkami Národní banky stojí fronty. Lidé si přišli pro výroční mince a bankovky

Česká národní banka vydala další trojici dvacetikorunových mincí s významnými... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka vydala další trojici dvacetikorunových mincí s významnými... | foto: ČTK

Praha Česká národní banka po dvou dnech vyměnila zhruba polovinu z vydaných pamětních dvacetikorunových mincí a papírových stokorun ke 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska. Výměna začala ve středu, v pobočkách ČNB je o ni velký zájem. I dnes byla například před pražskou centrálou České národní banky v ulici Na Příkopě fronta několika stovek lidí sahající až k ulici Nekázanka.

Přesný počet mincí a bankovek, který centrální bance zbývá k distribuci, ČNB nesděluje. Emise byla stanovena v množství 200 000 kusů od každého vzoru dvacetikorun s portréty prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila, tedy celkem 600 000 kusů mincí, a 200 000 stokorunových bankovek s přítiskem.

Na pracovištích ČNB si zájemci mohou vyměnit najednou tři kusy od každého vzoru za hotovost ve stejné hodnotě, tedy až devět dvacetikorun a tři stokoruny s přítiskem. Výměna potrvá do vyčerpání zásob.

Mince a bankovky není možné objednat ani zaslat. Možná je jen výměna za jakékoli jiné české mince a bankovky na pracovištích ČNB v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Seznam a otevírací doba všech sedmi územních pracovišť ČNB, kde mince vyměňují, jsou dostupné na webu ČNB. Pobočky ČNB mají otevřeno pro veřejnost do 14:00.

Fronty na krásnější platidlo

Loni 24. října vydala centrální banka ke 100. výročí vzniku Československa dvacetikorunové mince s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Jejich prodej na pobočkách centrální banky rovněž doprovázely několikahodinové fronty. ČNB tehdy ukončila výměnu 30. října.

Před pobočkou České národní banky stojí desítky lidí a čekají na výměnu za...

Před pobočkou České národní banky stojí desítky lidí a čekají na výměnu za výroční bankovky a mince.

Dvacetikorunové mince bude možné získat také později v mimořádné sadě šesti příležitostných oběžných dvacetikorun, tedy i s dříve vydanými mincemi s portréty Masaryka, Štefánika a Beneše.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz