Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko v týdnu čeká tropický den, studená fronta udeří znenadála. Místy sprchne nebo zabouří


ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Premium
Po víkendu, kdy se Českem prohnaly silné bouřky, nás čeká týden s letními teplotami a jen ojedinělým výskytem srážek. Teploty se nejvýše vyšplhají v pátek, kdy překonají hranici 30 stupňů Celsia, Česko tedy čeká tropický den. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Víkendové bouřky měly podle meteoroložky Michaely Valachové z ČHMÚ rychlý postup a celé pásmo srážek se během první poloviny noci na pondělí přesunulo dále na východ.

Nejvyšší srážkový úhrn zaznamenala stanice Karlova Ves u Rakovníka, a to 16,2 milimetrů. Kolem 15 milimetrů spadlo také podél naší jihovýchodní hranice. Naopak pod Krušnými horami a na Broumovsku nezaznamenali meteorologové téměř žádný srážkový úhrn.

V dalších dnech očekává ČHMÚ srážky spíš výjimečně, nejvíc jich spadne v úterý. Nejslunečnější a zatím nejteplejší bude podle dosavadní předpovědi pátek, kdy bude pravděpodobně na jihozápadě překonána hranice 30 stupňů Celsia, tedy limit pro tropický den.

Zdá se, že během víkendu přes naše území zase přejde studená fronta, její načasování budeme upřesňovat. Zatímco na východě může být zpočátku ještě horko, od západu musíme postupně počítat s přeháňkami a bouřkami.

Dnes bude polojasno až oblačno, přechodně se místy vyjasní. Nejvyšší teploty vystoupí na 22 až 26 stupňů Celsia, v 1 000 metrech na horách se budou pohybovat kolem 17 stupňů Celsia.

V noci na úterý předpokládají meteorologové na obloze polojasno až oblačno s ojedinělým deštěm, přechodně pak místy až jasno. Ráno se ojediněle vyskytnou mlhy. Nejnižší teploty klesnou k 16 až 12 stupňům Celsia, na západě až 10 stupňům.

V srpnu zůstane počasí proměnlivé, zbytek prázdnin bude spíše chladnější

V úterý přes den bude polojasno až jasno, zejména na severu území až oblačno. Ojediněle se vyskytnou přeháňky s možností bouřky. Nejvyšší teploty vyšplhají na 23 až 27 stupňů Celsia, na jižní Moravě až na 29 stupňů.

Ve středu bude polojasno až skoro jasno, při zvětšené oblačnosti se ojediněle vyskytnou přeháňky, a to zejména na horách na severu a severovýchodě. Nejnižší noční teploty klesnou na 16 až 12 stupňů Celsia, na západě až na 10 stupňů. Nejvyšší denní teploty se naopak budou pohybovat v rozmezí 22 až 26 stupňů Celsia.

Ve čtvrtek bude podle meteorologů jasno až polojasno, odpoledne přechodně až oblačno. Nejnižší noční teploty sestoupí na 15 až 11 stupňů Celsia. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 23 až 27 stupni Celsia.

V pátek bude jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat kolem 16 až 12 stupňů Celsia. Nejvyšší denní teploty kolem 26 až 30 stupňů, na jihozápadě pak vyšplhají až k 32 stupňům Celsia.

Výhled na následující víkend:

  • Bude oblačno až polojasno, od západu přechodně až zataženo.
  • Místy se vyskytnou přeháňky nebo bouřky.
  • V závěru období budou srážky ustávat, ubude i oblačnosti.
  • Nejnižší noční teploty klesnou na 18 až 13 stupňů Celsia.
  • Nejvyšší denní teploty vystoupí na 24 až 28 stupňů Celsia, zpočátku na východě až na 31 stupňů Celsia.

Zdroj: ČHMÚ

Aktuální počasí nad Prahou můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat