Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Předpověď se vyplnila, hrozí povodně

Česko

  12:50
PRAHA - Po silných srážkách, které během noci spadly v horských oblastech, stouply hladin řek v jihozápadních a severovýchodních Čechách. Meteorologové vyhlásili povodňové ohrožení, kulminaci očekávají během noci či úterního rána.

Největší nebezpečí hrozí na Berounce a Ohři. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Nejsilnější vzestupy vůbec byly v povodí horního Labe, na Stěnavě, na horní Jizeře, na Cidlině, na Metuji, na některých tocích v povodí Orlice, na Blanici, na Otavě, na Ostružné a na Úhlavě.

Na horní Otavě jsou dosaženy úrovně druhého stupně povodňové aktivity, v Sušici až třetí stupeň. Druhý stupeň, tedy pohotovost je rovněž na horní Úhlavě, Blanici a na Stěnavě. První stupně, stav bdělosti, je dosažen také v povodí horní Vltavy, horního Labe, Jizery a Cidliny. 

Některé horní toky již kulminují nebo budou kulminovat v nejbližších hodinách při úrovni hladiny maximálně na druhém stupni povodňové aktivity. Na horní Otavě bude kulminace toku při překročení třetího stupně. Na dolních částech toků čekají hydrologové kulminaci později, většinou v noci nebo během úterního rána.

Třetí stupeň povodňové aktivity bude pravděpodobně dosažen i na Radbuze ve Staňkově a na Úhlavě v Tajanově. Jinde půjde většinou o první, jen ojediněle o druhý stupeň povodňové aktivity.
  
Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat