Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Babiš označil Teličku za zrádce kvůli hlasování o Maďarsku. České europoslance kritizoval i Zeman

Česko

  12:52aktualizováno  22:39
Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje hlasování o sankčním řízení s Maďarskem za zbytečné vzhledem k tomu, že poslední slovo budou mít představitelé členských zemí. Situaci s europoslanci za ANO chce ještě probrat, Pavla Teličku a Petra Ježka, kteří se vyjádřili proti návrhu, ale označil za zrádce. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) se proti řízení s Maďarskem ohradil a od hlasování europoslanců se distancoval.

Andrej Babiš. foto: ČTK

Proti hlasování českých europoslanců, kteří byli pro výzvu zahájení řízení proti Maďarsku, se vyjádřil i prezident Miloš Zeman. „Toto je nedostatek solidarity, v daném případě solidarity s Maďarskem,“ řekl ve čtvrtek večer televizi Barrandov. V hlasování šlo podle něj o projevení solidarity v rámci visegrádské čtyřky. Skupinu vedle Česka a Maďarska tvoří Polsko a Slovensko.

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje hlasování za zbytečné, když poslední slovo budou mít představitelé členských zemí. Situaci s europoslanci za ANO ještě probere. Evropa se podle něj nemá rozdělovat, problémy unie jsou podle něj jinde, řešit by měla například brexit.

Maďarsko možná požene unijní řízení k evropskému soudu. EU však neopustí, tvrdí expert

Babiš ve čtvrtek novinářům řekl, že o evropských hodnotách každý mluví. „Máme svobodu a demokracii, projekt, který nám přinesl mír,“ uvedl. Unie by se podle něj ale měla vrátit ke své podstatě. „My ty hodnoty máme, a jestli někdo říká něco o Polsku a Maďarsku a říká, že já jsem ohrožení demokracie, potom se tomu musím smát,“ prohlásil Babiš. Problémy Evropské unie spatřuje jinde.

„My máme problém s brexitem. A pokud se Evropa bude stále rozdělovat, tak je to špatně. Máme mít společný cíl,“ uvedl. Změnu by podle něj mohly přinést volby do Evropského parlamentu v příštím roce.

Telička se ohradil proti označení za zrádce

Babiš zatím nemluvil se zástupci ANO, proč sankční řízení proti Maďarsku podpořili. Za zrádce označil poslance za ANO Pavla Teličku a Petra Ježka, kteří se se stranou loni, respektive začátkem letošního roku kvůli názorovým posunům ANO rozešli. Poslankyně Dita Charanzová a Martina Dlabajová podle Babiše naopak pracují velice dobře. „Já se jich samozřejmě zeptám, proč tak hlasovaly, protože to bylo zbytečné, protože stejně bude rozhodovat Evropská rada, a ne parlament,“ uvedl Babiš.

Místopředseda Evropského parlamentu Telička se proti Babišovým slovům ohradil. „Nedokážu si představit, proč by označoval nejen mě, ale také své europoslance za zrádce a přispíval k vlně agrese, která se šíří sociálními sítěmi. Já jsem se od původního programu (hnutí ANO pro evropské volby) neodklonil,“ napsal na twitteru.

Telička také odmítl spojování kritiky Maďarska s rozhodnutím Budapešti nepřijímat migranty. „Jedná se o jiné znepokojující záležitosti, jako je omezování pravomocí ústavního soudu, omezování svobody médií, činnosti neziskových organizací,“ napsal.

Ježek se Babišovými slovy necítí dotčen, protože po rozchodu s ANO již není europoslancem tohoto hnutí. Vadí mu ale, jak se o hlasování v Česku mluví. „Úrovní debaty, která se v ČR následně otevřela, jsem zděšen. A nejde jen o výhružky konopným provazem, ale i o jinou agresivní rétoriku. Bohužel to jen potvrzuje, že vývoj v naší zemi pokračuje velmi nežádoucím směrem,“ uvedl.

Vondráček: Evropa potřebuje dialog, ne příkopy

V Poslanecké sněmovně se debata o Maďarsku zrodila při projednávání návrhu víceletého finančního rámce unie na léta 2021 až 2027. Vondráček uvedl, že nemá informace o tom, že by europoslanci za ANO konzultovali své stanovisko s vedením hnutí. „V době různých krizí, nejen těch migračních, Evropa potřebuje spíš respekt a důvěru mezi státy a dialog, a toto není nic jiného než prohlubování příkopů, které už existují,“ řekl.

Předseda klubu STAN Jan Farský naopak hájil kladné hlasování stranického europoslance Stanislava Polčáka. „Hlasoval s rozvahou a hlasoval správně,“ prohlásil.

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura označil hlasování europoslanců za ANO za fatální selhání. Má ale, jak řekl, spíše podezření, že premiér a předseda ANO Andrej Babiš říká v Česku něco jiného, než co prosazuje v Bruselu. Babiš se debaty ve Sněmovně neúčastnil.

Podle Dolejše je návrh kontraproduktivní

Poslanec Pirátů František Kopřiva naopak rozhodnutí vítá. „Maďarská vláda narušuje principy právního státu a omezuje občanské svobody vlastních obyvatel. Je lepší, když dostane včasné varování, než abychom pak všichni plakali nad rozlitou demokracií,“ uvedl. Kritizoval hlasování českých lidovců. 

Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše návrh narazí na potřebu jednotného hlasování v Evropské radě. „Kritika tzv. orbánizace má věcný základ a evropská levice je k ní kritická,“ uvedl. Chtít pozastavit členská práva Maďarů v EU ale podle něj může být kontraproduktivní. „Je třeba využívat spíš diplomatické řešení,“ dodal. Také Zaorálek si je jist, že řízení zahájeno nebude. „Na tom shoda nebude. Takže toto doporučení je spíš politickým prohlášením. O hodnotách bychom měli mluvit, ale nevidím teď smysl vyhrožovat si sankcemi. Evropa se nachází ve složité situaci a cesta ven nevede přes tresty a sankce,“ uvedl.

Debata o Maďarsku začala, když někteří poslanci poukazovali na to, že čerpání evropských dotací by mohlo být podmíněno plněním podmínek právního státu. Jan Skopeček (ODS) v této souvislosti označil za skandální hlasování některých českých europoslanců proti Maďarsku, jak uvedl, českému spojenci. Pirát Mikuláš Peksa na to reagoval, že je důležité, aby byla v členských zemích vláda práva dodržována. Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán není spojenec všech, řekl.

Orbán výtky o porušování demokracie odmítl

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura poukázal na to, že nejde o řízení s Orbánem, ale se suverénním demokratickým Maďarskem. „Spuštění řízení s Maďarskem není v českém zájmu,“ uvedl. Podle Jiřího Kobzy (SPD) jde zřejmě o to udělat z Maďarska odstrašující příklad a když bude tlak fungovat, je podle něho otázka, kdo bude další na řadě. Peksa uvedl, že ho „fascinuje sounáležitost“ ODS a SPD.

Také předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek považuje za krajně nešťastné Maďarsko trestat. Dodal však, že neexistuje ve světě lepší projekt než být součástí EU. Helena Langšádlová (TOP 09) prohlásila, že zájmem Česka je být pevnou součástí EU. „Nenabízejte jinou cestu, ona totiž jiná není,“ tvrdila. Česko by se podle ní mělo podílet na tom, aby unie byla lepším projektem. „Ten Brusel jsme i my,“ dodala.

Z českých europoslanců podpořili sankční řízení vedle zástupců ANO a Polčáka také europoslanci TOP 09 a Miroslav Poche (ČSSD). Proti hlasovali poslanci za KDU-ČSL, ODS, Svobodné a KSČM a také Jan Keller za ČSSD. Pavel Poc (ČSSD) se zdržel a jeho stranická kolegyně Olga Sehnalová se podle všeho hlasování nezúčastnila.

Orbán v úterý v Evropském parlamentu všechny výtky týkající se porušování demokracie a dodržování principů právního státu a základních práv odmítl. Europoslanci podle něj chtějí potrestat Maďary za to, že nevolili opoziční socialisty a že nejsou svolní svou vlast přeměnit v „zemi přistěhovalců“. V rozpravě ale Orbán čelil výtkám kvůli omezování nezávislosti soudů, svobody médií, občanské společnosti i kvůli údajnému zneužívání peněz z unijních fondů ve prospěch svých přátel a z korupce.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...