Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Předseda výboru PF rezignoval

Česko

  14:19
PRAHA - Předseda výkonného výboru Pozemkového fondu Josef Miškovský dnes rezignoval na svou funkci. Bližší vyjádření hodlá podat na odpolední tiskové konferenci.

Pozemky - ilustrační foto. foto: Lidovky.cz

Rezignační dopis Miškovský předal předsedovi prezídia fondu a ministru zemědělství Janu Mládkovi. Ten již dříve uvedl, že chce Miškovského vyměnit kvůli aféře kolem převodů půdy z PF spekulantům. Skandál stál dosud místo pět z deseti členů výkonného výboru, vyměněno bylo také prezidium PF.

Mládek dnešní rezignaci Miškovského přivítal. "Oceňuji, že pan Miškovský vyslyšel mě i pana premiéra a z funkce odstoupil. Je to další krok ke stabilizaci poměrů na Pozemkovém fondu a také k získání důvěry veřejnosti k jeho činnosti," uvedl ministr.

Pozemkový fond, který spravuje státní zemědělské nemovitosti, čelí kritice za to, že umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy i na dalších místech v tuzemsku. Podle odhadů na nich mohou vydělat řádově miliardy korun. Zejména kvůli aféře odstoupil z funkce ministra zemědělství Petr Zgarba, jehož nahradil Mládek.

Prezidium PF letos v červnu vzhledem k blížícímu se termínu restituční tečky rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků ve velkých městech má být všem, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Zájemci si tak mohli ukázat žalobou na půdu, kterou chtějí. Zvláštní režim, který umožnil překupníkům získat lukrativní půdu, byl po měsíci zrušen.

V kauze již padlo několik trestních oznámení a výkonný výbor se kvůli těmto převodům obrátil na policii a Obvodní státní zastupitelství v Praze 3 s podněty k prošetření.
Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat