18. prosince 2012 7:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výročí Havlovy smrti: vzpomínat se bude po celé zemi

Po celý první den státního smutku přicházeli Plzeňanéna náměstí Republiky uctít památku bývalého prezidenta Václava Havla.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po celý první den státního smutku přicházeli Plzeňanéna náměstí Republiky uctít památku bývalého prezidenta Václava Havla. | foto: ČTK

PRAHA Lidé si dnes připomenou první výročí od skonu prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Setkání s podtitulem S Havlem dál se bude v podvečer konat na pražském Václavském náměstí, příchozí se poté vydají v průvodu na Hradčanské náměstí.

PODÍVEJTE SE NA PŘEHLED AKCÍ

Zvláštní akci přichystali v Divadle Na zábradlí, kde svému někdejšímu kolegovi, dramatikovi, kulisákovi a tajemníkovi činohry odhalí pamětní desku.

ČTĚTE TAKÉ:

Vzpomínat na Havla se bude také v Brně, bude tam odhalena vosková plastika Srdce pro Václava Havla. Je vyrobena ze zbytků svíček zapalovaných na veřejných prostranstvích po Havlově smrti. V Litoměřicích uctí Havlovu památku položením květin u jeho busty, kterou mu město odhalilo v říjnu.

Na sociálních sítích se šíří výzva aktivistů, kteří vyzývají k ohrnutí kalhot na Havlovu počest. "Kalhotový den" má připomenout, že Havel měl při své inauguraci v prosinci 1989 nápadně krátké kalhoty.

Smuteční ceremoniál převozu rakve Václava Havla do Vladislavského sálu

Smuteční ceremoniál převozu rakve Václava Havla do Vladislavského sálu

Vzpomínat se bude i v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí, kde bude rekviem za Václava Havla. Lidé začali více nosit svíčky na Havlův hrob na pražském Vinohradském hřbitově, objevují se také u sochy sv. Václava na Václavském náměstí či u bývalého kostela sv. Anny, který nyní pod názvem Pražská křižovatka slouží jako duchovní místo k setkávání.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!