20. ledna 2012 16:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přednáška Mašínové o bratrech nebyla trestná, tvrdí policie

Ctirad (vlevo) a Josef Mašínové na archivním snímku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ctirad (vlevo) a Josef Mašínové na archivním snímku | foto: Reprofoto

PRAHA Sestra bratrů Mašínových Zdena říjnovou přednáškou o jejich životě nespáchala trestný čin. K tomuto závěru došla policie, která se zabývala trestním oznámením komunistických poslankyň Marty Semelové a Marie Nedvědové. Podle nich žena záměrně schvalovala trestné činy odbojové skupiny. "Věc byla uložena, protože nebyly zjištěny důvody pro zahájení trestního řízení," řekl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 Petr Cibulka.

Mašínová podle Semelové na začátku přednášky s názvem Život a boj bratří Mašínů, která se konala na Vysoké škole ekonomické, řekla, že činy svých bratrů vždycky podporovala a schvalovala je. Prý také litovala, že se v důsledku svého fyzického postižení nemohla do jejich činnosti přímo zapojit a pomáhat jim. Podle Semelové údajně Mašínová rovněž uvedla, že zabíjet komunisty bylo správné, napsaly loni v listopadu Lidové noviny (LN).

ČTĚTE TAKÉ:

"Schvalování vraždy na nevinných obětech nelze přehlédnout," řekla tehdy deníku Semelová, která podle něho patří k ultrakonzervativnímu až stalinistickému proudu uvnitř KSČM.

Názor na Mašíny stále rozděluje českou společnost

Ozbrojený boj, který skupina kolem bratrů Mašínových v první polovině 50. let vedla proti československému komunistickému režimu, stále rozděluje českou společnost. Členové skupiny totiž zabili několik lidí. Podle jednoho z posledních průzkumů Mašíny za hrdiny považuje jen 15 procent Čechů.

Senát v minulosti opakovaně navrhoval šestici členů odbojové skupiny na státní vyznamenání. Nominaci tradičně odmítali zástupci ČSSD a KSČM.

Mašínové a další člen skupiny Milan Paumer, který zemřel předloni, získali plaketu předsedy vlády od bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS).

Nejvyšším českým vojenským vyznamenáním Zlatá lípa potom ocenil oba bratry ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), když se loni v srpnu zúčastnil ve Spojených státech pohřbu jednoho z nich, Ctirada Mašína. Vondra pak kvůli tomu čelil několika trestním oznámením, podle oznamovatelů udělením ocenění prakticky schvaloval trestný čin vraždy.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!