Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný zvažuje odchod z pozice kvůli rodinným důvodům

Předsea KDU-ČSL Marek Výborný na Národní třídě v rámci oslav 30. výročí sametové revoluce. foto: ČTK

Praha - Celostátní výbor KDU-ČSL bude v úterý projednávat setrvání Marka Výborného na pozici předsedy strany. Výborný ČTK řekl, že existuje několik variant. Odchod z čela lidovců intenzivně zvažuje z rodinných důvodů. Výbornému na konci září náhle zemřela manželka. Má tři malé děti.
  11:15

Předsedovi lidovců Výbornému náhle zemřela manželka Markéta, vychovávali spolu tři děti

„Věc bude diskutována na jednání předsednictva a jednání výboru. Pro mě je to lidsky složitá věc, možných variant je více. Zítra po jednání celostátního výboru bude tisková konference a tam se média dozví, co bude následovat a jaké bude řešení,“ řekl Výborný. „Tu věc samozřejmě zvažuju z logických důvodů velmi intenzivně,“ dodal.

Třiačtyřicetiletý poslanec Výborný se stal předsedou lidovců letos v březnu a po více než osmi letech nahradil ve funkci Pavla Bělobrádka. Byl zvolen zhruba dvěma třetinami delegátů. Na úterní zasedání celostátního výboru se má dostavit jeho zhruba třicet členů, podle mluvčí KDU-ČSL Denisy Morgensteinové není jasné, kterou z variant vyberou.

Mluví se o možnosti přesunutí části kompetencí mezi jiné členy předsednictva nebo o svolání mimořádného sjezdu. V úvahu připadá oznámení odstoupení Výborného k určitému datu.

První místopředsedkyní KDU-ČSL je senátorka Šárka Jelínková, která má v předsednictvu na starosti sociální otázky, rodinnou politiku a zdravotnictví. Lidovce zastupuje například při jednáních důchodové komise. Vzhledem k blížícím se krajským a senátním volbám čeká lidovce vyjednávání mimo jiné o spolupráci s dalšími opozičními stranami. Příprava voleb je jednou z časově náročných záležitostí.

Ve Sněmovně je Výborný členem ústavně-právního a mandátového a imunitního výboru, předsedá také podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení. Je členem dalších několika podvýborů i Stálé komise pro Ústavu České republiky.

V případě, že by se vzdal funkce předsedy, ztratili by lidovci ve Sněmovně jednoho z řečníků s přednostním právem, které mají předsedové stran a poslaneckých klubů. Pokud by tedy v případě Výborného odstoupení nestanul v čele strany jiný její poslanec, bude mít za KDU-ČSL přednostní právo pouze šéf klubu Jan Bartošek.

Výborný byl v roce 2012 zvolen zastupitelem Pardubického kraje. Z funkce odstoupil, protože se krátce poté stal ředitelem pardubického gymnázia Mozartova a ze zákona nemohl být zastupitelem a ředitelem zároveň. Ředitelem gymnázia byl do konce března 2018. Jeho otcem je bývalý místopředseda lidovců (v letech 2001 až 2003), exministr obrany a někdejší soudce Ústavního soudu a nyní Nejvyššího správního soudu (NSS) Miloslav Výborný. Letos v říjnu oznámil, že na funkci soudce NSS rezignuje k 31. prosinci.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat