Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

O víkendu napadne půl metru sněhu, meteorologové varují před závějemi

Zlín zasypala první letošní sněhová nadílka. (prosinec 2022) foto: Zdeněk Němec, MAFRA

V závěru týdne dorazí do Česka sněžení. O víkendu by mohlo napadnout zejména na horách kolem 50 centimetrů nového sněhu, na Šumavě i 80 centimetrů. Meteorologové varují také před silným větrem, který může v nárazech dosahovat na horách rychlosti i přes 110 kilometrů za hodinu, a s tím spojenou tvorbu závějí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
  7:29

Dnes (ve čtvrtek) meteorologové očekávají proměnlivou oblačnost, během dne bude v Čechách postupně od západu zataženo. V polohách po 400 metrů nad mořem budou přeháňky smíšené nebo dešťové, na horách bude zpočátku vydatněji sněžit. V nadmořské výšce nad 700 metrů se budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

Nejnižší noční teploty klesnou na 3 až minus 1 stupeň Celsia. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem 2 až 6 stupňů, v 1 000 metrech na horách pak kolem minus 1 stupně.

Čerstvý západní až severozápadní vítr bude dosahovat rychlosti 5 až 10 metrů za sekundu, místy s nárazy kolem 20 metrů za sekundu (70 kilometrů za hodinu), na horách se bude pohybovat rychlostí kolem 25 metrů za sekundu (90 kilometrů za hodinu). Později odpoledne a večer bude vítr slábnout.

V pátek bude podle předpovědi zataženo, od západu bude sněžit, v polohách do 100 metrů spíše pršet. Místy budou vydatnější srážky. K večeru se oblačnost začne protrhávat a nad 700 metrů budou sněhové přeháňky.

Nejnižší noční teploty se budou pohybovat na 2 až minus 2 stupně Celsia, na severovýchodě místy klesnou až na minus 5 stupňů, ojediněle se bude tvořit náledí. Nejvyšší denní teploty vzrostou na 3 až 7 stupňů.

Mírný, od západu postupně čerstvý západní až severozápadní vítr bude vát rychlostí 4 až 8 metrů za sekundu, místy s nárazy 15 až 20 metrů za sekundu (70 kilometrů za hodinu), přechodně ojediněle až 25 metrů za sekundu (90 kilometrů za hodinu), na horách až 30 metrů za sekundu (110 kilometrů za hodinu).

V sobotu bude zataženo až oblačno. Postupně se místy budou tvořit přeháňky. Nad 600 metrů, od východu ve všech polohách budou převážně sněhové.

Nejnižší noční teploty budou dosahovat 4 až 0 stupňů Celsia, na severovýchodě teplota klesne až minus 3 stupně. Nejvyšší denní teploty budou na 1 až 5 stupních.

V neděli bude převládat oblačno až zataženo, na východě zpočátku až polojasno. V Čechách bude místy sněžit, do 400 metrů se bude jednat o déšť se sněhem nebo jen o déšť. Sněžit bude místy i na Moravě a ve Slezsku.

Nejnižší noční teploty se budou pohybovat kolem 1 až minus 3 stupňů, v severovýchodní polovině území kolem minus 5 stupňů. Nejvyšší denní teploty budou dosahovat minus 2 až 2 stupňů Celsia, v Čechách místy až 4 stupňů.

V pondělí očekáváme oblačno až zataženo, místy občasné sněžení. Nejnižší noční teploty budou v rozsahu od minus 1 až minus 5 stupňů, na východě minus 5 až minus 10 stupňů. Nejvyšší denní teploty klesnou na minus 4 až 0 stupňů, v Čechách budou místy až 3 stupně Celsia.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat