Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Okamura dostal na mítinku koláčem do obličeje, útočnici zpacifikovali policisté v civilu

Volby 2022

  16:37aktualizováno  17:27
Na čtvrtečním finále předvolební kampaně hnutí SPD se jedna z příchozích pokusila hodit koláč do obličeje předsedy Tomia Okamury. Zastavila ji ale policie v civilu, poslanci skončila na obličeji pouze šlehačka. Aktivistka podle Okamury „zřejmě podporuje Piráty“. Incident podle něj svědčí o „nervozitě vlády premiéra Petra Fialy“.

Šéf hnutí SPD po úvodním projevu v parku na pražském Proseku sestoupil z pódia a šel mezi příchozí, aby se s nimi mohl vyfotografovat. V ten moment k němu přistoupila žena s krabicí s moučníkem, předsedovi nejprve ukázala, co mu donesla, a následně mu otevřenou krabici hodila do obličeje.

Okamurova odpůrkyně patří do kolektivu Biotická Pekařská Brigáda, který se sám označuje za anarchisty a který se k incidentu vyjádřil na sociálních sítích. „Je to obchodník se strachem a populista, co řekne cokoliv, jen aby si získal a manipuloval masy lidí, a aby pak mohl usednout na trůn a z něho vládnout tvrdou rukou,“ uvedla skupina k osobě předsedy hnutí SPD.

Žena pak dodala, že „Okamurova pohrdavá a vinu svalující rétorika na ty, kteří se ocitli v těžké životní situaci, z které si nemohou sami pomoci, se jí hnusí“. „Vyvolává ve mě hněv a nutí mě péct štrúdly,“ sdělila aktivistka a dodala, že koláč byl upečený z vyhozených potravin a veganské šlehačky.

Na incident reagoval předseda hnutí slovy, že se jednalo o zoufalý výkřik a lež. „Během půl vteřiny zakročili policisté v civilu, o kterých jsem nevěděl. Hlavní lež je, že žádný dort se jim nepodařilo mi do obličeje dát,“ řekl iDNES.cz Okamura.

„Policisté v rámci dohledu nad veřejným pořádkem na probíhajícím shromáždění na nezbytně nutnou dobu zajistili ženu, která dortem atakovala pana Okamuru. Žena je podezřelá z přestupku proti občanskému soužití a po zajištění byla propuštěna,“ sdělil mluvčí policie Jan Daněk.

Podle Okamury je žena, která s krabicí přišla, „zřejmě podporovatelka Pirátů, protože to jsou anarchisti“. „Krabici jsem jen pootevřel. Jak ona udělala pohyb odspoda nahoru, tak jí tam pán z ochranky dal ruku. Nepovedlo se jí dát mi to do obličeje. Jenom to vyprsklo,“ uvedl Okamura. „Asistentka mě malinko otřela a s úsměvem jsem pokračoval ve focení,“ dodal předseda. Podobný incident podle svých slov zažil poprvé.

„Svědčí to o obrovské nervozitě stran Fialovy vládní koalice, protože když nemají program, který můžou nabídnout občanům, tak nastupuje agresivita a násilí. SPD odmítá agresivitu a násilí a chceme, aby Česká republika byla demokratickou zemí,“ řekl k tomu Okamura.

Skupina se inspiruje zahraničním kolektivem Biotic Baking Brigade, jehož členové v 90. letech minulého století v USA házeli koláče například na Billa Gatese či vlivné americké politiky.

„Chceme tento kolektiv, či jeho formu akce, znovu obnovit. Znovu ztělesnit jeho myšlenky i praktiky politického a morálního vyjádření ve veřejném prostoru a oslovit jimi i ostatní – pobídnout je k podobné či identické politické a aktivistické činnosti ve válce proti mocným a bezohledným. Třeba pomocí koláčů nebo štrúdlů; i když v jiné době, v jiné části světa a s jinými bytostmi,“ uvedlo seskupení na Facebooku. Jeho profil je však aktivní teprve od čtvrtka.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...