Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Socha Koněva bude nahrazena památníkem osvobození Prahy, maršál se bude stěhovat na jiné důstojné místo

ilustrační snímek foto:  Michal Šula, MAFRA

Aktualizujeme
PRAHA - Sochu sovětského maršála Ivana Koněva v pražské Bubenči nahradí nový památník osvobození metropole za druhé světové války. Rozhodli o tom ve čtvrtek zastupitelé Prahy 6, radnice má vypsat soutěž na jeho podobu. Ruské velvyslanectví označilo rozhodnutí o přesunutí Koněvovy sochy za nehorázné. Doufá, že socha zůstane na svém místě a bude zajištěna její ochrana.
  10:36aktualizováno  19:38

Je to plivanec do tváře českých občanů, řekl k událostem kolem sochy Koněva ruský ministr kultury

Zastupitelé pověřili radu městské části, aby našla pro Koněvovu sochu důstojné uplatnění „nejlépe v některé z paměťových institucí“, zároveň má zajistit nezbytné kroky k jejímu přemístění. Návrh 45 zastupitelům předložila koalice TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN (v opozici na radnici Prahy 6 sedí Piráti, ANO a Zelení). Socha by mohla být umístěna v Muzeu paměti 20. století, přišel po jednání s nápadem místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN). O přesunu do zahraničí radnice neuvažuje, doplnil.

Koaliční zastupitelé se shodli, že otázku Koněvova pomníku je třeba ve čtvrtek finálně uzavřít. Zastupitelé Prahy 6 zároveň rozhodli, že o budoucnosti pomníku maršála Ivana Koněva se bude hlasovat veřejně, tajné hlasování navržené starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) neprošlo. 

Kolem sochy v posledních týdnech vznikl spor přesahující hranice republiky. Kritiku vedení Prahy 6 ve čtvrtek zopakoval ruský ministr kultury Vladimir Medinskij, který již předtím nazval starostu Ondřeje Koláře nacistou. V rozhovoru pro agenturu RIA Novosti sdělil: „Vedení šesté městské části se postavilo na stranu chuligánů, špiní památku sovětských vojáků a vážně porušuje smluvní závazky Česka. Pokud se budeme chovat tak, jak předpokládá tento český politik, pak bude zjevně dalším krokem pálení ruskojazyčných knih.“ Dále prohlásil, že jeho země naopak „v naprostém pořádku udržuje památníky československých legionářů,“ kteří bojovali v Rusku na sklonku první světové války. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) již ve středu uvedl, že česká diplomacie v kauze připravuje další kroky. 

Česká diplomacie se bude i nadále zabývat sporem ohledně sochy maršála Koněva, řekl ministr Petříček

Ruský senátor Sergej Cekov pro stejnou agenturu uvedl, že navrhuje uvalit hospodářské sankce vůči Česku kvůli postupu radnice ohledně sochy Koněva. Česká republika se ale podle ministerstva obrany stará o celkem 4224 válečných hrobů, památníků či pomníků ruských vojáků vzorně. Na jejich údržbě se podílí stát i obce a jdou na ni miliony korun ročně. V souladu s dohodou s Ruskou federací se péče týká míst, která připomínají padlé vojáky. Socha sovětského maršála Ivana Koněva v pražském Bubenči mezi tyto památníky nepatří, protože Koněv nezahynul ve válce. Na dotaz to ve čtvrtek sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Naopak Česká republika si opakovaně stěžuje na nezájem ruské strany o legionářské památníky a na poškozování hrobů českých vojáků v Rusku. Místní úřady v ruských regionech nezřídka odmítají památníky stavět a udržovat, české legionáře označují za vrahy a komplice protibolševických bělogvardějských armád.  Na opravu českých válečných hrobů do Ruska kvůli tomu Česká republika letos oproti minulosti nepošle žádné peníze. Okázalé neplnění ruských závazků přiznávají i někteří ruští historici.

Rozhodnutí městské části ve čtvrtek komentovalo také ruské velvyslanectví, které označilo rozhodnutí o přesunutí Koněvovy sochy za nehorázné. „Doufáme, že i přes současné rozhodnutí místního úřadu zůstane pomník I.S.Koněva na svém historickém místě, a česká strana v plné míře zajistí jeho ochranu v souladu se svými mezinárodními závazky podle Smlouvy mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993,“ uvedlo na facebooku. 

Ruský ministr kultury označil starostu Prahy 6 Koláře za nacistu. Zároveň poděkoval, že Zeman sochu brání

Na jednání ve čtvrtek vystoupili i poslanci, třeba Zdeněk Ondráček (KSČM), Ivana Nevludová (dříve SPD) nebo Jan Lipavský (Piráti). Možnost vystoupit zastupitelé naopak neumožnili bývalé komunistické poslankyni a pražské zastupitelce Martě Semelové ani proruskému aktivistovi Jiřímu Černohorskému, který opakovaně ze sochy strhával plachtu, kterou tam nechala instalovat radnice. Ani jeden z nich totiž není občanem Prahy 6.

Bývalá poslankyně KSČM Marta Semelová (vlevo) a poslanec KSČM Zdeněk Ondráček na jednání zastupitelů Prahy 6, kteří 12. září 2019 projednávali situaci kolem kontroverzního pomníku ruského maršála Ivana Koněva v Dejvicích.

