Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předsedu ČTÚ Nováka odvolala vláda, na jeho místo nastupuje Továrková. Aukce 5G se bude vypisovat znovu

Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák. | foto: MAFRA

Praha Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák v pondělí rezignoval. Důvodem je snaha ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) změnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Uvedl to v rezignačním dopise zveřejněném na Twitteru. Vláda následně v pondělí Nováka odvolala, a to k pondělnímu dni. Zároveň jmenovala novou předsedkyní stávající členku rady ČTÚ Hanu Továrkovou.

Novák sám v pondělí ráno oznámil rezignaci kvůli snaze ministerstva průmyslu a obchodu změnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Podle Havlíčka ovšem Novák rezignoval ke konci ledna, zatímco vláda jej odvolala k pondělku. Podle ministra je tak zřejmě platné odvolání. „Navrhli jsme, aby zůstal členem rady, ale on rezignoval i z pozice člena rady,“ dodal Havlíček po jednání vlády.

Ministerstvo v pondělí vládě předložilo materiál o dalším směřování aukce, který s ČTÚ jako organizátorem soutěže nekonzultovalo. Do státního rozpočtu by měla aukce přinést minimálně šest miliard korun.

„Mou prioritou v čele ČTÚ, kde jsem už nějakou dobu členkou Rady, bude připravit maximálně transparentně nové znění aukce na kmitočty. Tak, aby se jí mohlo zúčastnit co nejvíc subjektů a ve výsledku byla skutečně přínosem pro širokou veřejnost a zlevnila cenu mobilních dat,“ uvedla Továrková.

Nová předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Hana Továrková (na...

Nová předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Hana Továrková (na nedatovaném snímku).

Novák stál v čele regulačního úřadu od roku 2013. Předtím působil na ministerstvu průmyslu jako ředitel divize digitální ekonomiky.

Premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům před odletem na vzpomínkovou akci do Osvětimi řekl, že Česko má problém s tím, že některé nezávislé úřady nereprezentují zájmy daňových poplatníků. „Soutěž, kterou vypsal ČTÚ, nebyla ve prospěch konkurence,“ uvedl Babiš. Kvůli činnosti úřadu jsou podle něj v Česku oproti zbytku Evropy podstatně dražší platby za mobilní služby. „Pan ministr (Havlíček) dospěl k závěru, že pan Novák by neměl být předseda ČTÚ,“ dodal Babiš.

„Bohužel poslední vývoj, který vyvrcholil předložením materiálu na zasedání vlády plánované na 27. ledna 2020, bez možnosti zástupců úřadu jej vidět a vypořádat naše odborné připomínky, mě nenaplňují z výše uvedených důvodů jistotou, že výsledná podoba podmínek přinese tolik očekávanou změnu na českém telekomunikačním trhu a zároveň obstojí v soudním přezkumu,“ uvedl Novák.

Babiš odmítl Novákovy připomínky, že nebyl na pondělní jednání vlády ani přizván. „Nebylo proč ho zvát, my s ním mluvili opakovaně, jeho projevy byly velice nestandardní. My máme tu politickou odpovědnost vůči IT zakázkám,“ uvedl premiér. Protože kabinetu nezbývá než na nezávislý ČTÚ jen apelovat, požádala v pondělí vláda úřad, aby aukci vypsal podle představ vlády, dodal.

Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák v pondělí...
Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák v pondělí...

„Respektujeme nezávislost ČTÚ, jednáme přitom samozřejmě také v souladu s pravidly hospodářské soutěže. Návrh aukce rozporovali nejen současní velcí hráči, ale i další subjekty, které by potenciálně mohly být 4. operátorem,“ dodal Havlíček. Aukce v současné podobě by podle něj mohla být nejen ze strany Evropské komise napadena jako diskriminační, zvýhodňovala totiž podle něho jednoho tuzemského uchazeče.

