3. března 2011 12:24, aktualizováno  17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předražené pandury: Co říkal Krejčík poslancům na utajeném jednání?

Česká armáda převzala od rakouské firmy Steyr 30. září v Šenově na Novojičínsku prvních 17 obrněných transportérů Pandur II.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká armáda převzala od rakouské firmy Steyr 30. září v Šenově na Novojičínsku prvních 17 obrněných transportérů Pandur II. | foto: ČTK

PRAHA Bývalý šéf vojenské rozvědky Miroslav Krejčík vystoupil před poslanci. Ti očekávali, že tak zjistí, kdo nese odpovědnost za pochybné armádní zakázky.

Z jednání zatím vyšel jen Vondra, kterého zajímaly především okolnosti odchodu Krejčíka z vojenské rozvědky za éry ministryně Parkanové. "Ten odchod byl skutečně podivný," říká Vondra. O zakázkách se prý nic nového nedozvěděl.

Zástupci armády a ministerstva obrany jsou poslední dobou ve sněmovně častými hosty. Zatímco minulý týden hájili před kontrolním výborem rychlý stomilionový nákup sanitek, dnes předstoupí před členy branného výboru bývalý šéf vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. A od něj se sporné armádní zakázky podpory rozhodně nedočkají.

Miroslav Krejčík promluví.

"Moje vystoupení se bude týkat několika kauz. Pandurů, gripenů nebo třeba tatrovek," vyjmenoval Krejčík obsah svého vystoupení. "Svá sdělení považuji za natolik závažná, že doufám, že příslušné složky začnou konat," přál si včera.

Poslanci, kteří vyhověli jeho žádosti a vyslechnou ho, však zatím nevědí, co přesně mají od Krejčíka čekat. "Vůbec netuším, co přesně nám chce říct, možná že to bude něco zásadního," říká třeba Jan Vidím (ODS).

K TÉMATU

To předseda branného výboru František Bublan (ČSSD) jde do jednání s konkrétnější vizí: "Očekávám, že zjistíme, kdo nese odpovědnost za kritizované armádní zakázky." Chce vědět, proč se s formou armádních nákupů nic nedělo, když podle Krejčíkových slov vojenská rozvědka předávala ministerstvu řadu indicií, že něco není v pořádku. "Důležité bude i zjistit, jaké přesně to byly informace," dodává Bublan.

Pochybné tatrovky Krejčík zatím konkrétněji naznačil obrysy jen jedné kapitoly - nákupu nákladních tatrovek. Podle něj měli agenti pochybnosti o tom, že všechny peníze vyčleněné na zakázku za více než 2,7 miliardy směřují skutečně jen do nákupu.

Podezření z korupce prošetřuje ostravské státní zastupitelství. Kromě bývalého ministra obrany Martina Bartáka podezřívá i Michaela Smrže z MPI Group a šéfa společnosti PragoExport Petra Ptáčka.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz