Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kalousek složil mandát poslance, ve sněmovně končí po 22 letech. Na závěr se některým omluvil

Česko

  14:07aktualizováno  15:31
PRAHA - Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek v úterý složil poslanecký mandát. Jeden z nejvýraznějších českých politiků poslední doby tak učinil prohlášením v úvodu sněmovní schůze. Už v polovině loňského roku oznámil, že nebude letos do dolní komory kandidovat. Načasování svého odchodu v úterý vysvětlil brzkým startem předvolební kampaně.

‚Vtipný, i když tvrdý soupeř.‘ Politici na Kalouskovi cení zkušenosti i argumentační schopnosti

Poslancům Kalousek řekl, že všechny schůze sněmovny se už budou v souvislosti s brzkým vyhlášením voleb konat v rámci volební kampaně. Pokládá za racionální a taktické, aby v diskusi nadále vystupovali zejména poslanci, kteří se budou ucházet o hlasy voličů. Jeho TOP 09 plánuje jít do voleb v koalici s ODS a lidovci, což už dříve politik označil za jedinou možnou cestu.

„Moje dvaadvacetiletá dráha aktivního poslance se dovršila právě nyní,“ řekl Kalousek. Omluvil se těm, kteří se někdy jeho vystoupením cítili osobně dotčeni. „Mějte se moc fajn,“ řekl nakonec a plénum ho odměnilo potleskem.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek hovoří na schůzi Sněmovny...
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek hovoří na schůzi Sněmovny...

Později, když předstoupil před novináře, Kalousek uvedl, že svým krokem chce pomoci volební koalici TOP 09, ODS a lidovců tím, že na jeho místo přijde kandidující starosta Roztok u Prahy Jan Jakob. Kalousek počítá s dalším působením v TOP 09, kde chce plnit úlohu poradce a mentora. Uvedl, že se dál bude moci účastnit jednání vedení strany.

V polovině prosince, kdy slavil 60 let, Kalousek ČTK řekl, že plán odejít ze Sněmovny bere jako další ze životních výzev, kterou zvládne. Uvedl také, že s rozhodnutím, co dál, nespěchá. „Mám několik nápadů a možností, ale nechci to uchvátat a v pravý čas se rozhodnu,“ uvedl tehdy stejně jako dnes. Že nebude kandidovat ve sněmovních volbách, oznámil loni v červenci.

Prohlášení Miroslava Kalouska k rezignaci na poslanecký mandát

Vážení a milí přátelé,

dovoluji si vysvětlit motivy kroku, který jsem právě učinil - vzdal jsem se mandátu poslance PS PČR.

Termín nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny PČR, v nichž už nebudu kandidovat, byl vypsán neobvykle brzy, na konci loňského roku. V důsledku toho již budou všechny letošní schůze Poslanecké sněmovny probíhat v rámci volební kampaně. Je tedy zřejmé, že aktivní část mé dvaadvacetileté kariéry poslance se završila právě nyní; pasivní (byť připouštím, že pohodlné) dokončení mandátu mi již nedává smysl.

Považuji totiž za racionální a takticky správné, aby ve sněmovní debatě prezentovali nadále své názory poslanci, kteří se budou ve volbách ucházet o vaše hlasy. Věřím, že pochopíte, že dělám tento krok pro maximalizaci volebního zisku pravostředové koalice, kterou budu volit a které přeji vítězství. Své zkušenosti mohu koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) poskytnout i jako řadový občan a člen TOP 09. Dál budu přítomen na sociálních sítích a jakmile to bude možné, rád obnovím tradiční "Pivo s Mirkem".

Těším se na naše další setkávání.

Váš

Miroslav Kalousek

Při prosincovém hovoru o odchodu z dolní komory podotkl, že jsou tam lidé, které rád vídá, a to nejenom mezi kolegy, ale i mezi zaměstnanci. Stýskat se mu zřejmě bude i po práci poslance, přípravě na schůze i vystupování na plénu. „Po čem se mi rozhodně stýskat nebude, to je po diskusích s lidmi, kteří opravdu neví, o čem mluví, a navíc je jim to jedno. To mne poslední dobou velmi frustruje a na to se těším, že to nebudu muset dělat,“ konstatoval.

Kalousek byl dosud šéfem poslaneckého klubu TOP 09, což mu jako zkušenému řečníkovi umožňovalo přednostní vystupování na plénu. Klub TOP 09, který čítá sedm členů, nyní bude volit nového šéfa, sejít se má ještě dnes, nebo ve středu. Spekuluje se, že novým předsedou klubu by se mohl stát Vlastimil Válek.

Známá náhrada

Dlouholetého sněmovního matadora Miroslava Kalouska v dolní parlamentní komoře podle pořadí kandidátní listiny nahradí starosta Roztok u Prahy Jan Jakob. Slib složí zřejmě ve středu. 

Jan Jakob je vedle starosty od loňského podzimu středočeským krajským radním pro kulturu (Spojenci). Kalousek ho označil za velmi úspěšného a zkušeného politika, kterému bude nápomocen. Jakob podle Kalouska bude kandidovat i v podzimních sněmovních volbách.

