16. května 2012 13:50, aktualizováno  14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předehra razie u Ratha: ošizená střecha zámku Buštěhrad

Město získalo dotace na kompletní opravu střechy. Jenže vyměnilo pouze to, co bylo vidět zvenčí  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Město získalo dotace na kompletní opravu střechy. Jenže vyměnilo pouze to, co bylo vidět zvenčí | foto: Archiv Lidovky.cz

PRAHA UVNITŘ FOTOGRAFIE Z MÍSTA Dvousetmilionová rekonstrukce zámku Buštěhrad, kvůli níž skončil ve vazbě hejtman David Rath, měla o něco skromnější, ale stejně pochybnou předehru.

Město Buštěhrad napumpovalo od roku 2003 do předběžných oprav 40 milionů korun. Především rekonstrukce střechy budí vážná podezření. Podle fotografii, které server Lidovky.cz získal, šlo o fušerskou práci, při níž s největší pravděpodobností zmizely další miliony korun.

Vše o úplatkářské aféře

Jen shnilé trámy

Totiž: město získalo dotace na kompletní opravu střechy. Jenže vyměnilo pouze to, co bylo vidět zvenčí - krytinu. Krovy nechalo původní a vyměnilo jen části shnilých trámů, aby při rekonstrukci ušetřilo. A to poněkud neodborně. Teprve až před pár týdny se buštěhradský úřad rozhodl opravu střechy reklamovat. "Pracovníky městského úřadu byly rovněž zjištěny nedostatky v provedené opravě střechy buštěhradského zámku. Městský úřad bude reklamovat nedostatky u zhotovitele díla, za spoluúčasti krajského úřadu, který se k reklamaci připojí," uvedla buštěhradská radnice v oficiálním stanovisku.

Jde ovšem o pochybení, které se odehrálo ještě před tím, než zámek převzalo Rathovo hejtmanství a vypsalo na ni zakázku, kvůli níž Ratha a spol. policisté stíhají.

Předraženo až o 60 milionů

Jak napsaly středeční Lidové noviny, výběrové řízení loni vyhlásilo hejtmanství a minulý měsíc vybralo vítěze – společnost Konstruktiva Branko. Za 215 milionů korun, které kraj hodlal uhradit z evropských dotací, měla firma přebudovat někdejší šlechtické sídlo na multifunkční centrum.

David Rath na inspekci při rekonstrukci buštěhradského zámku.

David Rath na inspekci při rekonstrukci buštěhradského zámku.

Jenže tato zakázka byla předražená o čtyřicet až šedesát milionů korun. „Jsou důvodně podezřelí ze spáchání pokusu zvlášť závažného zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie v souvislosti s ovlivněním průběhu zadávacího řízení Rekonstrukce zámku Buštěhrad,“ stojí přímo v policejním protokolu.

Lékařské trio Rath, Kateřina Pancová a Petr Kott na seznamu zatčených doplňuje ještě protistrana, tedy ti, kdo za údajně cinklou zakázku zaplatili. Jedním z nich je podle prvotních informací ředitel Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský.

Zámek Buštěhrad

V úterý vyšetřovatelé v sídle firmy zajišťovali dokumenty a počítače. „V klepetech přivezli Drážďanského, bezpečně ho poznám,“ popsal očitý svědek serveru Lidovky.cz. Pokud se prvotní informace potvrdí, budou muset vyšetřovatelé najít další miliony, které při zakázkách zmizely. Sedm milionů v „Rathově“ krabici je totiž podle všeho jen kapkou v propracovaném penězovodu.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!