Aukce kmitočtů by mohla být do června

Aukce kmitočtů k sítím 5G by mohla být vyhlášena v květnu nebo červnu letošního roku. Původně to mělo být v lednu. Zpoždění je způsobeno požadavky vlády na nové podmínky aukce tak, aby byla atraktivní pro mobilní operátory. Zájem zahraničních uchazečů o aukci kmitočtů je nulový a zřejmě by se přihlásil jen jeden menší český zájemce, uvedl Karel Havlíček. Upozornil, že přípravy aukce na kmitočty k sítím 5G vykazovaly nestandardní prvky.

Podle Havlíčkova pondělního vyjádření musí být aukce vypsána tak, aby se zabezpečilo kvalitní konkurenční prostředí. „Abychom věděli, že se zapojí pokud možno více společností, které s trhem trochu hnou, aby se zvýšila konkurence a snížily se ceny za datové služby a současně se vytvořilo prostředí pro rozvoj 5G sítí,“ uvedl Havlíček. Současná soutěž je podle něj poznamenaná změnami vyžádanými Evropskou unií. Podle vicepremiéra o ni také není zájem.

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) vnímá podle výkonného ředitele Jiřího Grunda rozpory mezi nezávislým regulátorem ČTÚ a gestorem telekomunikací MPO už zhruba půl roku. „Je pro nás obtížné komentovat aktuální oznámení, kterým je změna na postu šéfa ČTÚ. Pro operátory je klíčové, aby podmínky které utváří regulační rámec na českém trhu byly dlouhodobě předvídatelné, transparentní a ve svém důsledku vedly k férové konkurenci a k významným investicím do moderních technologií. Mrzí nás, že změna na pozici předsedy úřadu je doprovázena mediálními spekulacemi. Pochopitelně jsme do budoucna nadále připraveni jak regulátorovi, tak MPO dávat potřebnou odbornou součinnost,“ řekl Grund.

Server E15 o víkendu napsal, že Havlíček v pondělí navrhne Novákovo odvolání. Server uvedl, že jedním z důvodů pro výměnu šéfa ČTÚ a případný odklad aukce má být to, že aukce má být vypsána pro předem vybraného uchazeče.

Vláda již dříve v lednu schválila materiál, ve kterém počítá s vyhlášením tendru v prvním čtvrtletí letošního roku. Úprava zadání aukce by ale termín vyhlášení posunula, protože změna podmínek by musela projít veřejnou konzultací. Odklad by byl v řádu dvou až tří měsíců.

Stát má prostřednictvím ČTÚ dražit frekvence v pásmech 700 a 3500 MHz. Pásmo 700 MHz se uvolní přechodem pozemního TV vysílání na nový standard DVB-T2. Aukce má zároveň na český trh přivést dalšího operátora a zvýšit tak konkurenci.

Odborníci na telekomunikace upozorňují na to, že výstavba 5G sítí je extrémně drahá a stávající operátoři ani případný nový hráč se neobejdou bez sdílení infrastruktury. Operátoři se již několikrát vyslovili proti tomu, aby stát direktivně zajistil novému hráči levný přístup do jejich sítí. Právě to by přitom mohlo být jedním z lákadel pro nového operátora v navrhované změně podmínek ministerstva průmyslu pro pondělní jednání vlády, se kterým neseznámilo ČTÚ.

Případ kritizuje ODS a TOP09, Okamurovi přijde nepodstatný

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) vstoupil do příprav aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G bez reálných argumentů, míní místopředseda ODS Martin Kupka. V pondělním tiskovém prohlášení uvedl, že kabinet pokračuje v totálním rozvratu řízení státu, když v pondělí aukci odložil a navrhl Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) změnit její podmínky. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové odklad způsobí, že neklesnou vysoké ceny mobilních služeb v ČR.