Vizitka Miroslava Kalouska (60):

  • Datum a místo narození: 17. prosince 1960 v Táboře
  • Vzdělání: absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou (1984)
  • Dosavadní funkce: poslanec (od října 2017; poprvé byl zvolen v roce 1998; do roku 2009 za KDU-ČSL, poté za TOP 09), předseda poslaneckého klubu TOP 09 (od října 2017).
  • Předchozí zaměstnání a funkce: do roku 1990 pracoval v podniku Mitas Praha; státním úředníkem se stal v únoru 1990, kdy nastoupil do odborného útvaru místopředsedy vlády; od července 1992 působil v Úřadu vlády ČSFR jako ředitel odboru poradců místopředsedy vlády; od ledna 1993 do ledna 1998 byl ekonomickým náměstkem ministra obrany (MO); v letech 2002 až 2005 předsedou rozpočtového výboru Sněmovny; od ledna 2007 do května 2009 byl ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka (ODS), stejnou funkci zastával v kabinetu Petra Nečase (ODS) od července 2010 do července 2013
  • Členství a funkce v politických stranách: v letech 1984 až 2009 byl členem strany lidové; od května 1999 do dubna 2001 byl jejím místopředsedou a od listopadu 2003 do srpna 2006 předsedou; rezignoval poté, co nevyšel plán na účast KDU-ČSL v menšinové vládě s ČSSD podporované komunisty; v červnu 2009 vystoupil z KDU-ČSL a spoluzaložil novou stranu TOP 09; v období listopad 2009 až listopad 2015 byl jejím prvním místopředsedou, poté byl do listopadu 2017 předsedou TOP 09
  • Rodina: od února 2012 je rozvedený, má dvě děti

Ostatní:

  • Už loni v létě Kalousek oznámil, že v letošních parlamentních volbách nebude kandidovat do Sněmovny, v pořadu Otázky Václava Moravce v červenci také řekl, že chce jednat s dalšími stranami o vytvoření předvolebního bloku. "V příštích volbách do Poslanecké sněmovny nemám žádné politické ambice. Mám obrovskou ambici, aby se tady vytvořil jasný projekt, který může uspět ve volbách, který tady může změnit situaci," uvedl. TOP 09 se nakonec v říjnu na spolupráci dohodla s ODS a lidovci.
  • V poslední době byl skvělý řečník Kalousek, který neváhá použít i ostřejší výrazy, znám především jako jeden z vůdčích hlasů opozice. Ostré názorové střety měl ve Sněmovně zejména se šéfem hnutí ANO a současným premiérem Andrejem Babišem. Střety občas přecházejí až v osobní útoky, jimiž se zabývala i justice. Soud v září - zatím nepravomocně - rozhodl, že Babiš se má omluvit za svůj výrok, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a "zabil lidi cez padáky".
  • Babiš narážel na Kalouskovo působení ve funkci náměstka ministra obrany, za které bývá politickými oponenty často kritizován. Kalouskovi byla připisována odpovědnost za několik kontroverzních zakázek, vyšetřování kauz ani stížností na jeho počínání v resortu ale žádná pochybení neprokázalo. Svůj vliv na MO si Kalousek podle kritiků zachoval i poté, kdy úřad opustil, z čehož údajně profitoval jeho přítel zbrojař Richard Háva a firma Omnipol.
  • Kritika Kalouskova působení MO byla příčinou sporu i v někdejší čtyřkoalici, kterou v roce 1998 vytvořily KDU-ČSL, Unie svobody, Demokratická unie (DEU) a Občanská demokratická aliance (ODA) s cílem zabránit ústavní většině největších politických stran, tedy ODS a ČSSD, která by jim umožnila měnit ústavu. V březnu 2001 tehdejší lídr čtyřkoalice a první místopředseda lidovců Cyril Svoboda rezignoval, protože nesouhlasil se složením stínové vlády, mimo jiné zpochybnil Kalouskovu nominaci do ní. I Kalousek poté rezignoval na některé funkce.
  • Působení na ministerstvu obrany nebylo jednou kauzou kolem Kalouska, třeba v březnu rezignoval na šéfa rozpočtového výboru Sněmovny, a to kvůli bytu své tehdejší manželky. Kalouskova žena získala byt na pražském Veleslavíně výměnou za směnku v hodnotě 6,5 milionu korun, kterou v její prospěch vystavil v roce 1999 její bratr Lubomír Kašák (toho v roce 2002 zavraždil zřejmě jeho společník Zdeněk Němec, po činu se zastřelil). V souvislosti s bytem se objevilo nepotvrzení podezření na krácení daně.
  • Kalousek byl také kritizován za to, že v srpnu 2010 jmenoval svým náměstkem na ministerstvu financí exministra obrany Martina Bartáka, později stíhaného v souvislosti s armádními zakázkami (Barták nakonec z úřadu odešel). Jako ministr financí se Kalousek výrazně angažoval například i v kauzách ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) a státní zakázky pro Promopro nebo obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli nákupu letadel CASA.
  • Po volbách v roce 2013 kandidoval na místopředsedu Sněmovny, nebyl ale zvolen, poté byl předsedou klubu TOP 09 a STAN. Na stranickém sněmu v listopadu 2015 byl Kalousek zvolen novým předsedou TOP 09, v čele strany nahradil Karla Schwarzenberga. Po parlamentních volbách v říjnu 2017 řekl že již nebude funkci předsedy obhajovat a na stranickém sněmu, který se konal v listopadu 2017 Kalouska v čele TOP 09 vystřídal europoslanec Jiří Pospíšil. Toho v čele strany v listopadu 2019 nahradila Markéta Pekarová Adamová.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!