Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Příští dny s teplotami nad nulou, sněžení v sobotu. Na jihozápadě hrozí náledí

ilustrační snímek foto: Václav Šlauf, MAFRA

Začala meteorologická zima, letos bez sněhové pokrývky. V příštích dnech ale bude na území Česka převážně polojasno, nejnižší teploty sestoupí k nule. Nejchladněji bude v pátek, v noci na sobotu pak přijde výraznější sněžení, napadnout může i pět centimetrů nového sněhu. Už ze čtvrtka na pátek se ale v jihozápadní části země může po dešti či sněžení tvořit náledí.
  7:01aktualizováno  10:42

Vyplývá to z předpovědi a výstrahy Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ).

„Dnešním dnem začíná meteorologická zima, která bude trvat do konce února. Startuje beze sněhu, jen na hřebenech hor leží od 5 do 35 centimetrů sněhové pokrývky,“ uvedl ve čtvrtek meteorolog ČHMÚ Miloš Dvořák.

První zimní den bude na některých místech i polojasný s teplotami do 5 stupňů Celsia, chladněji bude na severovýchodě, kde bude kolem nuly. Výraznější sněžení očekávají meteorologové v noci na sobotu, kdy by na některých místech mohlo napadnout i kolem 5 centimetrů nového sněhu. Postupně v sobotu sněžení ustane a vrátíme se k inverznímu charakteru počasí s nízkou oblačností a mrholením. Na výrazné ochlazení si zatím musíme počkat.

Na jihozápadě Česka se ale může v noci na pátek tvořit náledí. Postiženy mohou být hlavně Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj. Varování se rovněž týká vybraných oblastí Středočeského a Ústeckého kraje. Nízký stupeň nebezpečí platí od čtvrtečních 21:00 do pátečních 11:00.

Hrozí úrazy v důsledku uklouznutí, na neošetřených komunikacích problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku ČHMÚ doporučuje chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně

Dnes (ve čtvrtek) bude zataženo až oblačno, zpočátku ojediněle, postupně zejména na Moravě místy až polojasno. Zpočátku bude zejména ve Slezsku ojediněle slabě sněžit, vyskytnout se může i mrznoucí mrholení. Nejvyšší teploty vystoupí na 1 až 5 stupňů Celsia, na severovýchodě se teploty budou pohybovat kolem nuly, stejně jako v 1 000 metrech na horách.

V pátek bude převážně zataženo, ojediněle se mohou vyskytnout i mrznoucí mlhy. Zpočátku bude místy až polojasno. Později odpoledne a večer od jihozápadu a jihu přijde místy sněžení, ojediněle i mrznoucí srážky. Nejnižší noční teploty klesnou na minus 1 až minus 5 stupňů. Nejvyšší denní teploty vystoupí na minus 1 až 3 stupně.

V sobotu bude převážně zataženo, ojediněle se opět vyskytnou i mrznoucí mlhy. Místy, během dne už jen ojediněle bude sněžit. Postupně pod hranicí 400 metrů nad mořem bude padat i déšť nebo déšť se sněhem, ojediněle budou srážky mrznoucí. Nejnižší noční teploty klesnou na 1 až minus 3 stupně. Nejvyšší denní teploty vyšplhají na 0 až 4 stupně.

V neděli bude převážně zataženo, ojediněle s výskytem mlhy a mrholením nebo slabým deštěm se sněhem. Zpočátku nad hranicí 500 metrů nad mořem, během dne pak nad 800 metry nad mořem budou srážky sněhové. Nejnižší noční teploty klesnou na 3 až minus 1 stupeň. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 3 až 7 stupňů. V jižní polovině území bude místy vát čerstvý vítr o rychlosti 4 až 8 metrů za sekundu, s nárazy kolem 15 metrů za sekundu.

V pondělí bude převážně zataženo. Místy bude mrholit nebo slabě sněžit. Nad hranicí 1 000 metrů nad mořem budou srážky smíšené nebo sněhové. Ojediněle se vyskytnou mlhy. Nejnižší noční teploty klesnou na 4 až 0 stupňů Celsia, nejvyšší denní teploty vystoupí na 3 až 7 stupňů.

Autor:

Pronájem bytu 2+1 61 m2 M. Bureše, Polička
Pronájem bytu 2+1 61 m2 M. Bureše, Polička

M. Bureše, Polička - Horní Předměstí, okres Svitavy
11 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat