Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
18. listopadu 2019 11:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný zvažuje odchod z pozice kvůli rodinným důvodům

Předsea KDU-ČSL Marek Výborný na Národní třídě v rámci oslav 30. výročí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsea KDU-ČSL Marek Výborný na Národní třídě v rámci oslav 30. výročí... | foto: ČTK

Praha  Celostátní výbor KDU-ČSL bude v úterý projednávat setrvání Marka Výborného na pozici předsedy strany. Výborný ČTK řekl, že existuje několik variant. Odchod z čela lidovců intenzivně zvažuje z rodinných důvodů. Výbornému na konci září náhle zemřela manželka. Má tři malé děti.

„Věc bude diskutována na jednání předsednictva a jednání výboru. Pro mě je to lidsky složitá věc, možných variant je více. Zítra po jednání celostátního výboru bude tisková konference a tam se média dozví, co bude následovat a jaké bude řešení,“ řekl Výborný. „Tu věc samozřejmě zvažuju z logických důvodů velmi intenzivně,“ dodal.

Třiačtyřicetiletý poslanec Výborný se stal předsedou lidovců letos v březnu a po více než osmi letech nahradil ve funkci Pavla Bělobrádka. Byl zvolen zhruba dvěma třetinami delegátů. Na úterní zasedání celostátního výboru se má dostavit jeho zhruba třicet členů, podle mluvčí KDU-ČSL Denisy Morgensteinové není jasné, kterou z variant vyberou.

Mluví se o možnosti přesunutí části kompetencí mezi jiné členy předsednictva nebo o svolání mimořádného sjezdu. V úvahu připadá oznámení odstoupení Výborného k určitému datu.

První místopředsedkyní KDU-ČSL je senátorka Šárka Jelínková, která má v předsednictvu na starosti sociální otázky, rodinnou politiku a zdravotnictví. Lidovce zastupuje například při jednáních důchodové komise. Vzhledem k blížícím se krajským a senátním volbám čeká lidovce vyjednávání mimo jiné o spolupráci s dalšími opozičními stranami. Příprava voleb je jednou z časově náročných záležitostí.

Ve Sněmovně je Výborný členem ústavně-právního a mandátového a imunitního výboru, předsedá také podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení. Je členem dalších několika podvýborů i Stálé komise pro Ústavu České republiky.

V případě, že by se vzdal funkce předsedy, ztratili by lidovci ve Sněmovně jednoho z řečníků s přednostním právem, které mají předsedové stran a poslaneckých klubů. Pokud by tedy v případě Výborného odstoupení nestanul v čele strany jiný její poslanec, bude mít za KDU-ČSL přednostní právo pouze šéf klubu Jan Bartošek.

Výborný byl v roce 2012 zvolen zastupitelem Pardubického kraje. Z funkce odstoupil, protože se krátce poté stal ředitelem pardubického gymnázia Mozartova a ze zákona nemohl být zastupitelem a ředitelem zároveň. Ředitelem gymnázia byl do konce března 2018. Jeho otcem je bývalý místopředseda lidovců (v letech 2001 až 2003), exministr obrany a někdejší soudce Ústavního soudu a nyní Nejvyššího správního soudu (NSS) Miloslav Výborný. Letos v říjnu oznámil, že na funkci soudce NSS rezignuje k 31. prosinci.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...