Zastupitelstvo šesté městské části jednalo o pomníku maršála Koněva ve čtvrtek přes čtyři hodiny. U řečnického pultíku se vystřídali poslanci, občané, své k tématu řekli i zastupitelé jednotlivých politických klubů.

Starosta Kolář již dříve uvedl, že si Praha 6 váží vojáků padlých v bojích proti nacismu a nemá nic proti tomu, aby na území městské části stál památník, který by vzdával hold jejich památce. Rudá armáda sem podle něj ale nepřinesla jen mír, ale později také teror. „Cítím odpovědnost za bezpečnost obyvatel Prahy 6, nejen fyzickou, ale i mentální,“ řekl ve čtvrtek Kolář. Proto by se na území městské části podle něj neměli srocovat extrémisté a děti by neměly být vystavovány ideologické manipulaci dějin.

Demonstrace před budovou

Dcera maršála Koněva chce sochu otce přesunout do Moskvy. Škoda, že to nepřišlo dříve, reaguje starosta Kolář

Lidé s českou vlajkou a několika transparenty vyslechli před úřadem projevy političky Jany Volfové a předsedkyně Aliance národních sil Vladimíry Vítové. „Stojíme proti informační blokádě, ne všichni nám říkají úplnou pravdu, nebo se ji snaží zkreslit. Takže věty pana starosty o tom, že sochu může odstranit, nebo že Praha 6 se může rozhodnout, nejsou pravdivé,“ řekla Volfová.

Odpůrci zakrytí sochy generála Koněva se sešli před úřadem Prahy 6, chtějí...
Demonstranti chtějí žádat zastupitele o odvolání starosty Ondřeje Koláře.

Čtvrteční bod jednání zastupitelstva o pomníku maršála Ivana Koněva v Dejvicích podle ní ztrácí smysl, pokud se nebude jednat o odvolání starosty. Kolem Koněvovy sochy panuje dlouhodobě kontroverze. Pomník se stává častým terčem vandalů, starosta nechal kolem sochy postavit lešení s plachtou, která byla několikrát odpůrci zakrytí pomníku stržena. Socha je nyní ošetřena ochranným nátěrem, plot kolem sochy i lešení radnice odstranila.

Výběr událostí kolem pražského pomníku sovětského maršála Ivana Koněva:

  • Koněvova socha v nadživotní velikosti stojí v Praze 6 v Bubenči. Odhalena byla 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky. Na pomníku byla deska s nápisem: "Významný vojevůdce maršál Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Koněv dvojnásobný Hrdina Sovětského svazu a Hrdina Československé socialistické republiky velitel vojsk 1. ukrajinského frontu, která zachránila 9. května 1945 Prahu před zničením". Poté se stala pietním místem, kde se mimo jiné kladou věnce při výročích konce války.
  • Po pádu komunistického režimu se objevila iniciativa žádající odstranění sochy. Koněv je pro řadu lidí kontroverzní postavou, především pro svoji roli při potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a při krizi v Berlíně o pět let později. Socha byla několikrát popsána a pokreslena či přetřena na růžovo, naposledy letos v noci z 21. na 22. srpna ji někdo polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy.
  • Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Popisuje Koněvovu roli v roce 1945, kdy osvobozoval Československo, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce. Proti instalování tabulky protestovali velvyslanci Ruska a některých dalších zemí bývalého SSSR.
  • Radnice Prahy 6 letos 30. srpna sochu zakryla, důvodem byla podle městské části snaha ochránit ji. Proti zakrytí ihned protestovali někteří aktivisté, plachty opakovaně strhli. Ruská ambasáda označila jednání radnice za "opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa". Radnice Prahy 6 později nechala zakrytí odstranit. Odpůrci zakrytí sochy 2. září protestovali před pomníkem. K účastníkům demonstrace promluvili mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček a poslanci Jaroslav Foldyna (ČSSD), Stanislav Grospič (KSČM) nebo Lubomír Volný (SPD).
  • Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij 6. září přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), který usiluje o přestěhování sochy z náměstí Interbrigády, k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP. Kolář označil ministrův výrok za nehoráznost a sprostotu, podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) jsou slova Medinského nevhodná a následovat by měla omluva. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci uvedl, že by si přál, aby se jeho ruský protějšek snažil vědět něco víc o evropské historii. Mluvčí Hradu Ovčáček zastánce odstranění sochy označil za popírače historie. Medinskij také poděkoval prezidentovi Zemanovi, že maršálův památník hájí.
  • Ve středu, den před jednáním zastupitelstva Prahy 6 o osudu pomníku, označilo ruské ministerstvo zahraničí české politiky za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem a vyzvalo je, aby si přestali tropit posměch z památníku Koněvovi. Řada českých politiků k tomu řekla, že by Moskva do dění kolem sochy neměla zasahovat. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura RIA Novosti, pak ruský ministr kultury řekl, že se vedení šestého pražského obvodu postavilo na stranu chuligánů, špiní památku sovětských vojáků a vážně porušuje smluvní závazky ČR.
  • Dnes zastupitelé Prahy 6 schválili usnesení o nahrazení pomníku maršála Koněva památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války. Na jeho návrh radnice vypíše otevřenou výtvarnou soutěž. Pro Koněvovu sochu chce radnice najít jiné vhodné místo.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!