Kupka uvedl, že informaci o konci Nováka, který zároveň sám oznámil rezignaci, přijal se znepokojením. „Aukci s očekávaným výnosem až šest miliard korun a s potenciálem rozvoje nejmodernějších datových sítí úřad připravoval několik let,“ uvedl. Dokumentace prošla několika konzultacemi s veřejností, po nichž úřad transparentně vypořádal připomínky, dodal.

„Přesto do věci náhle vstoupil ministr Havlíček a bez reálných argumentů ohrozil průběh aukce a pokouší se vnutit ČTÚ nějaké dodatečné, s odbornou veřejností neprojednané podmínky,“ míní Kupka. Vláda podle něj pokračuje v totálním rozvratu řízení státu. „Vyzýváme vládu, aby přestala ohrožovat rozvoj nových sítí a příchod nového operátora,“ uvedl. Mobilní trh podle něj potřebuje konkurenci, která povede k lepším cenám i službám.

Předseda sněmovního podvýboru pro telekomunikace Martin Jiránek (Piráti) řekl, že kroky vlády jsou chybné. „Aukce se připravuje dva roky, za tu dobu se vystřídali čtyři ministři a ministerstvo několik dní před spuštěním aukce přijde s tím, že začne měnit podmínky,“ uvedl. Vysoký tlak na Nováka, který kvůli tomu raději rezignoval, považuje za chybnou strategii.

Česku podle Jiránka hrozí právní komplikace, problémy s Evropskou komisí a bránit by se mohla i stávající trojice mobilních operátorů. „Najednou přenastavujete něco, co trh dva roky očekává. Nedivil bych se, kdyby se ‚velká trojka‘ operátorů bránila právně. Pak se oddaluje navýšení konkurence. Příchod čtvrtého operátora, který by znamenal vyšší tlak na snížení cen, se oddálí o rok, rok a půl nebo víc,“ varuje.

Podle nového předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky přichází odvoláním Nováka státní správa o jednoho z nejschopnějších úředníků, který je odborně i lidsky vysoce kvalitní a je nezkorumpovatelný. „Přicházíme tím o jistotu v čele důležité instituce, regulující business telekomunikačních operátorů v hodnotě desítek miliard ročně,“ míní Jurečka. Odvoláním Nováka přebírá ministr Havlíček plnou zodpovědnost za úspěch či neúspěch aukce 5G kmitočtů, dodal Jurečka.

Také Adamová varuje, že odklad způsobí, že ceny pro spotřebitele se nesníží. „Opět se nedočkáme větší konkurence na trhu mobilních operátorů a lidé v Česku tak budou mít bohužel i nadále jedno z nejdražších volání a mobilních připojení v Evropě. A vláda s tím není schopná nic dělat,“ napsala Adamová. Její strana chce tlačit na co nejrychlejší vypsání aukce a změnu legislativy, aby posílila práva občanů proti operátorům.

Vláda podle ní odvoláním Nováka zopakovala to, co už se několikrát stalo. „Je to už bohužel obehraná špatná písnička. (Premiér) Andrej Babiš (ANO) něco populisticky slíbí, pak zjistí, že se mu to nedaří splnit, tak obviní všechny kolem sebe, vyhodí ministra nebo úředníka a řekne, jak to tentokrát on zařídí lépe,“ uvedla k Babišovu slibu, že se zasadí o levnější mobilní služby v Česku.

Předseda SPD Tomio Okamura považuje rezignaci šéfa ČTÚ za nepodstatnou. „Protože ČTÚ dlouhodobě nechrání zákazníky před prokazatelně předražovanými službami operátorů. A stejně tak všichni víme, že budování sítě 5G je zpolitizované, protože je jasné, že ten, kdo by síť postavil nejlépe a nejlevněji, je čínská firma. A to hystericky odmítají Spojené státy, což má logiku, protože čínské technologie, jak v telefonech, tak v provozu sítí, jsou stále větší překážkou pro americké špionážní technologie,“ napsal Okamura.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!