Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Předběžné dílčí výsledky studie kolektivní imunity by mohly být kolem 5. května, uvedl šéf ÚZIS Dušek

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek na tiskové konferenci k dosavadnímu vývoji kolem onemocnění COVID-19. foto: ČTK

Brno - Předběžné dílčí výsledky studie kolektivní imunity by mohly být kolem 5. května, řekl ve středu novinářům v Brně ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
  10:49aktualizováno  11:03

Podle něj ale nebudou tyto výsledky hned komplexní, studie navíc půjde na oponenturu zahraničním oponentům. V ČR je ke středečnímu ránu přes 7500 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

Za první den studie promořenosti covid-19 byly otestovány takřka čtyři tisíce lidí. Testování pokračuje i nadále

Dušek upozornil, že studie nepřinese zlom. „Chtěl bych tlumit očekávání. Studie by neměla přinést závěry, které by měly narušit debatu o rozvolňování opatření, což se odvíjí od objektivní současné reality,“ uvedl Dušek.

Hlavní cíl studie je podle něj zjištění, jaká je hladina protilátek v populaci. „To nám naznačí jakýsi imunizační potenciál toho viru. Od toho se bude odvíjet celá řada úvah o tom, jakým způsobem například dávat pozor na zranitelné skupiny obyvatel, jak se připravovat na vstupy těchto obyvatel například na léčbu do nemocnic,“ popsal Dušek. Vedlejšími cíli je podle něj popsat například rozdíly mezi jednotlivými lokalitami.

Dušek uvedl, že zatím nelze zveřejňovat informace ze studie. „Chtěl bych poděkovat všem občanům za projevený zájem a omluvit se za diskomfort, který někdy nastal. V té rychlosti nešlo všechno vychytat. Pokud bychom to někdy opakovali, určitě bychom některé věci udělali jinak,“ uvedl Dušek. Například v Brně se první den při otevření stanu sešlo moc lidí, dlouho čekali a dohadovali se o pořadí. Další dny už byly v místě koridory nebo lístky s pořadím.

V úterý přibylo v Česku 59 potvrzených případů covid-19, přírůstek se už sedmý den drží pod stovkou

V Brně byly stany na Moravském náměstí a u kampusu, od středy je jen na Moravském náměstí. K středečnímu ránu byla naplněná kapacita skupin u mladších i starších dospělých a seniorů, zbývalo odebrat vzorky jen u několika dětí. Stan ale dále testuje lidi, které k testům pošle Český statistický úřad nebo Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Část je chronicky nemocných, aby se udělala analýza i u této skupiny.

Týdenní testování začalo minulý týden a koná se kromě Brna v Praze a Olomouckém kraji. Předpoklad byl provést 27 000 testů ve čtyřech věkových skupinách od dětí přes mladší dospělé, starší dospělé až po seniory.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat